Przejdź do treści głównej

Kampania „Czyste Plaże” z Every Can Counts. XVIII edycja

autor(ka): Fundacja RECAL
2017-08-30, 12:52
użytkownik
W upalne, letnie dni konsumpcja napojów w zimnych puszkach jest rekordowo wysoka. Wakacje to doskonały moment na prowadzenie akcji edukacyjnych będących świetnym uzupełnieniem prowadzonej przez cały rok szkolny edukacji ekologicznej. Właśnie wtedy Fundacja RECAL prowadzi kampanie edukacyjne (Czyste Plaże, Czyste Jeziora, Czyste Góry).

Od bieżącego roku stanowią one element projektu Every Can Counts, otrzymując nową nazwę: Wakacje z Every Can Counts. Nasze dotychczasowe działania zostaną uzupełnione o nową interesującą formę przekazywania wiedzy na temat korzyści płynących z odpowiedniego postępowania ze zużytymi opakowaniami. Za przykład posłuży nam m.in. puszka aluminiowa, która dzięki swoim ekologicznym właściwościom może być w nieskończoność poddawana recyklingowi. Wakacje z Every Can Counts finansowane są przez Fundację RECAL, recan Organizację Odzysku Opakowań S.A. oraz samorządy terytorialne.

Kampania „Czyste Plaże” jest realizowana przez Fundację RECAL od roku 2000. W 2017 roku realizujemy XVIII edycję Kampanii. W bieżącym roku współpracujemy z:

 1. Urząd Miasta Gdyni
 2. Urząd Miejski w Jastarni
 3. Gmina Miasta Władysławowa
 4. Gmina Krokowa
 5. Gmina Dziwnów
 6. Miasto Świnoujście
 7. Słowiński Park Narodowy
 8. recan Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Patronat Honorowy:

 1. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
 2. Zachodniopomorski Kurator Oświaty
 3. Wojewoda Pomorski
 4. Marszałek Województwa Pomorskiego
 5. Pomorski Kurator Oświaty

Najwjżniejsze cele kampanii to edukacja ekologiczna:

 • pokazanie korzyści płynących z odzysku surowców wtórnych i wskazanie możliwych zastosowań odzyskanych odpadów opakowaniowych,
 • uczenie prawidłowego segregowania poszczególnych surowców wtórnych,
 • wyrabianie nawyku segregacji odpadów.

Adresatami kampanii są:

 • dzieci i młodzież (kolonie, obozy i stanice harcerskie),
 • turyści i społeczność lokalna,
 • samorządy lokalne,
 • organizacje pozarządowe,
 • parki narodowe i krajobrazowe,
 • media.

Docelową grupą, do której skierowana jest oferta warsztatów, są dzieci i młodzież w wieku od 8 do 17 lat, przebywająca na wakacjach w zorganizowanych grupach i korzystająca z kempingów oraz pól namiotowych (np. kolonie i obozy letnie). Grupa ta jest szczególnie ważnym adresatem Kampanii, ponieważ nawyk segregacji odpadów należy wyrabiać już od dzieciństwa. Podstawową formą edukacji dzieci i młodzieży są warsztaty edukacyjne łączące edukację z zabawą. Aktywny udział w warsztatach i proponowanych konkursach umożliwia uczestnikom zdobycie atrakcyjnych nagród, przy okazji zapoznając ich z podstawami selektywnej zbiórki odpadów. Do dzisiaj przeprowadziliśmy 109 warsztatów dla ponad 4 tysięcy kolonistów i przedszkolaków.

Projekt Every Can Counts (Każda puszka cenna) powstał w Europie, aby zachęcać do recyklingu puszek po napojach, zwłaszcza poza domem - na przykład w miejscu pracy, podczas zakupów, podróży czy wypoczynku. Inicjatywa została zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii dzięki wsparciu producentów opakowań i branży recyklingowej. Sukces na jej rodzimym rynku spowodował, że została ona szybko rozszerzona na inne kraje: Francję, Austrię, Węgry, Rumunię, Czarnogórę, Grecję, Hiszpanię, Irlandię, a od 2017 roku również Polskę. Otwarcie się na nowe kultury zaowocowało zbudowaniem doskonałej bazy doświadczeń, informacji i materiałów, a także możliwością tworzenia pozytywnych komunikatów na dużo szerszą skalę. W Polsce projekt Every Can Counts wdrażany jest przez Fundację RECAL, która zamierza w ten sposób dodatkowo uatrakcyjnić prowadzone od 1995 roku działania, dzięki czemu doprowadzić do jeszcze lepszych efektów środowiskowych.

Recykling puszek aluminiowych uzasadniony jest z wielu względów - to nie tylko opłacalność ekonomiczna, ale i skuteczna edukacja poprzez bezpośrednie uczestnictwo w ochronie środowiska. W 2015 roku poziom recyklingu alu-puszek w Polsce wyniósł 80%. Oto podstawowe fakty na temat korzyści płynących z ich recyklingu:

Edukacja ekologiczna: puszka, jako opakowanie popularne wśród młodzieży i przede wszystkim łatwe do odzysku, jest świetnym pretekstem do edukacji ekologicznej.

Zasoby naturalne: użycie 1 tony aluminium z odzysku pozwala oszczędzić 4 tony boksytów i 700 kg ropy naftowej.

Energia: odzyskując aluminium ze złomu oszczędzamy 95% energii potrzebnej na wyprodukowanie aluminium z rudy.

Ochrona środowiska: recykling aluminium umożliwia obniżenie zanieczyszczenia powietrza o 95% oraz wody o 97% w porównaniu z produkcją aluminium z rudy. Odzyskując puszki aluminiowe zmniejszamy ilość śmieci w naszym otoczeniu i na wysypiskach.

Pieniądze: za kilogram puszek (67 puszek 0,33l lub 53 puszki 0,5l) każdy może uzyskać w skupie około 3-4 zł.

Ekonomia: recykling aluminium zwiększa niezależność surowcową kraju, tworzy dodatkowe miejsca pracy w skupie i przetwórstwie, generuje kolejne dochody. Jedna tona puszek po napojach zawrócona z drogi na składowisko odpadów to oszczędność 100-150 zł kosztów składowania.

Koszty produkcji: produkcja wtórnego aluminium kosztuje o 60% mniej niż produkcja aluminium z boksytów.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja RECAL
Organizator:

Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach "RECAL"

Adres:

Mariensztat 8, 00-302 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

605 100 390

E-mail:

recal@recal.pl

Www:

http://www.recal.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • edukacja ekologiczna
 • ekologia, środowisko
 • ochrona przyrody
 • recykling