Przejdź do treści głównej

Akcja wolontariacka "TULIMISIE - seniorzy dzieciom" [relacja]

autor(ka): Agnieszka Iwan
2017-12-21, 14:42
użytkownik
Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie zaprasza do przeczytania relacji i obejrzenia galerii zdjęć z przeprowadzonej akcji wolontariackiej przez Klub Seniora w Siedlcu w ramach konkursu „Działaj z nami – seniorami!”.

W dniach 19 oraz 26 października br. odbyło się podsumowanie naszej akcji "TULIMISIE - seniorzy dzieciom", do której przygotowania trwały przez wiele tygodni.

W ramach przygotowań podzieliśmy się zadaniami. Najpierw zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy warsztaty z szydełkowania i krawiectwa, uszyliśmy wspólnie około 150 prezentów-tulimisiów. Samodzielnie przygotowywaliśmy również dekoracje oraz salę na spotkanie finałowe, przygotowywaliśmy zaproszenia. Następnie przeprowadziliśmy warsztaty kulinarne, częściowo z udziałem osób niepełnosprawnych - podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu, do których skierowaliśmy nasza zeszłoroczną akcję wolontariacką w ramach w ubiegłej edycji konkursu „Działaj z nami seniorami”.

W ramach akcji upominkami obdarowanych zostało w sumie 92 dzieci z terenu miasta i gminy Radłów, w tym w szczególności dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzieci z rodzin ubogich, zmagających się z problemem choroby alkoholowej, dotkniętych różnego rodzaju kryzysami- podopiecznych Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radłowie, wychowanków Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie a także podopiecznych przedszkola w Zdrochcu.

W dniu 19 października obyły się dwa pierwsze spotkania – tj. z pracownikami Miejsko- Gminnego ośrodka pomocy społecznej w Radłowie, na ręce których przekazaliśmy część przygotowanych przez nas upominków – tulimisiów, aby za sprawą pracowników socjalnych i asystentów rodzin trafiły do najbardziej potrzebujących dzieci. W kolejnej części spotkaliśmy się z przedszkolaczkami z Niepublicznego Przedszkola w Zdrochcu, które także obdarowane zostały tulimisiami. Spotkaniu towarzyszyły wspólne zabawy, które przygotowaliśmy dla dzieci oraz poczęstunek przygotowany na ten dzień.

W dniu 26 października odbył się wielki finał akcji TULIMISIE – SENIORZY DZIECIOM. Grupa naszych seniorów, wychowankowie Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie wraz z wychowawcami, Dzieci z terenu Gminy Radłów, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, rodzice oraz zaproszeni goście spotkali się w Centrum Kulturalnym w Łęce Siedleckiej by spędzić razem niezapomniane chwile, zakończyć i podsumować akcję wolontariacką. Dzieci otrzymały własnoręcznie wykonane podusie – tulimisie, które mają za zadanie strzec spokojnego snu i przywoływać tylko piękne marzenia senne. Był to niezwykły czas wspólnej zabawy i niezapomnianych emocji. Byliśmy świadkami szczerej, autentycznej dziecięcej radości i wdzięczności naszych maleńkich przyjaciół. Staraliśmy się zadbać o każdy szczegół. Salę udekorowaną w rustykalnym stylu - na wzór magicznego lasu ogrzewało ciepło kominka. Na stołach na dzieci czekały własnoręcznie przygotowane słodkości. Całości dopełniały wspólne zabawy, tańce i rozmowa o tym kim jest wolontariusz i dlaczego właściwie warto sobie pomagać. Wieczór ten dał nam mnóstwo wzruszeń. Co ważne nie skończyły się one tylko tego dnia. Przez długi czas napływały do nas informacje od rodziców i pracowników placówki wsparcia dziennego, że dzieci śpią na naszych tulimisiach. Słyszeliśmy, że są „zaczarowane/ mięciutkie/ nie można się od nich oderwać”. Otrzymaliśmy także kilka zdjęć śpiących dzieci - co było niezwykle miłe. Spotkał nas także niezwykle miły odzew na portalu społecznościowym facebook, na którym zamieszczamy zdjęcia ze swojej działalności. Po raz kolejny nie podziwiano naszego rękodzieła czy prac kulinarnych ale wspierano i motywowano do dalszej pracy wolontariackiej.

Przygotowanie akcji było dla nas bardzo emocjonalnym wydarzeniem – z uwagi na fakt, że swoim wsparciem postanowiliśmy objąć dzieci, w tym zwłaszcza te, które doświadczają w życiu różnego rodzaju krzywdy. Ciężko pozostać neutralnym i nie zaangażować się emocjonalnie w takiej sytuacji. Z uśmiechem wspominamy etap planowania i towarzyszące mu burze mózgów, które tworzyły co raz to ambitniejsze pomysły. Czasami wręcz wykraczające ponad nasze możliwości organizacyjne. Pomysł stworzenia TULIMISIÓW, który jednoznacznie kojarzy się z tuleniem pozwolił nam stworzyć coś „nie na chwilę” o czym dzieci zapomną po zakończonym spotkaniu – ale na stworzenie czegoś trwałego, stałego, czegoś co z każdym dniem bycia z dzieckiem będzie nabierało większej wartości - przywiązania.

Wybieranie materiałów, szycie, a wreszcie spotkania z dziećmi były czasem niezwykle owocnym, dającym radość i motywację.

Wierzymy, że nasz przykład stanie się także przykładem dla pozostałych grup społecznych z naszej gminy do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby innych (widzimy już pierwsze próby!). My sami nauczyliśmy się też, że świat się nie kończy na naszym życiu rodzinny czy spotkaniach towarzyskich naszego klubu. Mamy tyle energii, tyle pomysłów i cennego doświadczenia, które wciąż warto wykorzystywać - zwłaszcza kiedy społeczny odzew jest tak pozytywny a radość tych, którym pomagamy tak wielka. Bez względu na wyniki konkursu już czujemy się wygranymi. Kapituła naszych 92 maleńkich oceniających wręczyła nam największą z możliwych wygranych – swoją szczerą radość i wdzięczność, a nasze tulimisie są z nimi co noc. Zawsze gdy jest ciemnie i zawsze gdy w małym serduszku pojawia się niepokój. Mogą utulić i ukoić zawsze gdy jest potrzeba. Było warto!

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej na stronie: http://wolontariat-malopolska.pl/relacja-z-akcji-wolontariac-viii.html

Konkurs „DZIAŁAJ Z NAMI-SENIORAMI!” jest realizowany w ramach projektu “Rozwijamy wolontariat seniorów w Małopolsce” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie
Organizator:

Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

Adres:

Mogilska 102/1, 31-546 Kraków, woj. Małopolskie

Tel.:

603 332 868

E-mail:

krakow@wolontariat.org.pl

Www:

http://www.wolontariat.org.pl/krakow 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • dzieci
  • edukacja
  • integracja społeczna
  • seniorzy
  • wolontariat
  • wolontariusze
  • wychowanie
  • wyrównywanie szans