Przejdź do treści głównej

Dwóch Polaków ze "Społecznym Noblem" Ashoki

autor(ka): Fundacja Ashoka
2017-09-14, 14:42
użytkownik
Ashoka, największa i najbardziej prestiżowa światowa sieć innowatorów społecznych przyjęła do swojego grona kolejnych dwóch Polaków. Wyróżnienie, nazywane przez ekspertów „społeczną nagrodą Nobla” otrzymali Ireneusz Białek, prezes MOFFIN Fundacja Menedżerowie Jutra oraz Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego.

Wcześniej w gronie Ashoka Fellow znaleźli się m.in. twórca Wikipedii, inicjator ruchu Slow Food czy ojciec certyfikatu Fair Trade.

Do sieci Ashoki należy zaledwie 3500 osób na świecie – surowe warunki spełniają jedynie wyjątkowi innowatorzy społeczni działający na rzecz wspólnego dobra. Poszukiwanie i wybór członków Ashoki jest międzynarodowym procesem opartym o pięć kryteriów – kandydat musi wykazać się nowym pomysłem w światowej skali, potencjałem na duży wpływ społeczny, kreatywnością i przedsiębiorczością. Nie może również budzić zastrzeżeń natury etycznej.

Swoich członków Ashoka wspiera na wiele sposobów – od stypendiów finansowych, poprzez pomoc w nawiązaniu kontaktów i sieci relacji z innymi innowatorami.

– Wierzymy, że każdy z naszych Ashoka Fellow może rozwiązać problemy i dokonać korzystnej zmiany na rzecz innych. Ale wiemy jednocześnie jak ciężko robić to samemu. Ashoka tworzy sieci i systemy wsparcia dla osób, które naprawiają rzeczywistość – tłumaczy Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor krajowa Ashoki w Polsce.

Nowi członkowie Ashoki

W ostatnich tygodniach do grona Ashoka Fellow dołączyli Ireneusz Białek i Jacek Pruski.

Ireneusz Białek jest kierownikiem DON UJ i prezesem MOFFIN Fundacja Menedżerowie Jutra, organizacji, która na szeroką skalę tworzy narzędzia i warunki do podejmowania i wdrażania inicjatyw w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu. Szczególne uznanie międzynarodowego grona ekspertów Ashoki zdobyły podejmowane działania na rzecz osób z grup defaworyzowanych na rynku pracy.

Jacek Purski to prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, który opracował unikalną metodę identyfikacji wczesnych przejawów radykalizacji w społecznościach lokalnych oraz stworzył proces wczesnej interwencji pozwalający ją powstrzymać w początkowych stadiach.

Ashoka jest międzynarodową siecią innowatorów społecznych. Od 30 lat, w ponad 80 krajach, łączymy i wspieramy wybitnych liderów zmian, wzmacniamy ich zespoły i łączymy z osobami i instytucjami, które zwiększają skalę oddziaływania ich nowatorskich pomysłów. Wierzymy, że zmiana systemowa zaczyna się od jednostek posiadających silny kręgosłup moralny, umiejętności przywódcze, zarządcze i wizję rozwiązania wyzwań współczesności. (http://ashoka-cee.org/poland/)


Źródło: Fundacja Ashoka
Organizator:

Fundacja Ashoka - Innowatorzy Dla Dobra Publicznego

Adres:

Aleje Jerozolimskie 27, 00-508 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 828 13 20

E-mail:

info_pl@ashoka.org

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • CSR odpowiedzialny biznes
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne
  • innowacje
  • społecznicy