Przejdź do treści głównej

Kulinarnie mocni są wszędzie [relacja]

autor(ka): Organizatorzy
2017-09-11, 12:44
Nawet z prostych i niedrogich składników, ziół i przypraw można przygotować smaczne, pomysłowe dania. Jak to zrobić, uczyło się ponad 8 tysięcy osób z różnych zakątków Polski na zorganizowanych lokalnie warsztatach. Takich spotkań odbyło się łącznie 567. Wszystkie były częścią projektu "Kulinarnie mocni", realizowanego przez Banki Żywności i McCormick Polska, właściciela marki KAMIS.

Cykl spotkań pod tym hasłem był możliwy do zrealizowania m.in. dzięki zaangażowaniu 24 wolontariuszy Banków Żywności z 16 oddziałów w całym kraju. Pod okiem Macieja Wawryniuka – szefa kuchni KAMIS uczyli się, jak stworzyć wyjątkowe dania dzięki odpowiedniej kompozycji prostych składników, ziół i przypraw. Podczas trzech spotkań tematycznych: pasty i dodatki do chleba, kasze, ryże i makarony oraz dania jednogarnkowe sprawdzali w praktyce tę magiczną zasadę.

Potem wyruszyli w Polskę, do swoich miast, by przekazywać zdobytą wiedzę innym. Projekt Kulinarnie mocni skierowany był do mieszkańców korzystających z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Łącznie w całym kraju od września ubiegłego roku do kwietnia odbyło się ponad pół tysiąca warsztatów, w których wzięły udział 8164 osoby.

- Warsztaty Kulinarnie mocni to nie tylko okazja do zdobycia przydatnej wiedzy, którą potem można wykorzystać w praktyce, we własnym domu. To także możliwość nawiązania kontaktów z innymi i miłego spędzenia czasu. Ponadto, projekt przeciwdziała wykluczeniu społecznemu, a umiejętności zdobyte podczas warsztatów przekładają się także na inne sfery życia – mówi dr Piotr Raźniewski, socjolog współpracujący z Bankami Żywności. Natomiast Aleksandra Damentko, koordynatorka programów edukacji żywnościowej z Federacji Polskich Banków Żywności dodaje: – Zależy nam, aby uczestnicy warsztatów wyszli z nich wzmocnieni, bardziej twórczy. Wierzymy, że to, czego się tu nauczą przełoży się na poprawę jakości ich życia.

Była to II edycja Kulinarnie mocnych. Niebawem wystartuje kolejna.


Źródło: inf. nadesłana
Organizator:

Federacja Polskich Banków Żywności

Adres:

Aleje Jerozolimskie 30 8, 00-024 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 654 64 00

Faks:

22 654 64 00

E-mail:

federacja@bankizywnosci.pl

Www:

http://www.bankizywnosci.pl 

Organizator:

McCormick & Company

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • integracja społeczna
  • przeciwdziałanie ubóstwu
  • wolontariusze