Przejdź do treści głównej

Opozycja jednoczy siły w sprawie III sektora [relacja]

autor(ka): Michał Braun
2017-10-11, 11:52
użytkownik
Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydowały połączyć siły w kwestiach dotyczących społeczeństwa obywatelskiego – w Parlamencie powstał specjalny zespół zajmujący się tą tematyką. Odbyło się pierwsze robocze spotkanie.

Zespół ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi powstał w końcowej fazie procedowania Ustawy o Narodowym Instytucie Wolności. W skład zespołu wchodzą posłanki Monika Wielichowska (PO), Monika Rosa (.N) oraz Urszula Pasławska (PSL). Z zespołem ma także współpracować m.in. Michał Braun pełniący funkcję pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego w Gabinecie Cieni.

Podczas konferencji prasowej członkowie zespołu zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności i wysłali do Prezydenta list w tej sprawie argumentujący postulat. 10 października w Sejmie odbyło się pierwsze robocze spotkanie zespołu.

„Organizacje pozarządowe są gotowe do dialogu, do współpracy, do rozmowy o stanie społeczeństwa obywatelskiego, o jego słabych i mocnych stronach, o potrzebach, brakach i przede wszystkim o tym, w jakim kierunku państwo ma stwarzać warunki do rozwoju III Sektora - nasz zespół ds. współpracy z NGO będzie oczekiwania organizacji pozarządowych realizował.” Zapowiada Monika Wielichowska.

„Organizacje pozarządowe stanowią jeden z filarów społeczeństwa. Ich siła stanowi o sile państwa i w nich skupia się energia i zaangażowanie obywateli, którzy chcą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, od spraw najbardziej lokalnych po globalne. To nie mogło podobać się PiS-owi, który pragnie podporządkować woli partii wszystkich i wszystko. Dlatego po niezależnych sądach i wolnych mediach PiS zabrał się za organizacje pozarządowe. Ograniczył finansowanie, wykorzystuje aparat państwa do nieuzasadnionych kontroli, które przybierają formę zastraszania, atakował w mediach próbując je obrzydzić, powołuje nowe instytucje rządowe…Musimy obronić społeczeństwo obywatelskie! Właśnie po to powołaliśmy zespół parlamentarny. Będziemy patrzeć władzy na ręce i krzyczeć, kiedy za każdym razem, kiedy spróbuje zniszczyć nasze społeczeństwo obywatelskie.” dodaje Monika Rosa.

„Będziemy przygotowywać projekty ustaw, które uniemożliwią w przyszłości upolitycznienie organizacji pozarządowych. Będziemy wnioskować o niezależne od rządu fundusze np.: przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, złożymy odpowiednie poprawki do budżetu. Będziemy wnioskować o wysłuchanie publiczne przy wszystkich ustawach dotyczących społeczeństwa obywatelskiego” - wylicza Urszula Pasławska.

Michał Braun zapowiada także dokładną analizę postulatów III Sektora, zgłaszanych w ostatnich latach m.in. przez Zespół ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych dla Działalności Społecznej i Obywatelskiej przy Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerstwa tematyczne Strategicznej Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego. Zespół planuje wkrótce rozpocząć spotkania tematyczne z organizacjami pozarządowymi.


Źródło: inf. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 1

Skomentuj

KOMENTARZE

  • A może dla odmiany coś konstruktywnego? ~Karol Gutsze 13.10.2017, 04:48 Trochę to smutne, że taki zespół powstaje "przeciwko"... Szkoda, że nie po to, że by wspierać i tworzyć warunki rozwoju, a po to, żeby "patrzeć władzy na ręce i krzyczeć...", "przygotowywać projekty ustaw, które uniemożliwią...". To słabe, że wśród polityków jedynie PiS wykazuje samodzielnie inicjatywę (nie wnikam tu w jej zasadność). Może opozycja (ta, która parę lat temu uważała, że ustawowe umocowanie FIO mogłoby zagrozić budżetowi państwa) w końcu by się zechciała obudzić i coś od siebie konstruktywnego zaproponować? Choćby było to wsparcie i nagłaśnianie medialne http://www.funduszobywatelski.pl/ ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne
  • państwo, polityka
  • prawa obywatela