Przejdź do treści głównej

Super Wolontariusze PAKT wyróżnieni! [relacja]

autor(ka): Joanna Jękot- Łaźniak
2018-01-02, 09:29
użytkownik
Tylko w tym roku w projekcie PAKT wolontariusze wypracowali ponad 540 godzin wolontarystycznych, a w całym projekcie łącznie prawie 1500! PAKT to pierwsza inicjatywa w Gminie Krzywiń, która przyciągnęła tak szerokie grono społeczników.

W grudniu podczas Jarmarku Świątecznego w Krzywiniu piętnastu najbardziej zaangażowanych wolontariuszy zostało wyróżnionych przez koordynatorki projektu oraz Gminę Krzywiń pięknymi statuetkami Super Wolontariusza PAKT w podziękowaniu za współpracę.

Wolontariusze PAKT nie kryli zdziwienia. Wręczenie statuetek było dla nich absolutną niespodzianką. W większości wszyscy byli zaangażowani w Bieg Fartucha i Jarmark Świąteczny, ale wiedzieli tylko tyle, że mają być około godziny 15 w Domu Strażaka. Wyróżnieni wolontariusze to przedstawiciele Partnerstwa lokalnego PAKT, którzy miesiąc w miesiąc już od ponad 3 lat współpracują na rzecz wspólnego celu – zwiększenia aktywności zarówno społecznej, jak i sportowej w Gminie Krzywiń. Na miano Super Wolontariuszy PAKT ciężko zapracowały Panie: Maria Bigaj, Nina Mikołajczak, Ewa Jagodzińska-Wiatrowska, Justyna Konopczyńska, Alicja Matelska, Ewelina Juskowiak, Teresa Borowiak, Lucyna Jaszkiewicz oraz Panowie: Wiesław Konieczny, Przemysław Kaczor, Łukasz Hoffman, Sławomir Krzysztofik, Marian Pelec, Michał Skrzypczak i Piotr Maćkowiak.

Michał Skrzypczak, przedstawiciel OSP Krzywiń, zapytany dlaczego działa w PAKT, odpowiada: „Nasze comiesięczne spotkania stały się oczywistością w moim grafiku. Ludzie, których poznałem w PAKT dają mi pozytywnego kopa do tego, żeby angażować się jeszcze bardziej. W końcu wszystko co robimy jest w imię dobrej idei. Podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności pokazuje mi każdego dnia, że nie jest to stracony czas. Działam w PAKT już 3 lata i nie żałuje ani chwili.”

Alicja Matelska, przedstawicielka KGW Rąbiń dołączyła do PAKTu w tym roku, zastępując panią Teresę Borowiak. Jak przyznaje zdecydowała się zaangażować przez wzgląd na własne dzieci. Pani Alicja mówi, że mając czwórkę dzieci miałaby problem, żeby zawozić je co tydzień na zajęcia do Kościana czy Śremu. Podkreśla więc, że: „Dzięki PAKTowi przywieźliśmy miasto do Rąbinia. W podobnej sytuacji jest wiele mam w naszej miejscowości. Gdy padła propozycja, żeby zastąpić panią Teresę Borowiak, nie zastanawiałam się ani chwili. Osobiście uważam, że mamy taką rzeczywistość wokół siebie, jaką sami sobie stworzymy. Nikt za nas i dla nas nic nie zrobi, jeśli my się nie zaangażujemy. Jeśli więc chcemy mieszkać w fajnym miejscu to musimy je takim zrobić, a PAKT daje taką możliwość.”

Przemysław Kaczor, Prezes Stowarzyszenia Promień w Krzywiniu, mówi, że: „PAKT to inicjatywa, która przerosła nasze oczekiwania! Zaczynaliśmy z obawą czy uda nam się osiągnąć tak ambitne cele, jakie sobie postawiliśmy. Wierzyliśmy, że uda nam się zaktywizować ludzi sportowo. Ale największe obawy były czy podołamy z aktywizacją społeczną, czy namówimy ludzi, żeby angażowali się społecznie. Nigdy wcześniej Promień tego nie robił na taką skalę, a tu nagle się okazało, że działań społecznych pojawiło się więcej niż planowaliśmy. Dużą zasługą budowania naszych relacji były comiesięczne spotkania animacyjne. Teraz wiemy, że możemy na siebie liczyć, nawet jeśli nie uda się pozyskać tak dużych środków finansowych jak wcześniej.”

Jak dodaje Monika Pawlak, Koordynatorka projektu: „To ogromna satysfakcja dla nas jako organizatorów, że w PAKT zrealizowaliśmy tyle godzin wolontariatu! I to znacznie więcej niż zadeklarowaliśmy we wniosku. PAKT finansowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które do tego roku było operatorem programu bardzo stawia na zaangażowanie społeczne. Łącznie udokumentowaliśmy w tym roku 540 godzin. Nasz praca społeczna wyniosła zatem ponad 16 tysięcy złotych, Dzięki temu, że wolontariat może stanowić wkład własny do projektu, nie musieliśmy organizować tak dużej kwoty jako wkładu finansowego.”

Włodarze Gminy Krzywiń podkreślają, że zaangażowanie społeczne to największa siła gminy. Bartosz Kobus, Zastępca Burmistrza zaznacza, że „Bez działań wolontarystycznych gmina byłaby znacznie mniej rozwinięta. Aktywni mieszkańcy to aktywne społeczeństwo. PAKT to nie jedyny przejaw wolontariatu w naszej gminie. W przedszkolach czy szkołach działania społeczne są również bardzo rozwinięte! Z okazji obchodzonego 5.grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza chciałbym pogratulować i podziękować wszystkim wolontariuszom w naszej gminie za zaangażowanie.”


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: PAKT Krzywiń
Organizator:

Stowarzyszenie "Promień" w Krzywiniu

Adres:

Strzelecka 13, 64-010 Krzywiń, woj. WP

E-mail:

przemekk2002@wp.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • wolontariat
  • wolontariusze