Przejdź do treści głównej

Rodzicu, czy znasz te pojęcia? - krótki słowniczek związany z zagrożeniami w Internecie

autor(ka): Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
2017-09-28, 14:06
użytkownik
archiwalne
pixabay.com, CC0 Public Domain, fot. pixelcreatures
Phising, cookie czy spyware - to tylko nieliczne z zagrożeń, które spotkać można w internecie. W sieci czas spędzają już nie tylko dorośli, ale także coraz więcej dzieci, warto poznać, co kryje się za tymi tajemniczymi nazwami, by móc w pełni zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych. Słowniczek związany z zagrożeniami w Internecie został stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Adware

Oprogramowanie, które powoduje wyświetlanie w komputerze materiałów reklamowych. Podobnie jak w przypadku oprogramowania typu „spyware”, część tych programów jest instalowana za pełną wiedzą i zgodą użytkownika, a część nie. Mimo że często bardziej przeszkadza niż stanowi zagrożenie, oprogramowanie typu „adware” może również monitorować działania użytkownika w sieci WWW i informować o nich inne osoby za pośrednictwem Internetu.

Cookie

Krótki wpis tekstowy przechowywany na komputerze użytkownika określający jego upodobania dotyczące serwera lub witryny WWW, która dokonała zapisu.

Złośliwe oprogramowanie

(ang. „malware” od frazy „malicious software”) — oprogramowanie utworzone w celu spowodowania szkód w systemie lub danych, naruszenia prywatności, kradzieży informacji lub bezprawnego wdarcia się do komputerów. Obejmuje wirusy, robaki internetowe, konie trojańskie, niektóre programy śledzące znaki wprowadzane na klawiaturze, oprogramowanie typu „spyware” oraz boty.

Haker

Doświadczony programista, włamywacz grasujący w sieciach komputerowych, aby uzyskiwać nieautoryzowany dostęp do systemów komputerowych w celach destrukcyjnych lub przestępczych.

Keylogger

Keylogger jest to rodzaj oprogramowania szpiegującego, które potajemnie rejestruje naciśnięcia klawiszy, więc złodzieje mogą uzyskać informacje o Twoim koncie, kartach kredytowych, nazwy użytkowników, hasła i inne dane osobowe.

Koń trojański

Koń trojański to typ wirusa, który udaje, że jest użyteczny lub pomocny, podczas gdy w rzeczywistości uszkadza Twój komputer i kradnie dane.

Phishing

Typ oszustwa internetowego, które podstępem wyłudza od użytkownika jego osobiste dane. Phishing obejmuje kradzież haseł, numerów kart kredytowych, danych kont bankowych i innych poufnych informacji.

Ransomware

Ransomware (znane również pod nazwą rogueware lub scareware) ogranicza dostęp do systemu komputerowego i wymaga zapłacenia okupu, aby blokada została usunięta. Najbardziej niebezpieczne ataki typu ransomware zostały spowodowane przez złośliwe oprogramowanie WannaCry, Petya, Cerber, Cryptolocker i Locky.

SPAM

Niechciana korespondencja rozsyłana drogą elektroniczną w postaci poczty e-mail, zazwyczaj o charakterze masowym. Istotą spamu jest rozesłanie dużej liczby informacji komercyjnych o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Treść tych wiadomości nie ma większego znaczenia. Spam można porównać do ulotek zostawianych pod drzwiami naszych mieszkań lub dołączanych do naszej korespondencji. W większości przypadków spam służy do celów komercyjnych, a różnego rodzaju firmy za jego pośrednictwem namawiają nas na kupno danych artykułów lub wabią wygraną wycieczką. Czasem jednak spam jest narzędziem służącym do ataku na użytkowników, poprzez próby wydobycia poufnych informacji przez osoby podszywające się pod bank lub inną instytucję.

Spyware

Spyware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które jest wykorzystywane przez hakerów do szpiegowania, aby zyskać dostęp do Twoich poufnych informacji, danych bankowych lub aktywności online. Pokażemy Ci, w jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed szpiegowaniem.

Wirus komputerowy

Wirus komputerowy jest programem lub fragmentem kodu, przedostaje się do komputera bez Twojej wiedzy lub pozwolenia.

-Choć dzieci nie muszą znać wszystkich tych pojęć, powinny wiedzieć że istnieją tego typu zagrożenia i co za tym idzie mieć wpojoną zasadę ograniczonego zaufania - mówi Szymon Wójcik – socjolog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.- Warto też pomyśleć o takim administrowaniu kont użytkownika także na domowym komputerze, aby poziom uprawnień (np. do instalowania oprogramowania) był zróżnicowany zależnie od zaawansowania informatycznego członka rodziny - dodaje Wójcik.

Dlatego tak ważne jest zainstalowanie i aktualizacja oprogramowania antywirusowego (np. G DATA). Więcej porad na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziecie na www.klikajbezpiecznie.pl lub w mediach społecznościowych pod hasztagiem #klikajbezpiecznie


Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Organizator:

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Adres:

Walecznych 59, 03-926 Warszawa-Praga-Południe, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • bezpieczeństwo
  • edukacja
  • edukacja informatyczna
  • nowe technologie
  • rodziny