Przejdź do treści głównej

Europejska Inicjatywa Obywatelska: STOP EXTREMISM. Zebrano już 150 tys. podpisów przeciwko terrorowi

autor(ka): opr. red.
2017-12-07, 13:38
Seyran Ates
Członkowie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej STOP EXTREMISM (STOP EKSTREMIZMOWI) wzywają Unię Europejską do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków na rzecz przeciwdziałania wszelkim przejawom ekstremizmu. Organizacja poinformowała, że poparcie w tej sprawie wyraziło już ponad 150 tys. obywateli UE - a liczba ta stale rośnie.

Seyran Ates - działaczka na rzecz praw człowieka zwraca się z prośbą o poparcie.

"Jestem niezmiernie szczęśliwa, że udało się nam osiągnąć tak znaczący sukces - powiedziała Seyran Ates, mieszkająca w Berlinie działaczka na rzecz praw kobiet i prawniczka, współtwórczyni tej obywatelskiej inicjatywy. - Jest to dowód na to, że wielu Europejczyków jest gotowych aktywnie przeciwdziałać przejawom ekstremizmu i terroru".

Komisja Europejska wyraziła aprobatę dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej STOP EXTREMISM w czerwcu 2017 r. Do czerwca 2018 r. realizatorzy inicjatywy mają zebrać milion deklaracji poparcia od obywateli UE uprawnionych do głosowania, co zobliguje Parlament Europejski i Komisję Europejską do poddania pod głosowanie unijnej dyrektywy w proponowanym przez nich kształcie. "Jestem przekonana, że zdobędziemy milion podpisów i przeforsujemy nasze postulaty w Brukseli" - powiedziała Seyran Ates.

Inicjatywa STOP EXTREMISM wymierzona jest w ekstremizm islamski i prawicowy, a także antysemityzm i lewicowy radykalizm. "Poprzez proponowane przez nas działania pragniemy zapewnić obywatelom Europy poczucie bezpieczeństwa, pokój i tolerancję. Nasza inicjatywa opiera się na Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - podkreśliła Ates.

Najważniejsze postulaty sformułowane w ramach inicjatywy to:

- przyjęcie ogólnounijnej definicji ekstremizmu wszelkiego rodzaju,

- uniemożliwienie ekstremistom podejmowania pracy w szkołach, przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych oraz piastowania urzędów publicznych,

- podjęcie działań prawnych wobec propagandy ekstremistycznej i mowy nienawiści, w tym także w mediach społecznościowych,

- wstrzymanie finansowania dla instytucji ekstremistycznych z innych krajów UE.

"Nie do przyjęcia jest fakt, że kraje takie jak Katar przeznaczają kwoty rzędu setek milionów euro na rzecz ekstremistów i osób nawołujących do nienawiści w Europie, krzewiąc tym samym przemoc i terroryzm" - oświadczyła Seyran Ates.

Szczegółowe informacje o postulatach Ates i jej współpracowników można znaleźć na stronie www.stopextremism.eu.

Seyran Ates wystosowała apel: "Zwracam się do wszystkich Europejczyków, którzy pragną chronić wolność i prawa człowieka w Europie, z prośbą o wyrażenie swojego poparcia za pośrednictwem strony www.stopextremism.eu".


Informacja pochodzi z Centrum Prasowego PAP


Źródło: Centrum Prasowe PAP; APA-OTS
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • popieram inicjatywę ~Alek 01.02.2018, 11:24 jak najbardziej popieram ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • prawa człowieka
  • równość
  • współpraca międzynarodowa