Przejdź do treści głównej

Adam Bodnar pod obstrzałem. Brońmy go razem!

autor(ka): Krzysztof Śmiszek dla opinie.ngo.pl
2017-09-13, 13:45
ŚMISZEK: Organizacje społeczne stanęły przed wyzwaniem obrony RPO przed niesłusznymi atakami. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteśmy w stanie, ponad podziałami, zawalczyć o byt i niezależność tej instytucji?

Mijają właśnie dwa lata od powołania doktora Adama Bodnara na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich – konstytucyjnie umocowanego organu ochrony praw i wolności. W przeciwieństwie do swoich znakomitych poprzedników i poprzedniczek, jego siłą i przedwyborczą kartą przetargową w rozmowach z politykami (od których to przecież zależał jego wybór) było ogromne wsparcie organizacji społecznych z różnych obszarów, nie tylko tych działających na rzecz praw człowieka. Koalicja organizacji dała zatem Adamowi Bodnarowi legitymację do ubiegania się o to ważne stanowisko. Choć nie tylko przecież to zaważyło o jego wyborze. Za Adamem Bodnarem świadczył także jego życiorys – znakomitego prawnika szczerze od lat zaangażowanego w prawoczłowiecze działania.

Niestety, od początku jego wybór i działania były i są obiektem podważania i, nie boję użyć się tego słowa, ataków ze strony części prawicowych organizacji i polityków.

 

 

Rzecznik musi być niezależny!

Zastanawiam się, skąd ta niechęć do Rzecznika? Oprócz politycznych argumentów przychodzą mi do głowy jeszcze tylko te natury konstytucyjnej. A właściwie dotyczące braku zrozumienia podstaw prawnych i filozofii, jaka przyświecać powinna Rzecznikowi jako niezależnej instytucji stojącej na straży praw i wolności obywatelskich.

Niezależność działania Rzecznika rozumiem w ten sposób, że ma on patrzeć władzy na ręce. Każdej władzy – wykonawczej, sądowniczej, prawicowej, lewicowej, koalicji lub opozycji. Niezależność oznacza także brak kunktatorstwa, ważenia „co mi się bardziej opłaca”. To także odwaga w podejmowaniu działań i tematów, które mogą władzę „boleć” lub być jej niemiłe. Z mojej perspektywy, jako osoby od lat zaangażowanej społecznie w obronę praw człowieka, niezależność RPO wiążę się też z nieuleganiem naciskom społecznym. W tym organizacji pozarządowych. I choć to organizacje społeczne „wychodziły” u władzy wybór Bodnara, dziś powinny ograniczyć się do doradzania, sugerowania i inspirowania Rzecznika. Nie mogą rościć sobie prawa do wymagania, aby RPO realizował wszystkie ich postulaty i niejako „spłacił zaciągnięty dług”.

 

 

Brońmy niezależności RPO!

Ale, co ważniejsze, organizacje społeczne stanęły teraz także przed kolejnym wyzwaniem – obrony RPO przed niesłusznymi atakami. Mamy z nimi do czynienia od dłuższego czasu. A to posłowie obetną mu budżet, a to niesłusznie oskarżą o „kolaborację” z opozycją czy o inspirowanie międzynarodowych ataków ze strony zewnętrznych instytucji. Albo o zbytnie skupianie się na prawach mniejszości (co akurat jest nieprawdą, a same organizacje mniejszościowe z chęcią widziałyby daleko większe zaangażowanie Rzecznika w te kwestie). Aktywnie tę agendę realizują także pracownicy mediów (publicznych i prywatnych) obsługujących rządzącą większość.

 

 

Jako organizacje pozarządowe musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteśmy w stanie ponad podziałami zawalczyć o byt i niezależność tej instytucji? Czy jest nam ona potrzebna? A jeśli tak, to po co? Osobiście uważam, że Rzecznik Praw Obywatelskich, bez względu na to, kto personalnie piastuje to stanowisko, wart jest naszych wysiłków. Dziś niektóre tak zwane konserwatywne lub popierające władzę organizacje włączają się w agresywną kampanię przeciwko Bodnarowi. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku osiągnięcia przez nie celu, ustanowią jednocześnie niezwykle niebezpieczny standard. Otworzy to puszkę Pandory i już żaden Rzecznik nie będzie mógł pełnić swojej funkcji niezależnie. Będzie obawiał się władzy i jej reakcji. A strachliwych Rzeczników nam nie trzeba. Także tych, którzy przyjdą po Bodnarze.

 

MASZ ZDANIE? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY (MAKS. 4500 ZNAKÓW) PLUS ZDJĘCIE NA ADRES: 

 

Krzysztof Śmiszek – Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Opr.: Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl ()


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGOJakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 25 8

Skomentuj

KOMENTARZE

 • Bodnar jet politykiem zadeklarowanym wyraźnie po jednej stronie to nie jest RPO ~pik 04.10.2017, 10:13 Pan Bodnar jet politykiem zadeklarowanym wyraźnie po jednej stronie a to nie jest rola RPO. Pan Bodnar psuje ten urząd i funkcję wikłając całkowicie apolityczne obszary działalności społecznej ngo w politykę. Jego postawa i wypowiedzi są dyskwalifikujące. ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz Poparcie dla RPO Adama Bodnara ~Ryszard Sitek 20.09.2017, 03:19 W toczących się w przestrzeni publicznej debatach głos RPO jawi się jedynym w pełni apolitycznym, nieuwikłanym w partykularyzmy, broniącym prawoczłowieczych zasad i zarazem kompetentnym stanowiskiem. Nie pozwólmy mu zamilknąć. ODPOWIEDZ
 • Poparcie dla Adama Bodnara ~Anita Zdrojewska 17.09.2017, 08:24 RPO to jedna z ostatnich funkcji publicznych sprawowana przez bezstronnego fachowca, który służbę publiczną przedkłada nad swoją karierę polityczną. Musimy występować w obronie pana Bodnara wszędzie, gdzie się tylko da. Jego kadencja nie może być skrócona. On naprawdę broni zwykłych obywateli przed państwem. ODPOWIEDZ
 • Brońmy RPO ~Astarte 15.09.2017, 08:00 PiS chce usunąć ze stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, aby obsadzić na nim swoją marionetkę, a wszystko to po to, by móc bezkarnie pozbywać się swoich przeciwników politycznych. Podporządkowanie sobie sądów powszechnych oraz RPO, sprawi, że PiS będzie mógł wtrącić do więzienia kogo tylko zechce. ODPOWIEDZ
 • Popieram działalność rzecznika Praw Obywatelskich ~Ryszard Szpilewski 15.09.2017, 07:20 Jest jedynym człowiekiem,który działa w obronie prawa i nie zwaza na szykany obecnej wladzy. ODPOWIEDZ
 • [+] Rozwiń komentarz Poparcie dla RPO ~Stanisław Woyciechowski 15.09.2017, 01:11 To jeden z ostatnich bastionów niezależności od PiS ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • prawa człowieka
 • prawa obywatela
 • rzecznictwo, lobbing
 • społeczeństwo obywatelskie
 • standardy, etyka
 • współpraca z administracją