Przejdź do treści głównej

"Samodzielność moja przyszłość" - nowa inicjatywa w Koszalinie

autor(ka): Paulina Bochno
2017-09-12, 09:31
użytkownik
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie realizuje projekt "Samodzielność moja przyszłość" współfinansowany ze środków EFS w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach którego działają dwa mieszkania treningowe i jedno wspomagane dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Od 6 marca 2017 rozpoczęliśmy pierwsze działania projektowe służące usamodzielnianiu osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Po zakończonym projekcie „Droga do samodzielności”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i przyczynił się do osiągnięcia dużych sukcesów dla osób w nim uczestniczących, przyszedł czas na kolejny projekt pn. „Samodzielność – moja przyszłość”. W trzech edycjach projektu wezmą udział 53 osoby niepełnosprawne intelektualnie z terenu miasta i powiatu koszalińskiego oraz ich rodzice/opiekunowie. Przez prawie rok, w czterech grupach po 6 osób - osoby niepełnosprawne intelektualnie będą trenowały samodzielność na wielu poziomach. W mieszkaniach treningowych uczestnicy uczą się m.in. samodzielnie przygotowywać proste posiłki, obsługiwać sprzęt AGD, gospodarować finansami na zakup żywności oraz drobne przyjemności typu kino, kawiarnia, dbać o porządek w swoim otoczeniu jak również realizować się społecznie np. poprzez wolontariacką pracę środowiskową.

Dla tych osób które osiągnęły największe postępy w zakończonym projekcie „Droga do samodzielności” przygotowaliśmy kolejny etap usamodzielniania. Do zakupionego przez nas mieszkania wprowadziło się 5 osób niepełnosprawnych intelektualnie i przez blisko rok będą samodzielnie prowadzić gospodarstwo domowe.

Wieloletnia praca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie uświadomiła nam jak ważne i bardzo potrzebne jest podejmowanie środków, których celem będzie usamodzielnianie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wierzymy, że dzięki wsparciu jakie uzyskają w ramach projektu „Samodzielność – moja przyszłość” odniosą korzyści zarówno oni, ich rodziny jak i lokalne społeczeństwo.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: PSONI Koło w Koszalinie
Organizator:

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie

Adres:

Wyspiańskiego 4, 75-629 Koszalin, woj. ZP

Tel.:

94 345 08 53

Faks:

94 346 44 84

E-mail:

psoni@niepelnosprawni.koszalin.pl

Www:

http://niepelnosprawni.koszalin.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna