Przejdź do treści głównej

JST i NGO’s w jednym stali domu… [relacja]

autor(ka): Piotr Stoły
2017-10-10, 12:20
użytkownik
Samorządowe Forum Kapitału i Finansów odbywało się już po raz piętnasty, jednakże pierwszy raz w programie znalazł się blok paneli zatytułowany: „Współpraca z organizacjami pozarządowymi”. Partnerem merytorycznym bloku była Sieć SPLOT.

Samo forum jest ogólnopolskim wydarzeniem na dużą skalę, organizowanym przez wydawcę periodyku adresowanego do samorządów – „Wspólnoty”. Tworzą je panele dyskusyjne podzielone na kilka bloków tematycznych, wręczane są nagrody branżowe, pojawiają się ważni goście, jest wreszcie okazja do spotkań kuluarowych. Zachowując proporcje, dla środowiska samorządowców forum jest zapewne odpowiednikiem naszego OFOP-u.

I tak oto 5 i 6 października, w imponującej przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, pojawiła się szansa na dyskusje i refleksje związane ze współpracą JST (jednostek samorządu terytorialnego) z NGO’s . Paneli było kilka, poświęcono je różnorodnym aspektom współpracy, nie tylko finansowym. Rozmawiano o rocznych planach współpracy, ale także np. o kontroli – panelistą był na tej sesji miedzy innymi prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski. Padła z jego ust warta zapamiętania deklaracja chęci stania się partnerem dla NGO’s czy gotowości do organizowania szkoleń dla beneficjentów kontroli, być może wspólnie samorządów i organizacji…

Tematy poszczególnych paneli prawie zawsze okazywały się zbyt sztywnym gorsetem dla dyskusji, która szybko meandrowała w rejony budzące największe zainteresowanie (czasem emocje) panelistów i uczestników. Temat nazwany „Nowoczesne technologie w zarządzaniu wspólnotą lokalną” okazał się dobrym punktem wyjścia do rozważań o istocie partycypacji społecznej, a „Programy współpracy z organizacjami…” zdominowały kwestie kontroli i nadzoru, bez wątpienia za sprawą obecności wśród dyskutantów prezesa NIK.

Gdyby pokusić się o generalne stwierdzenie (albo raczej proste porównanie frekwencji na poszczególnych blokach tematycznych), kwestia współpracy z organizacjami nie jest jeszcze w środowisku samorządowców tak popularna, jak inne zagadnienia ich codzienności – zdrowie, edukacja czy budżety. Dobrze jednak, że została zauważona i pojawiła się w programie, miejmy nadzieję, że nie tylko w tym roku. A jest jeszcze wiele do zrobienia – podczas panelu w bloku tematycznym „Mieszkalnictwo i rewitalizacja” zatytułowanego „Partycypacja społeczna i partnerstwo w rewitalizacji” można się było boleśnie przekonać, że paneliści utożsamiają partycypację z konsultacjami…


Źródło: Piotr Stoły
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • partnerstwo
  • partycypacja
  • współpraca z administracją