Przejdź do treści głównej

Chcą wywozić drzewa z rezerwatów Puszczy Białowieskiej. Protest organizacji

autor(ka): Greenpeace Polska
2018-01-18, 11:58
Fot. Fundacja WWF Polska
Na jutrzejszym posiedzeniu Regionalna Rada Ochrony Przyrody głosować będzie nad zarządzeniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, które pozwalają na wjazd ciężkiego sprzętu, służącego wywożeniu drzew, do rezerwatów Puszczy Białowieskiej. Projekty zarządzeń sugerują wycinkę i wywożenie wyciętych drzew z rezerwatów. Organizacje pozarządowe stanowczo protestują przeciwko projektowanym zarządzeniom.

To bardzo niebezpieczny krok w kierunku dalszej dewastacji najcenniejszych fragmentów Puszczy.

W uzasadnieniu zarządzeń czytamy, że w rezerwatach konieczne jest wycinanie drzew w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Wprawdzie drzewa takie powinny pozostać na terenie rezerwatu do naturalnego rozkładu, jednak – zdaniem autorów projektu – musi istnieć „możliwość wywiezienia i zagospodarowania drewna, które po ścince znalazłoby się w obrębie szlaków”. Projekt zakłada więc otwarcie dla ciężarówek kilkunastu szlaków przebiegających przez rezerwaty Puszczy Białowieskiej oraz daje zielone światło dla wycinania tam drzew, co do tej pory nie miało tam miejsca. Udostępnienie ma być ciągłe i dla nieograniczonej liczby podmiotów.

Organizacje pozarządowe Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF jednoznacznie negatywnie oceniają projekty zarządzeń. Jest to kolejny przykład na karygodne nadużywanie „względów bezpieczeństwa” jako przykrywki dla działań prowadzących do dalszej dewastacji Puszczy. Organizacje przypominają, że Trybunał Sprawiedliwości UE w listopadzie uściślił, że względy bezpieczeństwa mogą być stosowane tylko w odniesieniu do drzew rosnących przy głównych drogach i infrastrukturze przy zaistnieniu bezwzględnej konieczności. Wycinka wzdłuż leśnych szlaków na terenie rezerwatów oznacza ryzyko nałożenia kar – minimalnie 100 000 euro dziennie.

Jeśli zarządzenia zostanie przyjęte, na terenie najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Puszczy pojawią się pilarze i ogromne ciężarówki. Martwe drzewo ponownie będzie wydzierane puszczańskiemu ekosystemowi i „zagospodarowywane”. Dodatkowo samochody będą rozjeżdżać glebę, niszczyć mniejsze drzewa i krzewy oraz płoszyć zwierzęta. O tym, jak destrukcyjne dla puszczańskiej przyrody jest „dbanie o względy bezpieczeństwa” mogliśmy przekonać się w mijającym roku, kiedy harwesterami zniszczono setki hektarów lasów o charakterze naturalnym. Projekty rozporządzeń oznaczają, że dewastacja nie zatrzyma się na granicach rezerwatów. Usuwanie drzew z rezerwatów zaostrzałoby dodatkowo konflikt z Unią Europejską oraz Sekretariatem UNESCO.

Organizacje pozarządowe oczekują, że podlaska Rada Ochrony Przyrody w całości odrzuci projekty rozporządzeń i realnie stanie na straży przyrody i rezerwatów Puszczy Białowieskiej.


Źródło: Greenpeace Polska
Organizator:

Fundacja "Dzika Polska"

Adres:

Petofiego 7 lok. 18, 01-917 Warszawa-Bielany, woj. mazowieckie

Tel.:

604 696 759

Organizator:

Fundacja Greenmind

Adres:

Kaleńska 7 lok. 33, 04-367 Warszawa-Praga-Południe, woj. mazowieckie

Organizator:

Fundacja Greenpeace Polska

Adres:

Altowa 4, 02-386 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

22 659 84 99

Faks:

22 489 60 64

E-mail:

info.poland@greenpeace.org

Www:

http://www.greenpeace.pl 

Organizator:

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Adres:

Jasna 17, 43-360 Bystra, woj. SL

Tel.:

33 817 14 68

Faks:

33 817 14 06

E-mail:

biuro@pracownia.org.pl

Www:

http://www.pracownia.org.pl 

Organizator:

Fundacja WWF Polska

Adres:

Mahatmy Gandhiego 3, 02-645 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Tel.:

22 849 84 69

E-mail:

kontakt@wwf.pl

Www:

http://www.wwf.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • rośliny