Przejdź do treści głównej

Moje wakacje w Polsce

autor(ka): Paweł Szczepański
2017-08-29, 12:57
użytkownik
Uczestnicy jednego z turnusów
280 osób – dokładnie tylu przedstawicieli białoruskiej Polonii gościła w tym roku ełcka Caritas w Orzyszu. W tamtejszym ośrodku „Arka” zorganizowano cztery turnusy kolonijne.

Uczestniczyli w nich młodzi mieszkańcy Białorusi, m.in. z takich miast i miejscowości jak: Grodno, Witebsk, Mińsk, Homel, Brasław, Lepiel, Bielica, Soligorsk, Lida. Za ich rekrutację odpowiedzialni byli: Caritas Grodno, Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej, Miejski Oddział Związku Polaków w Mińsku, Zgromadzenie Sióstr Służebnicy Jezusa w Eucharystii Caritas Witebsk.

Każda z czterech grup dzieci i młodzieży, w wieku od 11 do 15 lat, spędziła w Polsce 10 dni. Nie był to na pewno czas stracony. Część naszych gości uczyła się języka polskiego od podstaw, a część z nich doskonaliła swój warsztat językowy. Pomocne w tym były lekcje języka polskiego, a także spotkania z polska młodzieżą czy też wizyty w sklepach. Koloniści brali także udział w zajęciach z nauczycielem historii, w trakcie których poznawali najnowszą historię Polski.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano także warsztaty z kultury polskiej. W trakcie tych zajęć prowadząca omówiła charakterystyczne elementy polskiej sztuki ludowej oraz elementy kultury Warmii i Mazur. Aspekt edukacyjny – bez wątpienia – miały także wycieczki do Białegostoku, Augustowa oraz nad Wigry. Były one nie tylko okazją do poznawania urokliwych zakątków Polski, ale także m.in. do poszerzenia wiedzy na temat Marii Konopnickiej i jej twórczości.

Jednak wakacje to nie tylko nauka, ale przed wszystkim czas wypoczynku, zabawy. Nie zapomnieliśmy i o tym. W związku z tym prowadzone były zajęcia plastyczne, teatralne. Kadra wychowawców organizowała m.in. konkursy sportowe. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach podczas których miały możliwość zapoznania się z wojskowością. Dużym powiedzeniem cieszyły się zajęcia muzyczne oraz taneczne.

Wypoczynek został zorganizowany w ramach zadania publicznego „Spotkajmy się w Polsce II” współfinansowanego ze środków Kancelarii Senatu. Celem zadania był wzrost umiejętności komunikowania się w języku polskim w grupie 280 osób z Białorusi oraz wzmocnienie więzi z Polską i Polakami.


LOGO

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Caritas Diecezji Ełckiej
Miejsce: Orzysz , woj. warmińsko-mazurskie
Organizator:

Caritas Diecezji Ełckiej

Adres:

ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk, woj. WN

Tel.:

87 441 70 00

Faks:

87 441 70 59

E-mail:

elk@caritas.pl

Www:

http://www.2elk.caritas.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • dzieci
  • edukacja pozaformalna
  • historia
  • młodzież
  • Polonia
  • tradycja