Przejdź do treści głównej

Polka zgłoszona do nagrody Światowego Kongresu Matematyki

autor(ka): Centrum Prasowe PAP
2017-12-05, 15:25
(PAP) W związku z osiągniętymi rezultatami naukowymi przez Marię Teresę Książek, Fundacja Cała Polska Liczy Dzieciom pragnie zarekomendować jej kandydaturę władzom Światowego Kongresu Matematycznego do ich uhonorowania Medalem Fieldsa. Jest to najważniejsze honorowe wyróżnienie w matematyce za konkretne dokonania naukowe.

Pierwsze cztery z nich to, znalezienie wzorów generujących kolejno, wyłącznie i wszystkie liczby złożone:

n = 6kc + k – c,

n = 6kc + c – k,

które dla 6n - 1 dają kolejno po podstawieniu za k i c liczb naturalnych dodatnich 1,2,3,….,

wszystkie liczby złożone w tym ciągu, oraz:

n = 6kc +k +c,

n = 6kc - k – c,

które dla 6n + 1 dają kolejno po podstawieniu za k i c liczb naturalnych dodatnich 1,2,3,….,

wszystkie liczby złożone w tym ciągu.

Pozostałe liczby złożone zawarte są w trywialnych ciągach o wzorach: 2n + 2 oraz 6n + 3, które oczywiście też generują kolejno i wyłącznie liczby złożone.

Już samo to osiągnięcie zasługuje na uhonorowanie, gdyż matematycy od stuleci poszukiwali rozwiązania tego problemu, który uchyla drzwi do rozumowań mogących prowadzić do znalezienia wzoru na liczby pierwsze. Udowodniono bowiem, że istnieje wielomian co najwyżej stopnia piątego generujący wyłącznie liczby pierwsze. Co więcej: wzory te, jakkolwiek stanowią bardzo pośredni dowód prawdziwości hipotezy Riemanna dot. miejsc zerowych funkcji dzeta, to pokazują oryginalny model, w istotny sposób odrębny i czytelniejszy od modelu Riemanna.

Inne naukowe rezultaty kandydatki oraz kontakt do niej są dostępne na stronie www.prime-numbers.pl Teresa Maria Książek ur. się 25.III.1981 r. w Busku - Zdroju. Studiowała czystą matematykę na Politechnice Gliwickiej w latach 2003 - 2006. Studia, po urodzeniu dziecka, przerwała i oddała się całkowicie studiom matematycznym w dziedzinie teorii liczb i dydaktyki matematyki. Prowadzi własną, jednoosobową firmę edukacyjną w Zabrzu. Jest niezwykle cenionym przez uczniów i rodziców nauczycielem i pedagogiem.


Informacja pochodzi z Centrum Prasowego PAP


Źródło: Centrum Prasowe PAP; Fundacja Cała Polska Liczy Dzieciom
Organizator:

Fundacja im. Marii Cywińskiej "Cała Polska Liczy Dzieciom": Matematyczny Uniwersytet Dziecięcy

Adres:

Jodłowa 9 lok. 6, 41-800 Zabrze, woj. SL

E-mail:

matma@krzysztofcywinski.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kobiety
  • nauka i technika