Przejdź do treści głównej

Powstanie Wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia [relacja]

autor(ka): Leszek Niemczyk
2017-12-27, 10:08
użytkownik
W roku szkolnym 2017/18 Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu – szkoła nosząca imię Powstańców Wielkopolskich – realizowała projekt Powstanie Wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia, czym włączyła się do ogólnopolskich przygotowań inaugurujących obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Głównymi celami projektu było, między innymi, przedstawienie w atrakcyjny dla młodzieży sposób historii Powstania Wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem Gostynia i okolic, edukacja w zakresie patrona szkoły oraz uroczysta inauguracja obchodów 100 rocznicy powstania w naszym mieście, a, poprzez te wszystkie działania, przybliżenie lokalnej społeczności roli Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości. Podstawowym zadaniem projektu było kształtowanie wśród młodych ludzi szacunku do historii regionalnej oraz umacnianie ich tożsamości z małą ojczyzną poprzez pokazywanie im pozytywnych wzorców i bohaterów a, tym samym, pomoc w poznaniu regionu, w którym wyrastają oraz rozwijanie w nich poczucia dumy z ich małej ojczyzny.

Adresatami projektu byli więc uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Gostyńskiego. W sumie skorzystało z niego ponad 100 osób z różnych szkół.

Młodzież – uczestnicy projektu – poszerzyli swą wiedzę w zakresie wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim, ze szczególnym uwzględnieniem działań powstańczych na terenie Gostynia i okolic. Planowane było również, aby poza grupą docelową 10-18-latków, dotrzeć do pozostałych mieszkańców powiatu gostyńskiego – za pośrednictwem lokalnych mediów i Internetu oraz poprzez prezentację na stronie ZSZ gotowych do pobrania materiałów edukacyjnych. Większość działań projektowych prowadzona była w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu.

Autorzy projektu uwzględnili w nim potrzeby współczesnej młodzieży, takie jak, niezbędna we współczesnym świecie, umiejętność współpracy w grupie, kreatywnego myślenia, czy korzystania z multimediów, dlatego też sposób realizacji projektu służyć będzie rozwijaniu tych umiejętności. Młodzież z zaangażowanych w projekt szkół wzięła udział w: nietypowej lekcji wychowawczej czy lekcji historii polegających na rozwiązywaniu stacji zadaniowych związanych z historią Gostynia i okolic, grze miejskiej, warsztatach, debacie oksfordzkiej czy interaktywnym webqueście o Powstaniu Wielkopolskim.

Efektem działań projektowych jest pakiet edukacyjny zawierający gotowy scenariusz lekcji o Powstaniu Wielkopolskim, opracowane ćwiczenia, bibliografię, źródła, prezentacje multimedialne oraz interaktywny webquest, przeznaczony do wykorzystania podczas lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie czy godzin wychowawczych. Projekt był realizowany pod patronatem PGS Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego oraz Stowarzyszenia Sympatyków i Absolwentów ZSZ w Gostyniu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu
Miejsce: Gostyń
Organizator:

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu

Adres:

Tuwima 44, 63-800 Gostyń, woj. WP

Tel.:

655 720 594

E-mail:

stowarzyszenie@zsz-gostyn.com.pl

Www:

http://www.stowarzyszenie.zsz-gostyn.com.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • historia
  • młodzież