Przejdź do treści głównej

Latający Uniwersytet dla seniorów [relacja]

autor(ka): Kinga Hyżorek
2018-01-11, 14:36
użytkownik
Uroczyste podsumowanie zajęć
Mobilny Uniwersytet dla Seniorów - taką ofertę dla seniorów niewielkiej gminy przygotowała Fundacja Zerknij Tu.

Dyplomy, upominki, prelekcja na temat zdrowych dań świątecznych, koncert kolęd w wykonaniu pedagogów oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarocinie – tak wyglądało spotkanie podsumowujące działalność Latającego Uniwersytetu Kulturalnego dla seniorów w gminie Żerków.

„Tegoroczna edycja Uniwersytetu przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Listy uczestników wyjazdów do Teatru Wielkiego w Poznaniu na spektakl baletowy „Jezioro Łabędzie” oraz operę „Halka” zapełniły się błyskawicznie. Podobnym zainteresowaniem cieszyły się całodniowe wycieczki do poznańskich muzeów” – mówi Michał Surma, organizator przedsięwzięcia.

Łącznie w bezpłatnych wyjazdach udział wzięło 180 osób. Wcześniej uczestnicy projektu brali udział w lekcjach, które odbywały się w różnych miejscowościach gminy Żerków. „Bywa, że seniorzy z mniejszych miejscowości mają problem z dojazdem na ciekawe zajęcia, dlatego postanowiliśmy, że to my - z naszymi wykładami na temat historii, rodzajów teatru, gatunków teatralnych – dotrzemy do nich” – dodaje Surma. Dzięki temu słuchaczami naszego Latającego Uniwersytetu było aż 109 seniorów.

Nowym elementem żerkowskiego Uniwersytetu, który swoją działalność rozpoczął już w ubiegłym roku, były wykładu na temat zdrowej diety seniorów. Rola żywienia oraz aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrego staniu zdrowia, zalecenia żywieniowe dla seniorów, komponowanie diety i zasady czytania etykiet – to główne zagadnienia, które poruszane były podczas cyklu spotkań z Panią Hanną Szkudlarek z Poradni Dietetycznej w Żerkowie.

Latający Uniwersytet jest namiastką Uniwersytetu III Wieku, które działają w większych miastach. W gminach jak Żerków, gdzie komunikacja jest utrudniona, z wiedzą należy do seniora „dojechać”. Nazwa nawiązuje do idei Latającego Uniwersytetu z XIX wieku, który nie miał stałej siedziby, tak jak ten żerkowski.

Spotkanie podsumowujące projekt realizowany przez żerkowską Fundację Zerknij Tu i dofinansowany ze środków Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020 odbyło się w grudniu w niedzielne popołudnie. „To była doskonała okazja, aby miło spędzić czas, powspominać wspólne wyjazdy, ale też spotkać znajomych i złożyć sobie życzenia świąteczne, pośpiewać kolędy” – mówi jedna z uczestniczek spotkania, które zgromadziło ponad 100 osób. „Dla nas był to czas na podsumowanie działań, podziękowanie aktywnym seniorom za tak liczny udział w projekcie. Bardzo cieszy nas fakt, że jednogłośnie deklarowali oni chęć udziału w kolejnych takich przedsięwzięciach” dodaje Michał Surma.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: www
Organizator:

Fundacja Zerknij Tu

Adres:

700-Lecia 36, 63-210 Żerków, woj. WP

E-mail:

biuro@zerknijtu.pl

Www:

http://www.zerknijtu.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • edukacja kulturalna
  • integracja społeczna
  • kultura
  • seniorzy
  • sztuka