Przejdź do treści głównej

Wręczono Nagrodę im. Beaty Pawlak za 2017 rok

autor(ka): Fundacja im. Stefana Batorego
2017-10-12, 11:47
użytkownik
11 października, po raz piętnasty została wręczona Nagroda im.Beaty Pawlak, dziennikarki, reporterki, ofiary zamachu na Bali w 2002 roku. Laureatem tegorocznej Nagrody zostali: Krzysztof Kopczyński i Anna Sajewicz za "Dybuka. Opowieść o nieważności świata" (Agora, Warszawa 2017).

O nagrodzonej książce:

Kopczyński i Sajewicz skupiają się na relacjach wzajemnych – chasydów z Izraela pielgrzymujących do Humania i mieszkańcach tego miasta - to jednak chętnie wychodzą poza oczywistą dychotomię: swój – obcy, miejscowy – cudzoziemiec. Ich książka jest także ciekawą panoramą współczesnej Ukrainy – młodego państwa borykającego się z licznymi trudnościami: poradziecką przeszłością, kłopotami z Rosją – tym bardziej że narracja doprowadzona jest do współczesności, do protestów na Majdanie, aneksji i okupacji Krymu, wojny w Donbasie - Marek Radziwon

Krzysztof Kopczyński (ur. 1959) – filmowiec i wykładowca uniwersytecki. Pracownik Zakładu Retoryki i Mediów Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Autor książek Przed przystankiem Niepodległość. Paryska „Kultura” i kraj w latach 1980-1989, Mickiewicz i jego czytelnicy. O recepcji wieszcza w zaborze rosyjskim w latach 1831-1855 i Od romantyzmu ku erze nowych mediów. Producent ponad 70 filmów, reżyser dokumentu Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz.

Anna Sajewicz – absolwentka filmoznawstwa oraz kultury Rosji i narodów sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalistka w dziedzinie kinematografii rosyjskiej. Tłumaczy z języka rosyjskiego i ukraińskiego, jest autorką esejów i recenzji. Asystentka reżysera w filmach Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz oraz Ikona.

Rozstrzygnięty został także konkurs Stowarzyszenia Filmowego „Dziki Bez” dla początkujących autorów na reportaż o spotkaniu kultur Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego. Nagrodzono Aleksandrę Gałkę za tekst Wysłałaś naszą córkę do piekła. Zostanie on opublikowany w „Dużym Formacie”, dodatku „Gazety Wyborczej”.

Nagroda im Beaty Pawlak jest przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak za publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji wydaną w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca br. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki i pisarki, która w 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony Jej testamentem i noszący Jej imię Fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

W poprzednich latach laureatami nagrody zostali: Joanna Bator za książkę Japoński wachlarz (Twój Styl, 2004), Max Cegielski za książkę Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (W.A.B. 2009), Artur Domosławski za książkę Zbuntowana Ameryka (Świat Książki 2007), Anna Fostakowska za tekst Spuść oczy, płacz („Gazeta Wyborcza”, 2003), Wojciech Górecki Abchazja (Czarne, 2013), Mateusz Janiszewski za Dom nad rzeką Loes (Czarne 2014), Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki za książkę Krasnojarsk Zero (Sic!, 2012), Marek Kęskrawiec za książkę Czwarty pożar Teheranu (W.A.B. 2010), Piotr Kłodkowski za cykl artykułów Doskonały smak orientu (Znak, 2004), Adam Lach za Stigmę (Wydawca: Adam Lach 2014), Cezary Michalski za cykl tekstów Listy z Ameryki („Dziennik” 2008), Jarosław Mikołajewski za książkę Wielki przypływ (wyd. Dowody na Istnienie 2015), Jacek Milewski za książkę Dym się rozwiewa (Zysk i s-ka 2008), Beata Pawlikowska za książkę Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary (Wydawnictwo National Geographic 2006), Konrad Piskała za książkę Dryland (W.A.B. 2014), Dariusz Rosiak za książkę Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan (Czarne 2015), Paweł Smoleński za książkę Izrael już nie frunie (Czarne 2006), Andrzej Stasiuk za książkę Jadąc do Babadag (Czarne 2004), Witold Szabłowski za książkę Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji (Czarne 2010) i Mariusz Szczygieł za książkę Gottland (Czarne 2006).


Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego
Organizator:

Fundacja im. Stefana Batorego

Adres:

Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 536 02 00

Faks:

22 536 02 20

E-mail:

batory@batory.org.pl

Www:

http://www.batory.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • czytelnictwo
  • kultura
  • wielokulturowość