Przejdź do treści głównej

Festiwal Kultury Lokalnej w Kawęczynie [relacja]

autor(ka): Joanna Kukulska
2017-12-27, 14:28
użytkownik
W piątek, 15 grudnia, odbył się Festiwal Kultury Lokalnej, będący zwieńczeniem 10-miesięcznych degustacji kulturalnych 20-osobowej grupy osób w wieku 60+ z gminy Kawęczyn w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów pn.: „Rozsmakowani w kulturze”. Impreza miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie.

Projekt obfitujący bogactwem różnorodnych działań miał na celu wzrost uczestnictwa mieszkańców lokalnych wspólnot w wieku 60+ w lokalnej kulturze, pobudzenia zainteresowań seniorów twórczością kulturalną i nakierowanie na aktywny w niej udział oraz pozyskanie nowych umiejętności. Realizacja jego była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Swój premierowy występ miał nowo utworzony zespół wokalny „Kawęczyniacy”, który zaprezentował napisany hymn Kawęczyna i przygotowany repertuar znanych piosenek biesiadnych, które znalazły się na kartach opracowanego śpiewnika pn. „Piosenka jest dobra na wszystko”. Do wspólnego wykonania utworów włączyli się aktywnie duzi i mali mieszkańcy kawęczyńskiej wspólnoty. Wydarzenie uświetniły występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych z gminy Kawęczyn oraz Zespół Tańca Ludowego Brudzewiacy. Młodzież w przepięknych ludowych strojach zaprezentowała Poloneza, Polkę oraz Siut Tańców Lubelskich według choreografii instruktora Pawła Tomczyka, dostarczając moc wrażeń artystycznych.

Nie mogło zabraknąć również miejscowych artystów, rękodzielników, pasjonatów lokalnego dziedzictwa, którzy prezentując swój dorobek artystyczny uświetnili to niezwykłe przedsięwzięcie. Owoce swojej pracy zaprezentowali m.in.: Paulina Woźniak (cykl artykułów wspomnień osób zamieszkujących gminę Kawęczyn, które ukazują się pod nazwą „Blask wspomnień” na łamach „Kawęczyniaka”, Sylwester Dzikowski (bogaty zbiór staroci: moździerzy, lamp naftowych, przedmiotów domowego użytku, naczyń kamionkowych i galanterii z żeliwa), Alina Bartosik (wyroby rękodzielnicze z papieru, filcu, biżuteria sutasz itp., Katarzyna Podkowska (przedmioty wykonane z papieru metodą origami, Środowiskowy Dom Samopomocy w Młodzianowie (bogactwo dekoracji i ozdób świątecznych), dzieci ze Szkoły Podstawowej (szopki bożonarodzeniowe).

Za współprace i ogromne zaangażowanie w sukces projektu uczestnicy otrzymali z rąk Prezesa Ireneusza Niewiarowskiego i wójta Jana Nowaka, certyfikaty oraz pamiątkowe fotoksiążki.

Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze, przy melodiach przepięknie wykonanych kolęd przez Joachima Tylkę oraz najmłodszą uczestniczkę festiwalu, Klaudię Tylkę.

Uczestnicy mogli też podziwiać przepiękne rękodzieła wykonane przez seniorów podczas warsztatów oraz reportaż stanowiący filmową relację z przygody z kultura, jaką mieli okazje doświadczyć seniorzy z Kawęczyna.

Wykonanie hymnu Gminy Kawęczyn przez nowo powstały zespół „Kawęczyniacy”.

https://www.youtube.com/watch?v=S8KFRLxdcX4&feature=youtu.be


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów
Organizator:

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Adres:

Zofii Urbanowskiej 8, 62-500 Konin, woj. WP

Tel.:

63 243 75 80

Faks:

63 243 75 80

E-mail:

kss@team.com.pl

Www:

http://www.kss.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • seniorzy
  • sztuka
  • tradycja
  • wspólnoty i społeczności lokalne