Przejdź do treści głównej

Chodźmy na Kongres Praw Obywatelskich!

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl
2017-11-10, 13:00
To naprawdę ładny jubileusz. W tym roku obchodzimy trzydziestolecie powstania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce. Z tej okazji obecny RPO, Adam Bodnar, zaprasza wszystkich na pierwszy Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich. Powinniśmy tam być.

Powinniśmy tam być nie tylko dlatego, by poświętować. Wręcz przeciwnie. To oczywiście ważne, by docenić wysiłek dotychczasowych i obecnego Rzecznika naszych praw, by podsumować ich osiągnięcia. Jest ich niewątpliwie wiele. Ale to dalece nie wszystko.

Ważne, żebyśmy tam byli również po to, by wspólnie zastanowić się nad wyzwaniami, jakie stoją przed obrońcami praw obywatelskich i praw człowieka w Polsce. Tymi instytucjonalnymi – jak RPO – i tymi społecznymi, jakimi są rozmaite organizacje czy aktywiści i aktywistki społeczne. Nie chodzi o poklepywanie się po plecach. Kto, jeśli nie Bodnar i organizacje, ma wiedzieć, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w Polsce, by prawa wszystkich obywateli i obywatelek były chronione? Nie chodzi o odcinanie kuponów. Raczej o zakasanie rękawów, by dalej robić swoje. Zwłaszcza że sytuacja jest, jaka jest. Prawa obywatelskie w Polsce są zagrożone nieustannie w różnym stopniu. Dziś prawdopodobnie w stopniu nawet większym niż wcześniej.

 

 

Kongres ludzi różnorodnych

Powinniśmy pojawić się na Kongresie Praw Obywatelskich także dlatego, że będzie to okazja do niezwykle ciekawych dyskusji. W gronie panelistów i panelistek znajdziemy przedstawicieli ONZ, Europejską Rzeczniczkę Praw Obywatelskich czy Komisarza Praw Człowieka Rady Europy. Spotkamy działaczy i działaczki pozarządowe: choćby Mirosławę Makuchowską, Karolinę Kędziorę, Grzegorza Wiaderka, Danutę Przywarę, Witolda Klausa, Bartosza Pilitowskiego, Adrianę Porowską, Krzysztofa Izdebskiego… Będą wszyscy żyjący byli Rzecznicy Praw Obywatelskich. Naukowcy i naukowczynie. Praktycy i praktyczki. Dziennikarze, dziennikarki, ludzie idei i kultury: choćby Jan Sowa, Jacek Dehnel czy Roman Kurkiewicz. Wielkie postaci polskiej historii – jak Karol Modzelewski. Będą przedstawiciele i przedstawicielki bardzo różnych środowisk – od szefa „Ordo Iuris”, Aleksandra Stępkowskiego, po Andrzeja Rzeplińskiego. Od Łukasza Warzechy do Rafała Wosia. Tematy podejmowane podczas dyskusji wydają się co najmniej równie zróżnicowane. Wśród 35 paneli naprawdę każdy powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego.

 

 

Aż 13 z nich jest zresztą organizowanych przez same organizacje zaproszone przez RPO do współpracy. To dobrze, bo warto, by podczas Kongresu wybrzmiał nasz głos. Nasz – czyli środowiska, które bierze na siebie spory ciężar upominania się o przestrzeganie praw obywatelskich w Polsce. Kto, jak kto, ale Adam Bodnar z pewnością jest Rzecznikiem wykorzystującym szansę, jaką daje współpraca ze środowiskiem pozarządowym. Nic dziwnego – z niego się w końcu wywodzi, świetnie go rozumie, a do tego zna jego potencjał. To dlatego tak chętnie współdziała razem z aktywistami i aktywistkami. Dlatego jeździ po całej Polsce i spotyka się z nimi w terenie. Dlatego broni ich, gdy są atakowani.

 

 

Spotkajmy się na Kongresie!

I również dlatego powinniśmy się stawić 8 i 9 grudnia w Muzeum Historii Żydów Polskich. Nasza obecność tam, wspieranie ważnych spraw, wyrażanie zdania, pokazanie, że prawa obywatelskie i prawa człowieka są dla nas ważne, może mieć również wymiar symbolu. Symbolu wsparcia dla Adama Bodnara – coraz bardziej osamotnionego w walce o te wartości w ramach państwowych instytucji. I coraz częściej niesprawiedliwie atakowanego.

Spotkajmy się więc na Kongresie. Bądźmy tam dla siebie (bo ciekawie), dla sprawy (bo ważna) i dla RPO (bo trzeba go wspierać).

Te trzy ważne powody chyba wystarczą, prawda? Do zobaczenia!

 

 

Ignacy Dudkiewicz - redaktor działu opinie.ngo.pl


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 1

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Ksiazeczki Mieszkaniowe PKOBP wieka krzywda ~ Krajowe Stowarzyszenie Posiadaczy Ksiazeczek MieszkaniowychPKOBP 20.11.2017, 12:03 Jak można mówić że rzecznik Praw Obywatelskich stoi po stronie obywateli gdy wprost odmawia skierowania WNIOSKU do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ogromnej krzywdy jaką w III RP wyrządzono milionom Polaków oszczędzającym na dach nad głową. I co Konstytucja art. 32 złamany a Rzecznik odmawia wsparcia !!! I co mamy My Polacy pokrzywdzeni sadzić o Rzecznika postepowaniu !! Spotkał się z przedstawicielami Krajowego Stowarzyszenia Posiadaczy Książeczek Mieszkaniowych PKOBP 1970-1989 ..i od 4.10.2017 milczy.. boi się skierować sprawy do Trybunału Konstytucyjnego .. i wy mówicie ,że ludzie się odwracają od niego.. to czyje on interesy reprezentuje ? Po co jest ten rząd? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • demokracja
  • prawa człowieka
  • prawa obywatela
  • społeczeństwo obywatelskie
  • standardy, etyka
  • wspieranie organizacji