Przejdź do treści głównej

USHIRIKA – zakupy, które pomagają. Ruszył sklep polsko-kenijskiego społeczno-artystycznego projektu

autor(ka): Organizatorzy
2017-12-12, 17:10
użytkownik
Ushirika. Handmade’owe plecaki, recyclingowe torby, ręcznie szyte buty, odzież zero-waste. Do każdej z tych rzeczy przypięta jest metka. Ale nie znajdziesz na niej lakonicznej informacji typu „Made in China”, do której jesteś przyzwyczajony. Na każdym produkcie widnieje za to zapis o dokładnym miejscu wykonania (Nairobi, Kenia), imię autorki danego produktu oraz nazwiska wszystkich osób, tworzących spółdzielnię. Projekt Ushirika wystartował w styczniu 2017 r., a w listopadzie ruszył sklep internetowy www.ushirika.pl, gdzie można zapoznać się z wyrobami spółdzielni. Wszystkie powstają z poszanowaniem zasad ekologii i uczciwej pracy i wynagrodzenia.

Cooperative Spółdzielnia Ushirika to inicjatywa polskiej Fundacji Razem Pamoja, pomysłodawczyni, artystki Alicji Wysockiej i społeczności Mathare Valley, pomagająca kobietom z kenijskich slumsów Mathare w Nairobi. W spółdzielni, pod okiem specjalistów, kobiety nauczyły się szyć od zera i wytwarzają torby na ramię i etui na laptopy z worków po ryżu, plecaki i worki, klapki z paskami wyszydełkowanymi z włóczki zrobionej własnoręcznie z torebek foliowych, płaszcze zero-waste. Powstają tu piękne buty z podeszwami ze zużytych opon i inne wyroby, najczęściej z lokalnych tkanin i materiałów z recyclingu. Ze spółdzielnią związane są też inne znane artystki – m. in. Małgorzata Markiewicz i Joanna Rajkowska.

Początki spółdzielni sięgają 2015 roku, a w styczniu br. rozpoczęła działalność. Unikatowe ręczne wyroby, przywożone do Polski przez założycielkę, bardzo spodobały się Polakom, dlatego najpierw były sprzedawane w sklepie stacjonarnym Pamoja Goods w Krakowie, a w listopadzie br. otwarty został sklep internetowy www.ushirika.pl, gdzie można nabyć gotowe produkty lub złożyć zamówienie indywidualne na buty.

Ushirika jest częścią wystawy "Gotong Royong" w CSW, poświęconej tematyce wspólnej pracy. W ramach wystawy wydany został dwujęzyczny tomik wierszy jednej z członkiń Ushiriki, Diany Adhiambo, pt. „Save the dilemma/Zachowaj wątpliwości”. Wystawa potrwa do 14 stycznia 2018 r., a w sklepiku w Zamku Ujazdowskim można zobaczyć i nabyć tomik poezji oraz produkty Ushiriki – od piórników, poprzez plecaki, po płaszcze.

W sklepie internetowym możesz wybierać spośród dostępnych produktów, a także zamówić swój rozmiar, krój i kolorystykę obuwia czy plecaków! Po prostu napisz na . Wyroby dostępne od ręki wysyłane są z Krakowa. Jeśli chcesz sprawić komuś prezent i nie wiesz, co dla niego wybrać, możesz zakupić Voucher o wartości od 100 do 300 zł. Dochód ze sprzedaży wszystkich produktów przeznaczony jest na wynagrodzenie dla pracowników spółdzielni. Kupując tu, realnie pomagasz.

Odwiedź stronę www.ushirika.pl i sprawdź, czy podobają Ci się te produkty:

Plecaki i worki: cena 100-250 zł (100 zł worek z kitenge – wzorzystej kenijskiej tkaniny, 200 zł plecak z recyklingowych worków po ryżu i cukrze , 250 zł plecak typu kostka z kenijskich tkanin)

 

Buty: cena: 300 zł (materiał: kenijskie tkaniny + podeszwa ze zużytych opon samochodowych; pakowane z książką "Ku Afryce" w worku)

 

Torby: cena 60-250 zł (od 60 zł torby na ramię z worków po ryżu i cukrze, 180 zł – torba z płótna z podszewką kitenge, 250 zł Peanut travel bag z kenijskiego płótna)

 

Płaszcze bezresztkowe one-size: cena: 1000 zł (materiał: wełna + podszewka: kitenge/sitodruk/masajska krata/inne)

 

Pokrowce, kosmetyczki, piórniki: cena 30-100 zł (cena uzależniona od kroju i rozmiaru, materiał: worki po ryżu i cukrze)

 

Więcej o Ushirice przeczytasz na stronie w zakładce „O nas”: https://www.ushirika.pl/pl/i/O-nas/8

 

Przydatne linki:

Sklep online Ushirika: www.ushirika.pl

FB Ushirika: https://web.facebook.com/UshirikaMathare

Sklep stacjonarny PamojaGoods (Kraków, ul. Józefińska 9):

FB Pamoja Goods: https://web.facebook.com/pamojagoods

Zamówienia:


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: inf. nadesłana
Organizator:

Fundacja Razem Pamoja

Adres:

Józefińska 9, 30-529 Kraków,

Www:

http://www.pamoja.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • pomoc rozwojowa
  • sprawiedliwy handel

Spotkanie z polskimi artystkami Ushiriki - już we wtorek