Przejdź do treści głównej

Greenpeace zwiększa zasięg blokady w Puszczy Białowieskiej

autor(ka): Greenpeace
2017-08-31, 15:00
użytkownik
Fot. Greenpeace Polska
Aktywiści Greenpeace zwiększyli zasięg prowadzonej od ponad 55 godzin blokady uniemożliwiającej wywożenie drzew z Puszczy Białowieskiej. Około godziny 13.00 kilkadziesiąt osób z różnych krajów Unii Europejskiej zatrzymało transport drzew przygotowywanych do wywiezienia z drzewostanu ponadstuletniego Nadleśnictwa Hajnówka.

Zgodnie z Planem Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej obowiązuje zakaz usuwania z lasu drzew, które znajdują się w drzewostanach ponadstuletnich. Dotyczy to także tych drzew, które ze względów bezpieczeństwa należałoby powalić na ziemię.

Obecny protest w Puszczy Białowieskiej trwa nieprzerwanie od wtorku. Dzisiaj aktywistom Greenpeace udało się ominąć kordon służb ochraniający transport w Puszczy niedaleko Hajnówki. Korzystając z metalowych tub oraz trójnogu, czyli 8-metrowej wieży z rur, zatrzymali ciężarówkę wyładowaną drewnem. Z kolei we wtorek rano ekolodzy w innym miejscu Puszczy rozpięli pomiędzy drzewami liny, które uniemożliwiają wjechanie ciężarówek, pośpiesznie wywożących z lasu ścięte drzewa. Zatrzymali wówczas wycinkę i wywóz drzew na cały dzień i pozostają na blokadzie do tej pory.

Praca harwesterów w Puszczy jest nastawiona przede wszystkim na pozyskanie surowca drzewnego. Kwestie bezpieczeństwa, wbrew oficjalnemu stanowisku ministra Szyszki, nie są priorytetem, stanowią raczej wygodną wymówkę.

- To co dzieje się w Puszczy Białowieskiej, jest międzynarodowym skandalem bez precedensu. Jan Szyszko i jego ludzie ignorują decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE i konsekwentnie dążą do dewastacji wyjątkowych walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Przeznaczeniem martwego starego drzewa w tym przebogatym ekosystemie jest stać się schronieniem i pożywieniem rzadkich gatunków zwierząt, roślin i grzybów a nie - jak chciałby tego Jan Szyszko - materiałem na palety i sklejkę. Puszcza Białowieska jest przyrodniczym skarbem w skali całego świata, dlatego w jej obronie protestują osoby z kilkunastu europejskich krajów. Wzrastająca nerwowość i brutalność zwolenników wycinki odnosi skutek odwrotny do zamierzonego - jest nas coraz więcej i działamy na coraz większą skalę – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace.

Greenpeace Polska wysłał 1 sierpnia list do nadleśniczych, zwracający uwagę na ich osobistą odpowiedzialność za przestrzeganie prawa krajowego i Unii Europejskiej. W liście znalazł się także apel o stworzenie komisji składającej się z przedstawicieli leśników, naukowców i organizacji pozarządowych, której celem byłoby zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Do tej pory nadleśniczowie nie odpowiedzieli na ten apel.


Źródło: Greenpeace
Organizator:

Fundacja Greenpeace Polska

Adres:

Altowa 4, 02-386 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

22 659 84 99

Faks:

22 489 60 64

E-mail:

info.poland@greenpeace.org

Www:

http://www.greenpeace.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • inicjatywy oddolne
  • ochrona przyrody