Przejdź do treści głównej

Projekt „Nasz Lublin-nasz dom” zakończony! [relacja]

autor(ka): Magdalena Kawa
2018-01-10, 10:02
użytkownik
W ramach projektu przeprowadzono serię zajęć artystycznych oraz nagrano film i utwory muzyczne. Wszystko po to, aby pokazać różnorodność Lublina. Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Dla Ziemi. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia Miasta w 2017 roku.

„Lublin to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Przyciąga coraz większe rzesze turystów, zauroczonych jego zabytkami, bogactwem kulturowym. Ale Lublin to przede wszystkim ludzie. Mieszkańcy i mieszkanki oraz osoby, które przybyły do Miasta z różnych stron świata, by tutaj uczyć się lub pracować. Niektórzy z nich zostaną na dłużej, inni wrócą do swoich domów, ale zachowają pamięć o tym co w Lublinie przeżyli”. Tak zaczyna się krótki film, w którym biorą udział cudzoziemcy i cudzoziemki mieszkający lub pragnący zamieszkać w Lublinie: https://www.youtube.com/watch?v=myx637vJ3RY&t=6s

Z roku na rok zwiększa się ilość cudzoziemców wybierających Polskę jako swój drugi dom. Lublin, jedno z największych miast Polski Wschodniej, także staje się domem dla coraz większej liczby cudzoziemców. W 2017 roku obchodziliśmy 700-lecie Miasta. W ramach projektu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, pod tytułem "Nasz Lublin - nasz dom" staraliśmy się przybliżyć kilka sylwetek jego mieszkańców i mieszkanek, pokazać ile wnoszą każdego dnia w życie miasta.

Oprócz filmu, w ramach projektu, zrealizowaliśmy serię międzykulturowych zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży, które odbywały się w Galerii Labirynt i w Centrum Spotkania Kultur, a także nagraliśmy trzy utwory, których można posłuchać na YouTube:

- piosenka białoruska „Tuman jaram”, w wykonaniu Vadzima Skarabahatego

https://www.youtube.com/watch?v=8qbIMl9qlX0&t=24s

- piosenka ukraińska „Zelene zhyto”, w wykonaniu Mariany Kril i Olgi Maciupy

https://www.youtube.com/watch?v=twQwJtD_ztI

- piosenka romska „Sasmangraj”, w wykonaniu Patryka Hoffmana

https://www.youtube.com/watch?v=ELhtmqPe4DA&t=3s

Na instrumentach muzycznych zagrali: Tomasz „Bozdek” Kozdraj oraz Cezary Socha, którzy te utwory opracowali także muzycznie, zajęli się masteringiem i doprowadzili je do tak pięknego brzmienia. Utwory zostały nagrane na wolnych licencjach Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska, by dostęp do nich był bezpłatny. Zapraszamy do słuchania i rozpowszechniania tych utworów.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia Miasta w 2017 roku.

Więcej o projekcie na stronie: http://naszlublin.dlaziemi.org/


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"
Organizator:

Stowarzyszenie "Dla Ziemi"

Adres:

Bratnik 5, 21-132 Kamionka, woj. Lubelskie

E-mail:

dlaziemi@dlaziemi.org

Www:

http://www.dlaziemi.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • miasto
  • wielokulturowość