Przejdź do treści głównej

Aktywni mieszkańcy - aktywny Lasek Złotoryjski - wzrost aktywności obywatelskiej mieszkańców Legnicy [relacja]

autor(ka): Robert Pirecki
2017-11-17, 09:56
użytkownik
Pragniemy zaangażować, mieszkańców miasta, głównie rodziny z dziećmi, młodzież, nauczycieli, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, samorząd, instytucje i wszystkich zainteresowanych chcących włączyć się w działania na rzecz Lasku Złotoryjskiego. Wiele rodzin w czasie weekendu spędza czas w Galeriach Handlowych nie korzystając z aktywnego, wspólnego wypoczynku. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi i dorastającymi dziećmi.

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej EKORAMA-LEGNICA wspólnie z Fundacja Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystki FOPIT – GOBI, bierze udział w projekcie, który pomoże zwiększyć zaangażowanie mieszkańców Legnicy do podejmowania inicjatyw i działań na rzecz dobra wspólnego tj. zagospodarowania, rewitalizacji i aktywnego wykorzystania zielonej przestrzeni Lasku Złotoryjskiego. Pragniemy zaangażować, mieszkańców miasta, głównie rodziny z dziećmi, młodzież, nauczycieli, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, samorząd, instytucji i wszystkich zainteresowanych chcących włączyć się w działania na rzecz Lasku Złotoryjskiego.

Wiele rodzin w czasie weekendu spędza czas w Galeriach Handlowych nie korzystając z aktywnego, wspólnego wypoczynku. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi i dorastającymi dziećmi, którym ruch na świeżym powietrzu zapewnia rozwój funkcji psychomotorycznych, wzmacnia więzi rodzinne i pełni funkcje edukacyjne. Legnica posiada dwa znaczące śródmiejskie tereny zielone: zabytkowy Park Miejski położony w centrum miasta oraz Lasek Złotoryjski położony w zachodniej części miasta.

Historyczny Park Miejski po przejściu trąby powietrznej w roku 2009 dzięki staraniom władz miasta z roku na rok pięknieje i stanowi wizytówkę Legnicy. Jest miejscem nadającym się na rodzinne spacery w weekendowe popołudnia,

Z kolei Lasek Złotoryjski o powierzchni 50 ha położony w dogodnej lokalizacji blisko centrum, w sąsiedztwie dwóch rozległych osiedli Tarninów i Zosinek od wielu lat pełni funkcje zielonych płuc miasta. Zmniejsza emisję bardzo dużego ruchu samochodowego w przebiegającej niedaleko obwodnicy miasta, trasy S3 oraz Huty Miedzi Legnica. Ze względu na swoją powierzchnię, charakter lasu w mieście oraz walory przyrodnicze może zapewnić interesujący kontakt z przyrodą oraz być miejscem wspólnego, aktywnego wypoczynku dla rodzin, dzieci, młodzieży i osób uprawiających ruch. Na terenie Lasku, ze względu na ciekawe walory przyrodnicze zlokalizowano jeden z 7 użytków ekologicznych, „Glinki w Lasku Złotoryjskim”, położonych w Legnicy. W Lasku występują również rzadkie i chronione gatunki ptaków i roślin, które mogą stanowić interesujące obiekty do edukacji ekologicznej bezpośrednio w terenie.

Historia Lasku sięga 1890 r. kiedy postanowiono utworzyć tzw. lasek mieszczański w celu poprawy klimatu miasta i służeniu odpoczynkowi na łonie natury. Podejmowane w przeszłości przez Urząd Miasta próby rewitalizacji Lasku nie stanowiły długofalowych działań renowacyjnych. Upływ czasu, zaniedbania, wandalizm spowodowały, że Lasek Złotoryjski, przedwojenna duma miasta, obecnie jest miejscem zarośniętym dziko rosnącymi krzewami i samosiejkami, a funkcjonująca niegdyś infrastruktura w postaci ławek, lamp, ścieżek i schodów uległa zniszczeniu.

Wiele osób postrzega to miejsce jako „zaśmiecone, zaniedbane i niebezpieczne miejsce”. Chcemy poprawić istniejący stan Lasku Złotoryjskiego i ukazać możliwości i szanse dla tego uroczego zakątka Legnicy.

Odbyły się:

1. Rajd rowerowy dla wszystkich cyklistów w dniu 3 czerwca 2017 pokazujący komunikację Lasku Złotoryjskiego z zabytkowym Parkiem. Uczestnicy poznali trasy rowerowe oraz sposoby aktywnego spędzania czasu na terenie zielonym. Kolejny rajd odbył się 17 września, który zaproponowano rodzinom z najmłodszymi ale już jeżdżącymi na rowerze dziećmi. Trasa przejazdu wiodła nieznanymi, tajemniczymi ścieżkami Lasku Złotoryjskiego. Na końcu trasy była piękna polana nad jeziorkiem Glinki. Dzieci wraz z opiekunami z dużym zainteresowaniem brały udział w warsztatach przyrodniczych, konkursach i zabawach. W trakcie spotkania wszyscy raczyli się pyszną strawą z kotła nad ogniskiem.

2. Warsztaty podnoszące wiedzę o walorach przyrodniczych Legnicy oraz nabycie praktycznych umiejętności dla instruktorów prowadzenia zajęć ekologicznych dla dzieci i młodzieży metodami aktywnymi. Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych przyrodników i instruktorów edukacji ekologicznej.

W programie warsztatów m.in.

 • rozpoznawanie głosów ptaków,
 • aktywna nauka rozpoznawania drzew i krzewów,
 • gry i zabawy edukacyjne na świeżym powietrzu
 • atrakcyjne materiały edukacyjne

3. Odbyły również się dwa spotkania "Aktywny Lasek Złotoryjski, Aktywni mieszkańcy" zorganizowane przez Fundację Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystki FOPIT – GOBI. Na łonie natury można było poznać przyrodę Lasku Złotoryjskiego czy wziąć udział w błyskawicznym kursie łucznictwa tradycyjnego. W Lasku odbyły się gry i zabawy a na koniec dla zmęczonych wysiłkiem przygotowano posiłek.


LOGO

Źródło: www.ekorama.legnica.pl
Miejsce: Legnica
Organizator:

Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej Ekorama-Legnica

Adres:

Senatorska 46 lok. 5, 59-220 Legnica, woj. DS

Tel.:

768 620 100

E-mail:

ekorama@o2.pl

Www:

http://ekorama.legnica.pl 

Organizator:

Fundacja Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystyki "Fopit-Gobi"

Adres:

Raczkowa 2b, 59-241 Raczkowa, woj. DS

Tel.:

721 025 027

E-mail:

biuro@fopit-gobi.org

Www:

http://www.fopit-gobi.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywność lokalna
 • edukacja ekologiczna
 • ekologia
 • rekreacja
 • rowery
 • rozwój lokalny
 • wspólnoty i społeczności lokalne