Przejdź do treści głównej

Aktywna młodzież z Podkarpacia i obwodu lwowskiego buduje dobre relacje! [relacja]

autor(ka): Beata Słowiak
2017-10-04, 09:36
użytkownik
archiwalne
Uczniowie z gminy Strzyżów (woj. podkarpackie) oraz ich rówieśnicy z okolic miasta Gródek na Ukrainie (obwód lwowski) wzięli udział w warsztatach zorganizowanych okresie 11-18 września 2017 r., a także zorganizowali w Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie dniu 17 września 2017 r. festiwal pn. "Otwarty umysł, otwarte serce", którego tematem przewodnim była budowa relacji i poczucia samotności wśród młodych ludzi.

Osiemnastu uczniów z terenów wiejskich gminy Strzyżów (woj. podkarpackie) oraz osiemnastu ich rówieśników z okolic miasta Gródek na Ukrainie (obwód lwowski) wzięło udział w warsztatach, na których młodzież dyskutowała na temat przyczyn poczucia samotności wśród młodych ludzi; zastanawiała się, jak kontakty w sieci wpływają na poczucie osamotnienia, uczyła się postaw otwartości i zaufania, nawiązywania kontaktów oraz budowy relacji międzyludzkich. Jako efekt ich pracy powstał film nt. samotności i roli relacji w życiu każdego człowieka.

Projekt oparty był o bardzo dużą aktywność młodzieży. W ramach warsztatów młodzi ludzie m.in. nagrywali miniwywiady z przechodniami i wybranymi mieszkańcami. Było to dla nich doskonałe ćwiczenie, które polegało na nawiązaniu kontaktów z drugą osobą, a także mogli doświadczyć na własnej skórze jak wygląda praca dziennikarska.

Potem - już w trakcie samych warsztatów - młodzież z obydwu krajów oglądnęła materiał filmowy i uzupełniła go o podobne miniwywiady z wybranymi uczestnikami projektu.

Kolejnym bardzo ważnym punktem, była realizacja przez młodzież festiwalu „Otwarty umysł, otwarte serce”, zorganizowanego w dniu 17 września 2017 r. w Domu Kultury „Sokół w Strzyżowie, który prezentował efekty pracy młodzieży. Tematem przewodnim festiwalu była budowa relacji i poczucia samotności wśród młodych ludzi. W programie festiwalu znalazły się m.in. emisja filmu nt. budowania relacji i poczucia samotności, tańce, piosenki, figury i etiudy. Elementem festiwalu była również debata nt. znaczenia relacji w życiu każdego z nas oraz sonda badająca zadowolenie uczestników z realizacji wydarzenia. W celu zachęcenia mieszkańców gminy Strzyżów do uczestniczenia w festiwalu, młodzież nagrała krótki filmik promocyjny, który można było obejrzeć na Facebooku oraz stronie internetowej Gminy Strzyżów.

Zarówno warsztaty jak i festiwal zostały zorganizowane w ramach prowadzonego przez Gminę Strzyżów w partnerstwie z Miastem Horodok (Gródek – na Ukrainie) projektu „Otwarty umysł, otwarte serce – polsko-ukraińskie warsztaty networkingowe” sfinansowanego z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Celem tego przedsięwzięcia było doskonalenie w uczestnikach umiejętności budowania relacji międzyludzkich opartych o postawy otwartości, zrozumienia i poszanowania.

Warte podkreślenia jest to, że młodzież sama zorganizowała cały festiwal począwszy od kwestii zaproszeń, aż po jego realizację.

Relację filmową z przygotowanego festiwalu można obejrzeć na stronie:

http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Festiwal-Otwarty-umysl-otwarte-serce-w-Strzyzowie,4360/

Festiwal przyciągnął wielu mieszkańców gminy Strzyżów. Szacuje się, że wydarzenie obejrzało ponad 130 osób.

Jak podkreśla sama młodzież udział w projekcie był dla nich szansą, aby nauczyć się wielu nowych i ciekawych rzeczy:

„Projekt nauczył mnie jak kierować emocje w dobrym kierunku, jestem bardziej otwarta, zawiązałam nowe przyjaźnie i wiem jak mam rozwijać swój potencjał”

Yuliia

"Dzięki projektowi mogłam pokazać swoje nabyte umiejętności na festiwalu, pokazać siebie, lepiej pracować w zespole, być bardziej aktywną, otwartą, tolerancyjną”

Liliia

"Projekt dał mi dużo przyjaźni, miłości i pozytywizmu"

Patryk

"Jestem bardziej otwarta na innych i nawiązałam nowe przyjaźnie"

Ewelina

"Projekt dał mi nowych przyjaciół oraz nauczyłam się przełamywania bariery jaką jest język"

Kasia

"Projekt dodał mi odwagi - w szkole nigdy bym tego nie zrobił co na warsztatach"

Mateusz

"Projekt dał mi możliwość nauki języka polskiego oraz poznania nowych ludzi"

Marco

"Projekt dał mi możliwość lepszej komunikacji, poruszył temat samotności i pokazał jak sobie z nią radzić" Olha

"Projekt dał mi większą wiarę w swoje możliwości i przyjaciół"

Yurii

"Projekt pomógł nam rozwinąć umiejętność pracy w grupie, pokazał jak ważne są relacje, wiemy, że należy szanować opinię innych"

Anna, Natalia

"Dzięki projektowi poznałam wielu świetnych ludzi. Bardziej otworzyłam się na innych i nie mam już trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów"

Kinga

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Organizatorzy
Miejsce: Gmina Strzyżów - Pstrągowa, Strzyżów, 38-100 Strzyżów, woj. podkarpackie
Organizator:

Urząd Miasta i Gminy Strzyżów

Adres:

Przecławczyka 5, 38-100 Strzyżów, woj. PK

Tel.:

17 276 13 54

Faks:

17 276 32 19

E-mail:

gmina@strzyzow.pl

Www:

http://www.strzyzow.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • kultura i sztuka
  • młodzież
  • rozwój osobisty
  • współpraca międzynarodowa