Przejdź do treści głównej

Żyją za 520 zł… i nie mogą dorobić. O sytuacji opiekunów osób zależnych

autor(ka): Karolina Fijołek
2017-12-18, 12:56
użytkownik
Dom To Praca Pozwól opiekunom dorabiać
W Polsce jest ponad 200 tys. opiekunów osób zależnych, którzy za opiekę nad niepełnosprawnym lub starszym członkiem rodziny otrzymują świadczenia w wysokości 520 zł lub 1406 zł miesięcznie. Pobierając świadczenia nie mogą pracować – zabrania im tego prawo. W związku z tym Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) podjął działania zmierzające do zmiany prawa.

W Polsce jest ponad 200 tys. opiekunów osób zależnych, którzy za opiekę nad niepełnosprawnym lub starszym członkiem rodziny otrzymują świadczenia w wysokości 520 zł lub 1406 zł miesięcznie. Pobierając świadczenia nie mogą pracować – zabrania im tego prawo. Muszą zrezygnować z pracy, by opiekować się bliskim – nie mogą dorobić ani złotówki, nawet na podstawie umów cywilno-prawnych.

Konieczna jest zmiana prawa tak, by umożliwić opiekunom łączenie pobierania świadczeń z dorabianiem. W związku z tym Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) przygotował w ramach kampanii Dom to Praca petycję „Zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać”.

Opiekunowie nie mają legalnej szansy na podjęcie dodatkowej pracy. Sprawia to, że nie stać ich na opłacenie koniecznej rehabilitacji czy odpowiednich leków dla bliskich. Często żyją na granicy ubóstwa, czując się izolowanymi od społeczeństwa. Są to osoby, które mogą mieć problem z powrotem do pracy po ustaniu opieki nad podopiecznym, co w efekcie może skutkować niską emeryturą.

Do tej pory pod petycją „Zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać” podpisało się ponad 13 tysięcy osób. Petycję można podpisać na stronie kampanii Dom to Praca.

Kontaktuje się z nami wielu opiekunów, którzy telefonicznie i e-mailowo wyrażają swoje poparcie dla naszych działań i dzielą się swoimi historiami. Widzimy, jak dużym ułatwieniem dla opiekunów byłoby umożliwienie im dorabiania. Potrzebują nie tylko pieniędzy, ale możliwości wyjścia do ludzi – mówi Rafał Górski, prezes INSPRO.


W ramach kampanii powstał spot „Pozwól opiekunom dorabiać”, który przedstawia historię Tomka, który jest ojcem niepełnosprawnej córki. By się nią opiekować, zrezygnował z pracy. Przysługuje mu świadczenie w wysokości 1406 zł, za które musi utrzymać 5-osobową rodzinę i zapewnić córce dodatkową rehabilitację. Pobierając świadczenie, Tomek nie może dorobić ani złotówki. Prawo mu tego zabrania.

 

PODPISZ PETYCJĘ

 

Kampanię „Dom to Praca” od 2006 r. prowadzi Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO). Od wiosny 2017 r., współpracując ze stowarzyszeniem Kobiety.lodz.pl, swoje działania skupia na poprawie sytuacji opiekunów osób zależnych i ich podopiecznych.

Projekt "Dom to Praca" dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Dom to Praca
Organizator:

Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich

Adres:

Pomorska 40, 91-408 Łódź, woj. LD

Tel.:

42 630 17 49

Faks:

42 630 17 49

E-mail:

biuro@inspro.org.pl

Www:

http://www.inspro.org.pl 

Organizator:

Stowarzyszenie kobiety.lodz.pl

Adres:

Aleja Kościuszki 48 lok. 1, 90-427 Łódź, woj. LD

Tel.:

42 636 18 50

Faks:

42 636 18 50

E-mail:

biuro@kobiety.lodz.pl

Www:

http://www.kobiety.lodz.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 8 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Popieram ~Małgorzata Maroun Tikamdas 17.12.2017, 03:18 Popieram ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna