Przejdź do treści głównej

XV Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne Łazy 2017 [relacja]

autor(ka): Ewa Cyngiel
2017-09-18, 12:36
użytkownik
W dniach od 13 do 15 września w Łazach odbyły się XV Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.

W tegorocznej imprezie wzięło udział ponad 500 osób, w tym 360 osób z niepełnosprawnością intelektualną z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych którzy przyjechali do Łaz z 11 województw naszego kraju.

Myślą przewodnią tegorocznego pleneru było hasło ,,Daj tyle ile możesz, weź tyle, ile potrzebujesz…”.

Zakończone przed kilkoma dniami Warsztaty obfitowały w różnorodne zdarzenia integrujące w twórczym dziele profesjonalnych i nieprofesjonalnych artystów. Były także okazją do prezentacji osiągnięć i dokonań artystycznych oraz do wspólnej pracy warsztatowej, której pokaz efektów stanowił kulminację tego wydarzenia.

Jak ocenili uczestnicy Warsztatów program tegorocznej imprezy był bardzo bogaty i urozmaicony. Oprócz pleneru malarskiego i fotograficznego zaproszeni goście mieli okazję brać czynny udział w warsztatach tanecznych, teatralnych, muzycznych, rękodzielniczych, transferu na materiale, linorytu, florystyki oraz wielu innych. Dla zainteresowanych przygotowano pokazy dotyczące alternatywnych form artystycznych. Uczestnicy pleneru zdobyli również umiejętności związane z tworzeniem form przestrzennych z wikliny ogrodowej.

Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia odkrywające tajniki wykorzystania materiałów przeznaczonych do recyklingu podczas warsztatów „Drugie życie papieru i koszulki” ,tworzenia biżuterii z guzików oraz „Mody z odzysku”.

Niezwykle trafionym pomysłem organizatora były warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej . Dzięki nim bardzo wielu uczestników Warsztatów zdobyło wiedzę i umiejętności w zakresie prawidłowego, bezpiecznego zachowania się w przypadku zagrożenia, wykonywania podstawowych zabiegów reanimacyjnych , zasad wzywania pierwszej pomocy i postępowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Honorowy Patronat nad imprezą przyjęli: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Tomasz Sobieraj, Prezydent Miasta Koszalina Pan Piotr Jedliński, Starosta Powiatu Koszalińskiego Pan Marian Hermanowicz oraz Burmistrz Mielna Pani Olga Roszak Pezała.

Patronaty medialne przyjęły: Telewizja MAX, Tygodnik Koszaliński MIAST, Kwartalnik „Społeczeństwo dla wszystkich”, Telewizja TVP3, Radio Koszalin.

Realizacja tak wielkiego przedsięwzięcia jakim są Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne nie byłaby możliwa bez środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozyskanych w ramach Konkursu 2/2017 pn. „Aktywność i wiedza” Fundacji Bankowej im. Dr Mariana Kantona Banku PKO S.A., Fundacji Espersen Polska, Fundacji PKO Bank Polski, Firmy Biogen Poland Sp. z o.o., lokalnych sponsorów oraz PSONI Koła w Koszalinie.

Pierwszy Plener Artystyczny organizowany przez PSONI w Koszalinie odbył się w 2003 roku w Policku. Trwał on wówczas 1 dzień i brało w nim udział około 100 osób z niepełnosprawnościami z Koszalina i gmin ościennych. Ogromne zainteresowanie oraz fala bardzo pozytywnych opinii ze strony środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz środowiska profesjonalnych artystów zobligowała Organizatora – PSONI Koło w Koszalinie, do decyzji o cykliczności Pleneru, który z roku na rok pomnaża liczbę uczestników.

Dzisiaj, Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne to jedna z największych imprez w kraju o tym charakterze. Bardzo wysoko oceniana przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz przyjeżdżających wraz z nimi instruktorów i opiekunów.

Mamy nadzieję, że tegoroczni uczestnicy Warsztatów dołączą do grona osób które przeżyły tam ważne i niezapomniane chwile.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: PSONI Koło w Koszalinie
Miejsce: Łazy - Ośrodek Solaris, Wyspiańskiego Stanisława, 75-629 Koszalin, woj. zachodniopomorskie
Organizator:

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie

Adres:

Wyspiańskiego 4, 75-629 Koszalin, woj. ZP

Tel.:

94 345 08 53

Faks:

94 346 44 84

E-mail:

psoni@niepelnosprawni.koszalin.pl

Www:

http://niepelnosprawni.koszalin.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • sztuka