Przejdź do treści głównej

Postulat Greenpeace spełniony. Drzewo ze starej części Puszczy Białowieskiej zostaje w lesie

autor(ka): Greenpeace Polska
2017-08-31, 18:41
użytkownik
Hajnówka, 31 sierpnia 2017, godzina 16.15. Po trzech godzinach zakończyła się dzisiejsza odsłona protestów aktywistów Greenpeace w Puszczy Białowieskiej. Postulaty ekologów, którzy blokowali transport drzew ze starego, cennego drzewostanu, z którego drzewa nie mogą być usuwane, zostały spełnione: odbiorca drzewa, firma TrakDrew, zdecydowała się rozładować ciężarówkę i zostawić drzewo w Puszczy!

Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska: Aktywiści Greenpeace opuszczają blokadę, a drzewo zostaje tam, gdzie jego miejsce. Nasz dzisiejszy postulat zostaje spełniony, udało się powstrzymać wywóz drzewa ze starego fragmentu Puszczy. Ale TrakDrew to tylko jedna z ponad 120 firm kupujących drzewa z Puszczy Białowieskiej. Tak ogromna jest skala dewastacji zaprojektowanej przez ministra Jana Szyszkę. Wierzę jednak, widząc zaangażowanie obrońców Puszczy stąd, całej Polski i innych krajów Europy, że uda nam się powstrzymać niszczenie naszego wielkiego skarbu i uczynić całą Puszczę parkiem narodowym. Dzisiejsza akcja to mały krok do – miejmy nadzieję – dużej zmiany.

Jednocześnie czekamy na odpowiedź na nasz apel do nadleśniczych Browska, Hajnówki i Białowieży. 1 sierpnia zwróciliśmy im uwagę na ich osobistą odpowiedzialność za przestrzeganie prawa krajowego i Unii Europejskiej – obecnie nie można prowadzić gospodarki leśnej na zdecydowanej większości obszaru Puszczy oraz wywozić drzew ze starych drzewostanów. W liście znalazł się także apel o stworzenie komisji składającej się z przedstawicieli leśników, naukowców i organizacji pozarządowych, której celem byłoby zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Do tej pory nadleśniczowie nie odpowiedzieli na ten apel.

Blokada transportu drewna 31 sierpnia to część większej akcji ekologów. Aktywiści Greenpeace z kilkunastu krajów UE we wtorek rano zablokowali na cały dzień wycinkę drzew i stworzyli leśny obóz, który uniemożliwia wywóz starych świerków już blisko 60 godzin.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Greenpeace Polska
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • inicjatywy oddolne
  • ochrona przyrody