Przejdź do treści głównej

Rozdano certyfikaty projektu "Czystego Zdrowia" w Krakowie [relacja]

autor(ka): Marcin Mleczko
2017-11-24, 12:05
użytkownik
zdjęcie z rozdania nagród projektu
16 krakowskich placówek użyteczności publicznej zostało nagrodzonych certyfikatami Fundacji Nieskończone Możliwości „Czystego Zdrowia” za szczególną dbałość o higienę.

Wyróżnienia zostały przyznane w ramach podsumowania projektu „Czyste Zdrowie” zorganizowanego przez Fundację Nieskończone Możliwości, dzięki wsparciu finansowemu miasta Krakowa. Akcja miała na celu podniesienie świadomości społecznej związanej z wpływem środowiska materialnego i społecznego oraz zachowań człowieka na stan jego zdrowia. – Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak istotna jest dbałość o higienę. Intuicyjnie czujemy, że czystość jest ważna, ale powinniśmy mieć na ten temat również fachową wiedzę – tłumaczy Robert Wróbel z Fundacji Nieskończone Możliwości.

W ramach akcji mieszkańcy Krakowa przez ponad dwa miesiące mieli możliwość zgłaszania do udziału w konkursie placówek użyteczności publicznej, które uznają za szczególnie czyste. Następnie przedstawiciele fundacji sprawdzali kandydatury krakowian. Łącznie zgłoszeń było blisko 50. Na specjalną „kontrolę” czystości zgodziło się jednak tylko 16 placówek. Wszystkie z nich pozytywnie przeszły weryfikację ekspertów i otrzymały certyfikaty. Wśród nagrodzonych znalazły się placówki medyczne, szkoły, restauracja, biblioteka oraz zakład fryzjerski. Wyróżnienia powędrowały m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie, Komercyjnego Ośrodka Dietetyki w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej w Krakowie oraz krakowskiego Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 i działającego przy nim internatu. Eksperci podkreślają, że brak świadomości podstawowych zasad nauki, jaką jest higiena, sprzyja corocznym nadmiernym zachorowaniom na grypę, jest przyczyną chorób dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego i wielu innych schorzeń. Groźne dla naszego zdrowia drobnoustroje znajdują się zaś niemal wszędzie, nie tylko na klamkach czy deskach klozetowych, ale również np. na telefonach. W wielu miejscach użyteczności publicznej reguły higieny nie są jednak przestrzegane. – Dużo w tym zakresie zależy również od nas samych. Jeżeli widzimy, że nasz fryzjer nie dezynfekuje nożyczek po każdym użyciu, powinniśmy zwrócić na to uwagę i wybrać inny zakład, gdzie czystość jest utrzymywana – wskazuje Robert Wróbel.

W ramach projektu "Czyste Zdrowie" Fundacja Nieskończone Możliwości zrealizowała także warsztaty higieniczne z udziałem specjalistów dla zainteresowanych mieszkańców Krakowa, instytucji i osób pracujących np. w odwiedzanych miejscach oraz udzieliła wielu indywidualnych porad higienicznych. Efektem projektu jest także broszura informacyjna, specjalny raport i mapa wyróżnionych wzorcowych miejsc.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Nieskończone Możliwości
Miejsce: Kraków, woj. małopolska
Organizator:

Fundacja Nieskończone Możliwości

Adres:

Rydygiera 29 21, 30-695 Kraków, woj. MA

Tel.:

606 55 66 75

E-mail:

n.mozliwosci@gmail.com

Www:

http://www.nieskonczonemozliwosci.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • miasto
  • ochrona zdrowia