Przejdź do treści głównej

Aktywnie w Stawiszynie!

autor(ka): Joanna Piechocka (Centrum PISOP)
2017-09-08, 14:12
użytkownik
Bycie aktywnym jest teraz bardzo modne. Działania podejmują zarówno osoby młode, jak i starsze. Wiek nie ma znaczenia, jeśli chce się działać aktywnie. Liczy się pomysł i chęci do działania!

O tym jak to najlepiej zrobić, podpowiadamy w kilku prostych zasadach.

Należy postępować wg 3 prostych kroków:

1. ZASIEJ ZIARNO – zbierz grupę aktywnych ludzi!

2. OBSERWUJ, JAK WZRASTA – znajdź źródło dofinansowania, złóż projekt i zrealizuj go!

3. ZBIERZ PLONY - Rozwiązuj problemy społeczne!

ZASIEJ ZIARNO - zbierz grupę aktywnych ludzi!

To jeden z pierwszych i najważniejszych kroków - znaleźć inne osoby, które będą chciały z nami podejmować działania. Mogą to być inni mieszkańcy, lokalni liderzy, organizacje pozarządowe czy instytucje, które działają na terenie społeczności lokalnej – tj. szkoły, ośrodki pomocy społecznej czy urzędy miast i gmin lub lokalni przedsiębiorcy. Warto zaprosić do współpracy różne podmioty, dzięki czemu problem rozwiążemy na wiele sposobów. Ważne także, aby w pierwszym kroku odpowiednio zdiagnozować problem, gdyż będzie to punkt wyjścia do podejmowania kolejnych działań.

OBSERWUJ, JAK WZRASTA - znajdź źródło dofinansowania, złóż projekt i zrealizuj go!

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego źródła finansowania. Takich źródeł jest dużo – mogą to być środki gminne lub miejskie oferowane np. przez Urzędy Miast i Gmin, wojewódzkie – ogłaszane przez np. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu lub Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego czy ogólnopolskie – np. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich lub Fundacje prywatnych firm i banków.

ZBIERZ PLONY - Rozwiązuj problemy społeczne!

To najważniejszy element - kiedy już faktycznie działamy na rzecz rozwiązania konkretnego problemu. Aby ten element był efektywnie spełniony, musimy dobrze znać naszą grupę odbiorców – jak chcemy ich zrekrutować do projektu i dlaczego akurat oni potrzebują wsparcia. Oprócz konkretnych działań musimy zastanowić się, jakie zmiany i efekty długofalowe chcemy wprowadzić naszymi działaniami – to szczególnie ważny punkt, wskazujący, co się zmieni w danej społeczności, także po realizacji projektu.

Jak widać więc, przede wszystkim należy znaleźć innych, z którymi można realizować wspólne inicjatywy i rozwiązywać problemy społeczne oraz odpowiednie źródła dofinansowania naszych pomysłów. Centrum PISOP także wspiera i pomaga organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym na etapie wyszukiwania źródeł finansowania, konsultacji pomysłów na projekty, aplikowania oraz później realizacji i rozliczania projektów! Zapraszamy do kontaktu i korzystania ze wsparcia naszych doradców!

Projekt powstał w ramach projektu „Wielkopolska Wiara działa aktywnie w Stawiszynie!” i jest dofinansowany ze środków Miasta i Gminy Stawiszyn.


Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego wielkopolska.ngo.pl
Źródło: Centrum PISOP
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • inicjatywy oddolne
  • rozwój lokalny
  • wspólnoty i społeczności lokalne
  • współpraca z administracją