Przejdź do treści głównej

Międzynarodowy Dzień Niskorosłości

autor(ka): Fundacja Rodzic Nie Pęka
2017-10-25, 09:30
użytkownik
W Polsce jest ponad 1000 osób niskorosłych, na świecie jest ich ponad 650 000 osób. Cechami charakterystycznymi osób niskorosłych, oprócz samego wzrostu, są krótsze kończyny górne i dolne, czasami większa głowa, zapadnięta nasada nosowa. Ten dzień ma na celu zwiększaniu świadomości o osobach niskorosłych w społeczeństwie. Fundacja Rodzic Nie Pęka zorganizowała kampanię społeczną z okazji Międzynarodowego Dnia Niskorosłości.

W Polsce jest ponad 1000 osób niskorosłych, na świecie jest ich ponad 650 000 osób. Co to jest niskorosłość i kogo spotyka? Niskorosłym nazywamy osobę, której wzrost nie przekracza średnio 130 cm wzrostu. Niskorosłość występuje w ponad 200 różnych odmianach, m.in. achondroplazja, hipoachondroplazja, dysplazja przynasadowo – kręgosłupowa (SED), dysplazja przynasadowa McKusicka. Często jeden gen zmienia wszystko. Cechami charakterystycznymi osób niskorosłych, oprócz samego wzrostu, są krótsze kończyny górne i dolne, czasami większa głowa, zapadnięta nasada nosowa.

Międzynarodowy Dzień Niskorosłości powstał z inicjatywy amerykańskiej organizacji pozarządowej Little People of America. Jej założycielem był amerykański aktor Billy Barty. Ten dzień ma na celu zwiększaniu świadomości o osobach niskorosłych w społeczeństwie. Fundacja Rodzic Nie Pęka już po raz drugi organizuje Międzynarodowy Dzień Niskorosłości w Polsce.

W tym roku prowadzona jest kampania społeczna w mediach społecznościowych, składa się krótkiego filmiku, w którym możemy usłyszeć wypowiedzi osób niskorosłych, obalające mity o niskorosłości i zdjęć z kartką #dzieńniskorosłości. Każdy z nas może przyłączyć się do kampanii robiąc sobie zdjęcie z kartką i napisem #dzieńniskorosłości.

Kluczowym momentem w życiu rodziców i osoby niskorosłej jest moment pójścia do szkoły. Dlatego tak ważne jest, aby szkoły wyszły naprzeciw potrzebom osób niskorosłych. Mowa tu o wprowadzeniu dobrych rozwiązań w zakresie dostosowania np. łazienek, szafek, biurek i krzeseł. To w znacznym stopniu pomoże dziecku z oswojeniem się w nowej rzeczywistości i zapewni równy dostęp do edukacji. Istotne jest także, aby były traktowane podobnie jak inne dzieci i mogły wykonywać te same czynności.

Niektóre rodziny silnie postrzegają niepełnosprawność swojego dziecka z achondroplazją lub innymi dysplazjami kostnymi, zaś część z nich nie postrzega tej sytuacji jako problemu. Fundacja Rodzic Nie Pęka, która działa na rzecz osób niskorosłych i ich rodzin, zorganizowała warsztaty w Warszawie i we Wrocławiu dla rodziców, aby wspólnie wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o barierach społecznych jakie napotykają na swojej drodze rodzice i przezwyciężyć nadmierny lęk o dziecko.

Amerykański autor książek dla dzieci, Theodor Seuss Geise, znany jako Dr. Seuss mawiał „Person is person, no matter how small”. (tłum. własne: „Osoba to osoba, nie ważne jak mała”). Tak naprawdę wzrost nie stoi na przeszkodzie do budowania własnej kariery zawodowej, czynnego uprawiania sportu, założenia rodziny, zawierania przyjaźni, czy podróżowania po świecie. W Polsce żyją osoby niskorosłe, które są managerami w firmach, mistrzami świata w podnoszeniu ciężarów, mistrzami świata w badmintonie, pracują w policji czy na deskach teatru. Muszą przy tym sprostać nadzwyczajnym okolicznościom i wyzwaniom, ale nie poddają się i konsekwentnie dążą do celu. Międzynarodowy Dzień Niskorosłości. Podaj dalej!


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Rodzic Nie Pęka
Data wydarzenia: od 2017-10-25
Organizator:

Fundacja Rodzic Nie Pęka

Adres:

Wojska Polskiego 31 lok. 28, 78-320 Połczyn-Zdrój, woj. ZP

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna
  • wyrównywanie szans