Przejdź do treści głównej

O czym szumiały wierzby w Łętowni, a więc warsztaty z wyplatania wikliny zakończone [relacja]

autor(ka): Monika Bartkowicz
2017-10-02, 15:39
użytkownik
W czwartkowy poranek - 28 września - koło godziny 8.30 do Izby Regionalnej w Łętowni przyjechała młodzież z Zespołu Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie. Zaczynamy? - zwróciła się do zebranych Joanna Mieszkowicz, prezeska naszej fundacji. - Oczywiście - odpowiedzieli zaciekawieni uczniowie.

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy się włączyć w ten projekt. Jestem wdzięczna Pani Joannie Mieszkowicz za możliwość pokazania młodzieży sposobów robienia płotków z naturalnych materiałów - powiedziała Justyna Górka, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie i opiekunka dziewięciorga uczniów z klasy architektury krajobrazu.

Koło 8.30 na teren Izby Regionalnej wjechało auto z dużą ilością zielonej wikliny. - Zaczynamy? - zwróciła się do zebranych Joanna Mieszkowicz, prezeska naszej fundacji. - Oczywiście - odpowiedzieli zaciekawieni uczniowie.

Wprowadzeniem w świat wikliny, jej odmian oraz specyfiki zajął się Adam Wrona z ŻyWej Pracowni. - Wiklina jest chyba najbardziej witalnym oraz energetycznym drzewem - opowiadał, pokazując różne jej typy. - Wystarczy taką gałązkę włozyć do ziemi, a na wiosnę będą świeże listki - dodawał. - Oczywiście jeśli ją odpowiednio włożymy - śmiał się, pokazując, jak rozpoznać odpowiednie gałązki.

I wszyscy zabrali się do pracy. Jedni czyścili gałązki z liści, drudzy wyznaczali teren na powstanie wiklinowych płotków, inni wbijali wiklinowe patyki wokół których zaplatane były witki. - Bardzo podoba mi się taka praca - opowiadała, plotąc, Sabina. - Jak wrócę do domu, zrobię taki płotek w ogródku.

Po kilku godzinach intensywnej pracy płotki zostały skończone. - To świetne zajęcia integrujące - mówiła Weronika. - My się jeszcze nie znamy, jesteśmy razem dopiero trzy tygodnie a przy takiej pracy zbliżamy siędo siebie.

Następnego dnia zostały przygotowane wiklinowe ławeczki. I tak zakończył się projekt - "Rewitalizacja terenu wokół Izby Regionalnej w Łętowni", realizowany w ramach akcji - "Działania na rzecz bioróżnorodności" a dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem projektu była ŻyWa Pracownia z Krakowa.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Aeris Futuro
Miejsce: Izba Regionalna Łętownia
Organizator:

Fundacja Aeris Futuro

Adres:

Aleja Daszyńskiego 22 lok. 46, 31-534 Kraków, woj. Małopolska

Tel.:

12 430 08 22

Faks:

12 430 08 22

E-mail:

biuro@aerisfuturo.pl

Www:

http://www.aerisfuturo.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • młodzież
  • tradycja