Przejdź do treści głównej

Czy twoja organizacja jest gotowa na e-wolontariat? Sprawdź!

autor(ka): E-wolontariat.pl
2018-01-15, 09:32
użytkownik
Obrazek: rawpixel.com, CC0
Podoba ci się idea współpracy z wolontariuszami zdalnie, za pośrednictwem Internetu, ale nie wiesz, czy twoja organizacja jest gotowa na e-wolontariat? Sprawdź!

Aby wolontariat był dobrze zorganizowany, nie wystarczą ogromne fundusze, czy najnowocześniejsze oprogramowanie. Niezbędne jest dobre przygotowanie zespołu i dołożenie wszelkich starań, aby wolontariat w waszej organizacji był dobrze zarządzany. Jeśli tak się stanie, rozpoczęcie współpracy z e-wolontariuszami przebiegnie sprawnie i pozwoli uniknąć problemów.

Po pierwsze: koordynacja

Z e-wolontariatem jest podobnie jak z wolontariatem tradycyjnym – jeśli chcemy, aby współpraca z e-wolontariuszami była owocna, musimy znać kilka fundamentalnych zasad koordynowania pracy wolontariuszy. Dobra koordynacja oznacza m.in. że organizacja wie, dlaczego potrzebuje wsparcia wolontariuszy, potrafi zidentyfikować zadania i role, do których chce zaangażować wolontariuszy, a także jest w stanie zrekrutować właściwe osoby oraz zapewnić im należyte wsparcie.

E-wolontariat nie na próbę

Nie rekomendujemy rozpoczynania współpracy z e-wolontariuszami bez odpowiedniego przygotowania się i tylko po to, żeby sprawdzić, jak to jest. Najlepiej jest najpierw spisać wszystkie zadania stojące przed organizacją i zastanowić się, które z nich mogą zostać wykonane przez e-wolontariuszy. Dzięki temu e-wolontariat będzie dobrze zaplanowanym działaniem, a nie tylko próbą, z góry skazaną na niepowodzenie. Jeśli potrzebujesz wsparcia w planowaniu działań, skorzystaj z TuDusowego Planera Projektu, dostępnego w naszym bezpłatnym kursie e-learningowym „Poznaj Moc TuDu„. A kiedy lista zadań będzie gotowa, możesz zarejestrować się na TuDu.org.pl, aby rozpocząć współpracę ze społecznością ponad 1400 e-wolontariuszy z całej Polski.

Sprawdź się!

Zanim jednak zdecydujesz się na e-wolontariat, sprawdź, czy twoja organizacja jest na niego gotowa. Odpowiedz na poniższe pytania:

  1. Czy twoja organizacja współpracowała dotychczas z wolontariuszami? Czy ta współpraca była owocna? Jeśli tak, na pewno macie wypracowany system współpracy, uwzględniający takie elementy jak rekrutacja, monitorowanie działań, przydzielanie zadań pasujących do umiejętności, udzielanie informacji zwrotnej i ewaluacja. Na pewno istnieje również osoba, która pełni rolę koordynatora wolontariuszy. Jeśli nie macie takich doświadczeń jako organizacja, być może ktoś z członków organizacji ma takie doświadczenia z poprzedniej pracy i możecie z nich skorzystać?
  2. Czy zespół twojej organizacji i wolontariusze rozumieją, dlaczego twoja organizacja współpracuje z wolontariuszami? Czy zasady współpracy są dla wszystkich jasne? Czy komunikujecie otwarcie o sukcesach współpracy z wolontariuszami?
  3. Czy zespół organizacji ma bazową wiedzę z zakresu szkolenia i koordynowania pracy wolontariuszy (w szczególności z zakresu udzielania wsparcia i informacji zwrotnej)? Członkowie zespołu nie muszą być ekspertami, ale powinni znać podstawy, takie jak np. zasady przeprowadzania rozmów wstępnych, wspieranie wolontariuszy w pracy, monitorowanie zadań oraz śledzenie postępów w rozwoju wolontariusza.
  4. Czy członkowie zespołu wiedzą, kto odpowiada za współpracę z wolontariuszami i potrafią w odpowiedni sposób przekierować wiadomości i telefony od wolontariusza do konkretnej osoby? Jeśli tak, nie doświadczacie takich sytuacji, w których wolontariusze nie otrzymują odpowiedzi na zadane pytanie w przeciągu 48h i w których nikt nie czyta wiadomości od nich.
  5. Czy w twojej organizacji jest wyznaczona osoba odpowiedzialna za koordynację prac wolontariuszy? Nawet, jeśli z wolontariuszami współpracuje kilka osób z zespołu, powinna być obecna osoba, która czuwa nad całością współpracy, potrafi identyfikować potrzeby, dba o jakość i ewaluację. Ta sama osoba powinna odpowiadać za koordynowanie pracy e-wolontariuszy. E-wolontariat powinien być postrzegany jako integralna część procesu współpracy z wolontariuszami.

Wynik:

Jeśli na większość pytań z powyższej listy odpowiedziałeś/-aś twierdząco, już dziś załóż konto organizacji na TuDu.org.pl i rozpocznij współpracę z e-wolontariuszami!


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: E-wolontariat.pl
Organizator:

Fundacja Dobra Sieć

Adres:

Marszałkowska 6 lok. 17, 00-590 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 825 70 22

E-mail:

biuro@dobrasiec.org

Www:

http://www.dobrasiec.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kadry, zespół, zatrudnienie
  • nowe technologie
  • wolontariat
  • wolontariusze