Przejdź do treści głównej

"Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" – raport z debat lokalnych [patronat ngo.pl]

autor(ka): Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
2017-10-11, 11:54
http://www.freeimages.com/photo/712775
(PAP) Dialog Polaków jest możliwy, nawet przy sprzecznych interesach i wartościach czy różnicach społecznych - od trzech lat pokazują to uczestnicy projektu debat lokalnych "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej". Organizatorzy - Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - wydali właśnie raport zawierający wnioski ze wszystkich edycji projektu.

Celem projektu debat lokalnych „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” było wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Polska lokalna stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami rozwojowymi. Aby w pełni je zrozumieć i im sprostać, potrzebujemy połączenia dwóch perspektyw. Z jednej strony - wiedzy naukowej i eksperckiej oraz impulsu animacyjnego przychodzącego spoza lokalnych społeczności. Z drugiej zaś – i może to właśnie jest ważniejsza siła napędowa rozwoju – wiedzy i umiejętności praktycznych zakorzenionych lokalnie – mówi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog. Te dwie perspektywy ujęte są w raporcie, który obejmuje wnioski z trzeciej już edycji projektu, a także stanowi podsumowanie całego projektu.

Trzecia edycja debat lokalnych odbyła się w dniach 15-21 maja 2017 r. w 56 miejscowościach w Polsce. Prawie 1 400 uczestników – osób zaangażowanych w życie lokalnych społeczności – poszukiwało odpowiedzi na pytania: co nas łączy jako wspólnotę i co robić, by wzmacniać to, co nas łączy. Wśród uczestników znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Debaty miały charakter nie tylko ponadsektorowy, ale także międzypokoleniowy – uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli i seniorzy. Spotkania przybrały formę warsztatów, podczas których starano się określić, co łączy wspólnoty lokalne. W każdej bibliotece stworzono listę trzech „łączników” oraz trzech „wzmacniaczy” budowania wspólnoty.

"Łączniki"

Tym, co łączy wspólnotę, jest przede wszystkim kontekst jej funkcjonowania - wspólna przestrzeń, historia miejsca oraz kultura i lokalna tradycja. Dyskutanci wskazywali na te elementy jako równie istotne, podając je jako najważniejsze „łączniki” – fundament, na którym budowane są ich społeczności.

"Wzmacniacze"

Siła wspólnoty manifestuje się w sprawnej realizacji przedsięwzięć. Samo wspólne działanie jest więc silnym łącznikiem determinującym poziom integracji lokalnych społeczności. Co więcej, udział w korzyściach z działań wspólnotowych zwiększa poczucie sprawstwa jednostek – powoduje, że jej członkowie "chcą więcej". Ostatnim, istotnym łącznikiem wymienianym przez uczestników debat są sprawne działania lokalnych instytucji.

Więcej wniosków dostępnych jest w raporcie, zapraszamy na stronę: www.kongresobywatelski.pl/debaty-lokalne/rozwijamy-skrzydla-polski-lokalnej-iii/raport-2017

Oficjalna prezentacja raportu nastąpi na sesji tematycznej "Rozwój lokalny oparty na partnerstwie" podczas XII Kongresu Obywatelskiego 28 października 2017 r. w Warszawie.

Projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski, partnerem merytorycznym Instytut Książki, a partnerem medialnym portal ngo.pl.

Projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m.in.: Ewa Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa, s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski.

Więcej: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Centrum Prasowe PAP; Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Organizator:

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Adres:

Do Studzienki 63, 80-227 Gdańsk, woj. PM

Tel.:

58 524 49 00

Faks:

58 524 49 08

E-mail:

ibngr@ibngr.pl

Www:

http://www.ibngr.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • miasto
  • rozwój lokalny
  • ruchy miejskie
  • wieś
  • wspólnoty i społeczności lokalne
  • współpraca z administracją