Przejdź do treści głównej

Spektakl wrocławskiej Fundacji Sound Factory [relacja]

autor(ka): Agata Chojnacka
2017-11-09, 11:35
użytkownik
W październiku 2017 roku wrocławska Fundacja Sound Factory zorganizowała kolejny spektakl dla dzieci z niepełnosprawnościami. Został on pokazany w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy, w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo Wychowawczej „Wiosna” w Krzydlinie Małej oraz w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu.

Pięć skarbów pod wielkim śniegiem to drugi spektakl organizowany przez fundację. Tytuł zadania to polskie tłumaczenie nazwy najwyższego szczytu Indii – Kanczendzongi. Jest to animacyjny spektakl, którego uczestnicy nie oglądają w tradycyjny sposób z poziomu publiczności. Dzieciom towarzyszą dwie animatorki, które prowadzą je przez warstwę scenografii, przedstawiając jednocześnie warstwę fabularną i uwrażliwiając na artystyczne działania.

Główną ideą jest przeżycie doświadczenia zmysłowego na wielu poziomach, po to by mogły brać w nim udział dzieci, które nie mają możliwości poznania wszystkimi zmysłami. Oznacza to, że uczestnicy w trakcie trwania wydarzenia zostają zapoznani z różnymi elementami scenografii, których mogą dotknąć, czują zapachy unoszące się wokół nich, słyszą muzykę rozbrzmiewającą na żywo w wykonaniu solisty perkusisty, oglądają różnobarwne elementy dekoracji czy, w końcu, sami muzykują na dostępnych dla nich instrumentach oraz przedmiotach wydających różnorodne dźwięki. Wszystkie te elementy, doświadczają różnych zmysłów, uwrażliwiając i dając możliwość do pełnego odebrania oraz zrozumienia historii. W tle wszystkiego snuta jest opowieść na temat wyprawy w Himalaje, którą dzieci odbywają wspólnie z animatorkami. Podczas niej dowiadują się wiele na temat kultury i muzyki Indii, a także problematyki wspinaczki wysokogórskiej Centralną postacią fabuły jest Wanda Rutkiewicz. W 2017 roku przypada 25 rocznica zaginięcia tej słynnej, związanej z Wrocławiem, polskiej himalaistki.

Partnerem projektu jest Fundacja PZU oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017. Dzięki partnerom całe wydarzenie było bezpłatne dla uczestników i mogło odbyć się nie tylko we Wrocławiu, ale też w mniejszych ośrodkach, takich jak Świdnica czy Krzydlina Mała.

Autorami koncepcji artystycznej są Agata Chojnacka i Sebastian Ładyżyński, scenografię wykonała Marianna Lisiecka, muzykę Sebastian Ładyżyński. W rolę przewodniczek górskich wcielają się Karina Reske i Aleksandra Dudycz, zaś partię perkusji wykonuje Jakub Lechki.

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością Fundacji Sound Factory i do uczestniczenia w naszych kolejnych projektach: www.facebook.com/fundacjasoundfactory/

www.fundacjasf.org

 


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Sound Factory
Miejsce: Fundacja Sound Factory, Ruska 46A, 50-079 Wrocław, woj. dolnośląskie
Organizator:

Fundacja Sound Factory

Adres:

Ruska 46A, 50-079 Wrocław, woj. DS

Tel.:

669007164

E-mail:

fundacjasf@gmail.com

Www:

http://www.fundacjasf.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja kulturalna
  • integracja społeczna
  • kultura
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • wychowanie