Przejdź do treści głównej

Dobre praktyki aktywności na wsi [relacja]

autor(ka): Grażyna Sędziak
2017-12-06, 08:58
użytkownik
Uczestnicy projektu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów „Świetlicowe ATR-akcje” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zorganizowali różnego rodzaju aktywności dla mieszkańców czterech wielkopolskich gmin: Koło, Olszówka, Rzgów i Turek. Jesienny etap testowania przebiegał niezwykle żywiołowo. Zorganizowano 10 przedsięwzięć z udziałem kilkuset osób. Warto zapoznać się z dobrymi praktykami na wsi.

GMINA KOŁO

Integracja podczas testowania w Dąbrowie

W dniu 7 października, uczestnicy z gminy Koło w sołectwie Dąbrowa przetestowali swoje możliwości integracyjne. Kilkudziesięciu mieszkańców w różnym wieku od 2 lat do 75 lat, w tym całe rodziny jak i osoby indywidualne, wraz z Wójtem Gminy oraz miejscowym radnym spotkali się w świetlicy wiejskiej. W pobliżu rozpalono ognisko, które przyciągało swym ciepłem niczym dom swoich mieszkańców. Stało się swoistym symbolem życzliwości dla całej wspólnoty lokalnej. Złe warunki atmosferyczne nie były przeszkodą w przeżywaniu radości wspólnego spędzania czasu. Spotkanie rozpoczęło się o 15.30 i w miarę upływu czasu gromadziło coraz większą ilość osób. Wcześniej wszyscy mieszkańcy otrzymali zaproszenie w formie okólnika, natomiast goście byli zaproszeni indywidualnie. Wspólna integracja zakończyła się bardzo późnym wieczorem. Oprawą organizacyjną zajęły się panie, które uczestniczą w projekcie "Świetlicowe ATRakcje" a teraz miały okazję przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Jeden z mieszkańców obsługiwał sprzęt grający, który stanowił miłe tło podczas sołeckich deliberacji. W programie znalazły się: wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków przy ognisku, śpiewy piosenek przygotowanych w specjalnym śpiewniku, tańce przy muzyce odtwarzanej z magnetofonu oraz biesiada przy stole w świetlicy. Mieszkańcy Dąbrowa rozpoczęli proces integracji a to jest duży krok w przyszłość do podejmowania wielu wspólnych inicjatyw.

Święto Ziemniaka w Ochlach

14 października mieszkańcy sołectwa Ochle w gminie Koło uczestniczyli w „Święcie Ziemniaka”. Niewątpliwie jesień to czas zbiorów i królowania ziemniaków, dyni, jabłek i wielu innych warzyw oraz owoców, które wypełniają spiżarnie po to by zimą móc korzystać z ich zapasów i plonów ofiarowanych przez naszą ziemię a tak skrzętnie wypielęgnowanych przez rolników czy też ogrodników. Mieszkańcy wykorzystali więc okazję do świętowania i wypróbowania ziemniaków na różne sposoby. Jak wiemy warzywo to ma wiele zastosowań i jest bardzo wdzięcznym tematem dla kucharek. Nie brakuje też amatorów przysmaków przygotowywanych z tego najpopularniejszego warzywa, które gości na naszych stołach niemalże każdego dnia. Tak więc kilkudziesięciu mieszkańców w różnym wieku testowało ziemniaki jednocześnie testując swoje umiejętności organizacyjne we współpracy z reprezentantami różnych grup wiekowych.

Wspólnie przygotowane potrawy z ziemniaków i nie tylko to między innymi: kluski w różnych postaciach oraz frytki (ulubione danie dzieci). Do sukcesu i dobrego smaku przyczyniły się miejscowe gospodynie wiejskie. Wydarzenie odbyło się głównie w świetlicy wiejskiej, ale wspaniała pogoda umożliwiła dzieciom uczestnictwo w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Przygotowano liczne konkursy w tym: konkurs wiedzy o ziemniakach, malowanie farbami, obieranie ziemniaków na czas, pieczątki z ziemniaków, slalom z ziemniakiem, rzut ziemniakiem do celu czy też sztafeta z ziemniakiem. Radości i zabawy nie było końca. To wspaniałe doświadczenie zainspirowało wspólnotę sołecką do kolejnych przedsięwzięć integrujących społeczność i dających siłę w dążeniu do celu jakim jest dobro wszystkich mieszkańców.

GMINA OLSZÓWKA

Ostrów na rajdzie rowerowym

1 października społeczność sołectwa Ostrów (ponad 35 osób) z Wójtem Gminy Olszówka, wzięli udział w rajdzie rowerowym do obozu straceń – Chełmno (gmina Dąbie). Trasa liczyła 10 km a przy sprzyjającej pogodzie pokonali ją bez problemu. Chełmno jest miejscem naznaczonym historią. W dniu 7 października 1863 r. (podczas powstania styczniowego) doszło w pobliżu wsi do potyczki pomiędzy kilkudziesięcioosobowym oddziałem jazdy powstańczej a kozakami. W połowie listopada 1914 r. w okolicach Chełmna i Rzuchowa doszło do bitwy pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi. Świadectwem tamtych wydarzeń jest cmentarz wojenny, na którym spoczywają polegli w bitwie żołnierze. W czasach drugiej wojny światowej istniał tutaj niemiecki obóz zagłady Kulmhof. Według historyków zginęło tutaj ponad 300 000 osób, przede wszystkim Żydów, nieliczni Polacy oraz 5-tysięczna grupa Cyganów. Obecnie na miejscu obozu mieści się muzeum i oraz monumentalny pomnik wzniesiony w 1964 r.

Tak więc rajd był okazją do wspólnego uczczenia miejsca pamięci poległych tutaj osób. Oprócz integracji ważny był tutaj czynnik edukacyjny tym bardziej, że grupę tworzyli przedstawiciele trzech pokoleń a nie wszystkie młode osoby miały okazję wcześniej zapoznać się z tym ważnym historycznie miejscem. Uczestnicy rajdu po powrocie przyłączyli się do spotkania zorganizowanego w świetlicy wiejskiej i przy wspólnej biesiadzie wymieniali się doświadczeniami oraz odczuli radość bycia razem. Prawie 70 osób sołectwa Ostrów wspólnie spędziło czas co wyzwoliło chęci do planowania kolejnych wspólnych inicjatyw. Okazuje się, że nie brak funduszy jest przeszkodą w jednoczeniu się ale brak planu, który mógłby być realizowany z pomocą liderów na wsi. Podjęta inicjatywa jest przykładem na to jak wiele można zrobić z niewielkim wkładem finansowym ale z dużą motywacją do działania. Powodzenie przeprowadzonej inicjatywy zależało od wielu osób w tym pań z KGW oraz panów z OSP, którzy wspólnie przygotowali grilla i poczęstunek dla mieszkańców. Obok poczęstunku przygotowano dodatkowo dla dzieci słodkie niespodzianki, malowanie twarzy i upominki z balonów (balonowe zwierzaki).

Ponętów Górny Drugi zintegrował mieszkańców w różnym wieku

7 października, kilkudziesięciu mieszkańców sołectwa Ponętów Górny Drugi spotkało się przy wspólnym grillowaniu w świetlicy wiejskiej. Choć pogoda nie dopisała to wszyscy chętnie korzystali z zewnętrznych atrakcji jak chociażby gra w ping-ponga. W świetlicy, poza wspólnymi tańcami, czekały na uczestników gry planszowe i puzzle do układania. To wspaniała rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Rozgrywki połączyły międzypokoleniowe towarzystwo i były okazją do świetnej zabawy i przetestowania wzajemnych relacji również w kontekście rywalizacji. Wspólnie spędzony czas zmotywował nie tylko do wyjścia z domu ale zachęcił do zaplanowania w przyszłości podobnych inicjatyw. Wszyscy przekonali się jak ważne jest dbanie o wspólnotę sołecką, integrowanie i planowanie = dużo radości.

Głębokie w ruinach zamku

W dniu 8 października kilkudziesięciu mieszkańców sołectwa Głębokie wyruszyło rajdem rowerowym do ruin zamku w Besiekierach. Chociaż miejsce docelowe znajduje się w województwie łódzkim nie był to ogromny dystans. Uczestnicy tego pomysłu mają szczęście mieszkać 12 km od tego urokliwego miejsca. Zamek besiekierski to perła regionu, którą warto zwiedzić będąc w gminie Grabów (powiat łęczycki). Do naszych czasów dotrwał jedynie obwód murów, fragmenty domu mieszkalnego oraz 18-metrowy fragment wieży bramy wjazdowej. Warownia powstała prawdopodobnie na polecenie jednego ze stolników brzeskich Mikołaja Sokołowskiego z Wrzącej lub Wojciecha Sokołowskiego w końcu XV wieku. Ta rycerska siedziba położona na terenie nizinnym miała wieżę i otoczona była fosą, której pozostałości są widoczne do dziś. W 1597 roku kardynał Andrzej Batory przebudował zamek. Kolejnej przebudowy podjął się po uszkodzeniach z okresu potopu szwedzkiego starosta łęczycki Jan Szczawiński w 1655 roku. Jego herb Prawdzic dotąd zachował się na kartuszu. W XVIII wieku zamek był w rękach Gajewskich, którzy obniżyli budynek mieszkalny o jedno piętro. Wzniesiony z cegły na planie prostokąta posiadał zwodzony most prowadzący do wysuniętej poza południowy odcinek muru obwodowego wieży bramnej. Pierwotny dom mieszkalny istniał naprzeciw wjazdu zamykając dziedziniec od północy, potem dobudowano jeszcze budynki przy bramie. Ten pierwszy budynek był prostokątny, jednotraktowy, trzykondygnacyjny, zapewne posiadał piwnice. Po 1800 roku zamek nie został już zasiedlony i powoli popadł w ruinę a dodatkowo był niszczony przez działania wojenne.

Z zamkiem związana jest legenda o rycerzu, który założył się z diabłem Borutą z pobliskiej Łęczycy, że zbuduje od podstaw zamek, ale nie skorzysta z siekiery. Tak też zrobił, zamek zbudował jednak nie wiedział że jeden z chłopów zwożących kamienie na zamek nazywa się Siekierka. Zakład więc przegrał i stracił na rzecz diabła duszę jak i zamek, który nazwano następnie Besiekierami. Diabeł podobno wciąż go pilnuje, do dziś jest czasami widziany po zmroku.

Po zwiedzeniu zabytku uczestnicy rozgrzali się przy ciepłej herbatce kontemplując się historycznym otoczeniem. Droga powrotna prowadziła przez „smardzewskie” lasy gdzie uczestnicy rajdu zatrzymali się na małym „grzybobraniu”. Wyprawa zakończyła się w świetlicy wiejskiej w Głębokiem. Przy ciepłym poczęstunku można było podzielić się wrażeniami. Efektem testowania było pobudzenie apetytu na dalsze wspólne inicjatywy integrujące społeczność sołectwa.

Wspólna pizza krok po kroku

W dniu 21 października w świetlicy wiejskiej w Krzewacie mieszkańcy spotkali się na wspólnym przygotowaniu pizzy. Kilkadziesiąt osób przyszło do świetlicy aby razem spędzić sobotnie popołudnie. We wspólną prace zaangażowane były zarówno starsze mieszkanki jak i młodzież, która z ochotą wsparła pomysł integracji kuchennej. Panie z KGW opowiadały i przekazywały przepis na sprawdzony spód pizzy a młodsze pokolenie podsuwało pomysły na ciekawe dodatki do pizzy. Na koniec wszyscy usiedli do wspólnej degustacji. Spotkanie trwało do późnego wieczora i było okazją do wymiany pomysłów i deliberacji co wspaniale rokuje na przyszłość wspólnoty mieszkańców sołectwa Krzewata.

GMINA RZGÓW

„Kuchenne rewolucje z ziemniakiem w roli głównej” w Osieczy

W dniu 21 października w Osieczy odbyły się warsztaty pt.: „Kuchenne rewolucje z ziemniakiem w roli głównej”. Poprowadziła je Liliana Tatara doradca rolny WODR, która na wstępie przedstawiła ciekawą historię ziemniaka. Okazuje się, że ziemniak posiada wiele wartości odżywczych, jest on warzywem niskokalorycznym, zawierającym dużo witamin i mikroelementów. Następnie wspólnie w grupach przygotowywano potrawy z ziemniaków tj. sałatkę ziemniaczaną, ziemniaczki z boczkiem, kartacze i babkę ziemniaczaną. Podczas gotowania wśród uczestników panowała miła atmosfera, panie dzieliły się swoimi kulinarnymi doświadczeniami i wymieniały przepisami. Spotkanie zakończyło się degustacją przepysznych potraw.

„Mam talent” w Sławsku

W niedzielne popołudnie, 3 grudnia w Sławsku odbyło się wielkie show. Inspiracją do przeprowadzenia tego typu przetestowania aktywności mieszkańców był dobrze znany rozrywkowy program telewizyjny. Celem organizatorów ze Sławska było nie tyle wyłonienie zwycięzcy spośród osób prezentujących swoje możliwości artystyczne co dobra zabawa i prezentacja różnych zdolności. Po niedzielnej imprezie z całą pewnością można utworzyć „bank talentów”, który posłuży wszystkim mieszkańcom do skorzystania i poszukiwania własnych możliwości twórczych oraz rozwijania ich, ponieważ jak powiedział Prezes KSS Ireneusz Niewiarowski, podsumowując tą inicjatywę „talentów nie wolno zakopywać bo to byłoby wielkie marnotrawstwo”. Około 30 osób prezentowało różnorodne zdolności a powołane jury zdecydowało o nagrodzeniu wszystkich bez wskazywania zwycięzcy gdyż w zasadzie każdy zasłużył na I miejsce. Przybyli na show mieszkańcy mieli okazję wysłuchać różnych interpretacji znanych utworów, również w języku rosyjskim. Były też pokazy taneczne, gra na akordeonie recytacja wierszy, układanie kostki Rubika, wykonywanie na oczach widzów robótek ręcznych oraz szycie ubrań na maszynie. Nie zabrakło ozdób i stroików przygotowywanych technikami decoupage, wikliny papierowej i innymi z wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów plastycznych. Prezentowali się młodsi i starsi mieszkańcy w ogólnie miłej i przyjaznej atmosferze, którą wytworzyli organizatorzy przedsięwzięcia. Wszyscy mają nadzieję, że nie była to jednorazowa inicjatywa ponieważ pobudziła ona apetyty do kolejnych edycji. Czy śladami telewizyjnej produkcji będzie kontynuacja rozpoczętej tradycji? O tym przekonamy się już wkrótce gdyż plany ich działań znajdą się w całorocznym programie aktywności z wykorzystaniem świetlic i innych przestrzeni w sołectwach, który powstaje dla gminy Rzgów wraz z harmonogramem praktykowania i wdrażania.

GMINA TUREK

Turkowice i rajd pieszo-rowerowy

W dniu 7 października spotkali się miłośnicy zarówno pieszych jak i rowerowych wycieczek zebrali się na placu przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turkowicach. Wędrówka po leśnych terenach skupiła wiele osób w różnym wieku. Wyznaczone zostały dwie trasy: pierwsza o długości 4 km dla uczestników, którzy poruszali się pieszo i druga dla cyklistów licząca 8 km. Metą rajdu był plac piknikowy w Nadleśnictwie Cisew, gdzie na wszystkich czekało ognisko z kiełbaskami, pieczonymi zimniakami i ciepłą herbatą. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Kalinowa i Pęcherzew spotkanie integracyjne

21 października w świetlicy wiejskiej w Kalinowej odbyło się spotkanie, gdzie na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Mieszkańcy mogli sprawdzić się w konkurencji „Rzut granatem” czy wypróbować swoich umiejętności z wykorzystaniem sprzętu strażackiego.

Główną atrakcją okazało się jednak przybycie nauczycielek, pań: Emilii Marucha i Elżbiety Frątczak wraz z uczennicami Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku. Przedstawicielki płci pięknej, bez względu na wiek, miały możliwość skorzystania z bezpłatnego uczesania, makijażu czy manicure metodą hybrydową. Jedną z ciekawostek było zaprezentowanie najnowszego programu komputerowego, służącego do jak najtrafniejszego doboru fryzury do kształtu twarzy. Ponadto uczestniczki spotkania mogły również dowiedzieć się w jaki sposób wykonać spódnicę z połowy koła oraz obejrzeć dwie stylizacje, wykonane przez uczennice kierunku technologia odzieży, które na pokazie w Łodzi otrzymały wyróżnienie. Na zakończenie wszyscy goście i uczestnicy spotkania mogli dokonać degustacji różnych potraw z ziemniaków wykonanych przez mieszkanki Kalinowej oraz słodkich serników wykonanych przez mieszkanki Pęcherzewa.

Inicjatywy tureckie okazały się wielkim sukcesem i pobudziły apetyty mieszkańców do dalszej integracji poprzez wspólne planowanie, organizowanie i przeżywanie innowacyjnych działań.


Pliki do pobrania

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów
Organizator:

Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów

Adres:

Zofii Urbanowskiej 8, 62-500 Konin, woj. WP

Tel.:

63 243 75 80

Faks:

63 243 75 80

E-mail:

biuro@wss.konin.pl

Www:

http://wss.konin.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • rekreacja
  • rowery
  • rozrywka
  • rozwój lokalny
  • wieś
  • wspólnoty i społeczności lokalne