Przejdź do treści głównej

RPO: prawa Polek są nadal łamane

autor(ka): Kurier PAP
2017-09-11, 12:41
Przemoc domowa, standardy opieki okołoporodowej, kwestie związane z edukacją seksualną i stosowaniem klauzuli sumienia - to zdaniem RPO Adama Bodnara obszary, w których nadal łamane są prawa współczesnych Polek. Jak ocenił trzeba o tym mówić, by "wzmacniać środowisko kobiet".

Bodnar jest jednym z gości rozpoczętego w sobotę, w Poznaniu, IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. W rozmowie z PAP zaznaczył, że jego zdaniem główny cel Kongresu to przypominanie co roku "jakie są wciąż niezrealizowanie postulaty jeśli chodzi o prawa kobiet".

„Bywają takie lata, że następuje pewien postęp jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka, w kontekście praw kobiet. Ale bywają takie, że jest trochę gorzej. Ostatnio obserwujemy dość ciekawe zainteresowanie polityków problematyką ścigania gwałtów, zwalczaniem przemocy domowej" - mówił RPO.

„Wydaje mi się, że jeżeli chodzi szczególnie o przemoc domową udało się wyjść z takiej dyskusji, że to wszystko jest jakąś ideologią gender i nie warto się tym zajmować. Jest coraz większa dyskusja na temat realnych mechanizmów ochrony, przynajmniej na to wskazuje moja korespondencja z Ministerstwem Sprawiedliwości" - dodał.

Ocenił, że jeśli chodzi o prawa kobiet w Polsce „nadal jest jeszcze dużo do zrobienia".

„To co jest do załatwienia, to oczywiście kwestia tzw. praw reprodukcyjnych, nadmiernego stosowania klauzuli sumienia, oraz dostępności legalnej aborcji. To też jest w ogóle kwestia wychowania seksualnego, edukacji seksualnej w tym zakresie. I to, co mi też szczególnie na sercu leży - kwestia różnych standardów opieki okołoporodowej" - podkreślił.

Jak wskazywał, w Polsce mówi się cały czas o tym, że trzeba „rodzić po ludzku”, że należy dbać o standardy opieki okołoporodowej, a rzeczywistość w polskich szpitalach jest bardzo zróżnicowana.

„W województwie lubuskim na przykład, tylko przy 1 proc. porodów stosuje się znieczulenie okołoporodowe, a w większych miastach nie ma z tym większego problemu. To są rzeczy o których trzeba mówić" - zaznaczył. "Trzeba się zwracać z określonymi postulatami, wzmacniać środowisko kobiet" - dodał.

Dwudniowe obrady IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet pod hasłem "Alert dla praw kobiet" potrwają do niedzieli.


Informacja pochodzi z serwisu www.kurier.pap.pl
Źródło: Kurier PAP
Organizator:

Kongres Kobiet

Adres:

Mokotowska 17 lok. 33, 00-640 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

666 020 595

E-mail:

biuro@kongreskobiet.pl

Www:

http://www.kongreskobiet.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • edukacja seksualna
  • kobiety
  • prawa człowieka
  • równość