Przejdź do treści głównej

Ratujemy polskie drapieżne koty

autor(ka): Fundacja WWF Polska
2018-01-17, 13:38
użytkownik
Fot. Fundacja WWF Polska
Rusza druga edycja akcji #PiątkaDlaRysia organizowanej przez Nat Geo Wild z WWF Polska.

W całej Polsce żyje mniej niż 200 rysi, z czego zaledwie 40 to rysie nizinne. Temu największemu z europejskich kotowatych grozi całkowite wyginięcie. W naturze trudno go spotkać, ale wciąż możesz go oglądać. W Nat Geo Wild rozpoczyna się cykl programów telewizyjnych "Miesiąc z wielkimi kotami". Włączaj się codziennie od 18:00. Ogladasz i działasz. Ty i Twój pupil macie siłę zmieniać świat! Wgraj zdjęcie na stronę ze swoim zwierzakiem. Za każde z nich Nat Geo Wild przekaże 5 zł na program ochrony rysia w Polsce. Już po raz drugi kanał Nat Geo Wild i WWF Polska wspólnie organizują akcję #PiątkaDlaRysia.

Słowo o rysiu

Ryś występuje w Polsce tylko w kilku regionach. Rysie karpackie spotkać można w południowo-wschodnim regionie kraju, natomiast rysie nizinne w północno-wschodniej części Polski: Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, a sporadycznie w Puszczy Boreckiej i Rominckiej. W ciągu ostatnich 20 lat zasięg występowania rysia w Polsce dramatycznie się zmniejszył. Ryś zniknął z Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich. Dlatego WWF Polska działa na rzecz odtworzenia lokalnej populacji rysi na Mazurach.

Rysie potrzebują do życia rozległych lasów, w których mogą zdobywać pożywienie. Człowiek regularnie zabiera jednak naturalne siedliska rysi, rozbudowując osiedla czy sieć komunikacyjną. To utrudnia zwierzętom możliwości zdobycia pokarmu, a dodatkowo, ruchliwe drogi stają się przeszkodą w poszukiwaniu partnera lub partnerki, co z kolei utrudnia rozmnażanie i podtrzymanie populacji tego gatunku. Bez pomocy człowieka śladowa już populacja rysi nizinnych ma niewielkie szanse, by powrócić na wcześniej zajmowane tereny. Pomóc może każdy miłośnik zwierząt, a przede wszystkim psów i kotów, których liczbę szacuje się w Polsce na 7,8 mln psów i 6,1 mln kotów (wg Euromonitor International 2015).

Jak przybić piątkę rysiowi?

Wystarczy umieścić zdjęcie swojego pupila w mozaice przedstawiającej rysia na stronie wielkiekoty.natgeowild.pl. Za każdą dodaną fotografię, która stanie się elementem mozaiki, Nat Geo Wild przeznaczy 5 zł na program ochrony rysia nizinnego. Celem akcji jest ułożenie pełnego obrazka rysia składającego się z 6 tys. zdjęć – tym samym Nat Geo Wild przekaże 25 tys. zł na rzecz programu ochrony rysia. Kwotę 5 tys zł. wsparcia przekaże na akcję dom mediowy Mindshare.

WWF chroni rysia

Fundacja WWF Polska już od 2007 roku zaangażowana jest w ochronę nizinnej populacji rysi. Pierwotnie projekt skupiał się na reintrodukcji rysi na Pojezierzu Mazurskim. W tym okresie przy wsparciu WWF Polska do natury trafiło 12 rysi, a łącznie mazurskie lasy zasiliło już 20 tych pięknych kotów. Od czasu zaangażowania się WWF Polska w reintrodukcję rysi, powstały 3 nowe woliery oraz finansowany jest pokarm i opieka nad osobnikami biorącymi udział w tym programie. Prowadzony jest również szczegółowy monitoring rysi wypuszczonych na wolność, z zastosowaniem nowoczesnych technologii, takich jak telemetria, fotopułaki oraz badania genetyczne.

Bardzo ważnym działaniem prowadzonym w latach 2012-2015 była poprawa bazy pokarmowej jeleniowatych. Działanie to służyło zwiększeniu dostępności pokarmu dla rysi na terenie Puszczy Piskiej. Przygotowane na zlecenie WWF opracowania naukowe pokazują, że potencjalne obszary występowania dla tego drapieżnika znajdują się również w lasach polski zachodniej.

Akcja #PiątkaDlaRysia towarzyszy dorocznemu wydarzeniu na kanale Nat Geo Wild. Styczeń to „Miesiąc z wielkimi kotami” podczas którego codziennie od godziny 18:00, widzowie Nat Geo Wild mogą podglądać programy dokumentalne, ktorych bohaterami są lwy, lamparty, tygrysy, gepardy, pumy i inne wielkie koty. Programy te przypominają widzom, jak ważne jest ich przetrwanie w naturze. Szacuje się, że w zachodniej części Afryki żyje jedynie około 400 dzikich lwów. Na całym świecie na wolności żyje ok. 3 900 tygrysów. Szacuje się, że na całym świecie na wolności żyje około 6800 gepardów. Wyginięcie tych wspaniałych drapieżników będzie miało destrukcyjny wpływ na równowagę ekosystemów Ziemi.

Towarzystwo National Geographic od lat angażuje się w ratowanie dzikiej populacji wielkich kotów. W ramach „Inicjatywy na rzecz ochrony wielkich kotów” (Big Cats Initiative - BCI) we współpracy z największymi międzynarodowymi specjalistami, Towarzystwo finansuje badania terenowe oraz projekty związane z ochroną środowiska, aby uchronić wielkie koty przed zagładą. Od 2010 roku dzięki tej inicjatywie uratowano około 2 600 wielkich kotów.

Więcej informacji na temat tej inicjatywy znajdą Państwo pod poniższymi linkami:

http://wielkiekoty.natgeowild.pl/ oraz natgeo.org/bigcats.

Szczegółowe informacje o „Miesiącu z wielkimi kotami” na Nat Geo Wild są dostępne na stronie: http://wielkiekoty.natgeowild.pl


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja WWF Polska
Organizator:

Fundacja WWF Polska

Adres:

Mahatmy Gandhiego 3, 02-645 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Tel.:

22 849 84 69

E-mail:

kontakt@wwf.pl

Www:

http://www.wwf.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dobroczynność
  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • zwierzęta