Przejdź do treści głównej

Ruszyła polska strona o paktach uczciwości

autor(ka): Karolina Symańska
2017-09-29, 12:06
użytkownik
archiwalne
Czy wiecie, czym jest pakt uczciwości i dlaczego został stworzony? Właśnie powstała nowa strona paktuczciwosci.pl, która przybliża tematykę Paktu Uczciwości w Polsce oraz paktów uczciwości w Europie.

W bardzo dużym skrócie ideę paktów można przybliżyć jednym zdaniem – powstały, aby chronić zamówienia publiczne przed nadużyciami… Zamawiający, wykonawca oraz partner społeczny zawierają porozumienie, w którym ci pierwsi zobowiązują się do przestrzegania najwyższych standardów przejrzystości, a partner społeczny od monitorowania realizacji zamówienia na każdym etapie. Zamawiający i wykonawca zostają tym samym zobowiązani do udostępniania partnerowi społecznemu informacji na temat realizowanej inwestycji i prowadzenia zamówienia w sposób otwarty dla opinii społecznej.

W Polsce paktem uczciwości objęta została przebudowa ostatniego niewyremontowanego odcinka „wiedenki” na linii Częstochowa – Zawiercie. Inwestycję prowadzi PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a wartość projektu to około 501,7 mln złotych. Fundacja im Stefana Batorego, która uruchomiła stronę paktuczciwosci.pl jest partnerem społecznym i będzie prowadziła monitoring inwestycji, a o jego przebiegu informowała na stronie.

Idea paktu uczciwości została stworzona przez Transparency International już w latach 90. i dotychczas, w różnych formułach, zastosowano go przy ponad 300 inwestycjach, w większości w dużych projektach infrastrukturalnych. Aktualnie realizowany jest monitoring 17 zamówień finansowanych z funduszy europejskich w 11 krajach Unii Europejskiej.

Pilotaż paktów uczciwości w Europie finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej (projekt: „Pakty Uczciwości – mechanizm obywatelskiej kontroli na rzecz ochrony funduszy UE, etap II”), która w otwartym konkursie wybrała organizacje monitorujące, a także miała wpływ na wybór zamówień do monitoringu.

Więcej informacji na: www.paktuczciwosci.pl


Źródło: Pakt Uczciwości
Organizator:

Fundacja im. Stefana Batorego

Adres:

Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 536 02 00

Faks:

22 536 02 20

E-mail:

batory@batory.org.pl

Www:

http://www.batory.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • monitoring