Przejdź do treści głównej

Obowiązki organizacji pozarządowych. PIT-y "pracownicze" do końca stycznia

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2018-01-15, 03:33
Grafika: Grzegorz Laszuk
Organizacja pozarządowa zatrudniająca pracowników lub współpracowników ma w styczniu ważne obowiązki związane z deklaracjami PIT. Wysyła je do Urzędu Skarbowego. Sprawdź, czy coś ci nie umknęło!

Roczne deklaracje PIT. NGO robi je dla pracowników i dla US

Organizacja pozarządowa (płatnik) zatrudniająca pracowników (na etat) albo współpracowników (na umowę zlecenie, umowę o dzieło) przez cały rok, na bieżąco odprowadza do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od umów zawartych z pracownikami i współpracownikami.

Po zakończeniu roku NGO sporządza deklaracje PIT zawierające informacje o odprowadzonych do Urzędu Skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Najczęściej są to:

 • PIT-4R – roczna zbiorcza deklaracja o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych
 • PIT-8AR – roczna zbiorcza deklarację o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na zryczałtowany podatek od osób fizycznych
 • PIT-11 – roczna deklaracja dla każdej zatrudnionej osoby zawierającą informacje o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Jak wysłać PIT? NGO zatrudnia WIĘCEJ niż 5 osób

W przypadku zatrudniania przez organizację pozarządową powyżej 5 osób (liczą się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło), deklaracje PIT do Urzędu Skarbowego NGO wysyłane są wyłącznie przez internet (zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów).

Deklarację PIT przez internet organizacja może wysłać poprzez:

 • używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie
 • system e-deklaracje.gov.pl
 • Uniwersalną Bramkę Dokumentów (rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez podmioty zatrudniające pracowników na masową skalę).

Do wysyłania deklaracji PIT przez internet konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to ok. 300 zł. O wysłanie PIT-ów przez internet można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Koszty mogą okazać się mniejsze niż przy wykupieniu podpisu.
 

Termin złożenia zbiorczych deklaracji PIT (PIT-4R, PIT-8AR) przez internet mija 31 stycznia 2018 r.


Na wysłanie do Urzędu Skarbowego przez internet deklaracji PIT-11 organizacja pozarządowa (płatnik) ma jeszcze miesiąc (termin mija 28 lutego 2018 r.).


Jak wysłać PIT? NGO zatrudnia NIE WIĘCEJ niż 5 osób

W przypadku zatrudniania przez NGO nie więcej niż 5 osób (liczą się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło) deklaracje PIT do Urzędu Skarbowego NGO może wysłać:

 • w WERSJI PAPIEROWEJ lub
 • w wersji elektronicznej (jak w przypadku organizacji zatrudniającej więcej niż 5 osób).

Organizacja zatrudniająca nie więcej niż 5 osób ma więc wybór (zobacz też informacje na stronie Ministerstwa Finansów).

Termin złożenia deklaracji PIT w wersji papierowej, zarówno zbiorczych (PIT-4R, PIT-8AR), jak i indywidualnych (np. PIT-11) mija 31 stycznia 2018 r.


O obowiązkach związanych z pracownikami - dział ZATRUDNIANIE w poradnik.ngo.pl


W styczniu pamiętaj też o zmienionej kwocie minimalnej stawki godzinowej: 
Umowy-zlecenie 2018. Minimalna stawka godzinowa wyższa o 70 gr.


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • kadry, zespół, zatrudnienie
 • obowiązki
 • organizacje pozarządowe
 • pracownicy organizacji
 • prawo
 • władze organizacji