Przejdź do treści głównej

Nowy rok szkolny z programami Centrum Edukacji Obywatelskiej

autor(ka): Ilona Knapik
2017-08-29, 11:25
użytkownik
pixabay.com, CC0 Public Domain
Szkoły z całej Polski już mogą zgłaszać się do prawie 20 programów edukacyjnych realizowanych przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Tegoroczne propozycje o tematyce globalnej, obywatelskiej, historycznej, wczesnoszkolnej, kulturalnej, a także dotyczące systemowego wsparcia placówek, pomogą kadrze pedagogicznej ciekawiej i skuteczniej nauczać. Szczegółowe informacje o rekrutacji dostępne są na www.ceo.org.pl/rekrutacja.

Rozwój szkoły

CEO dba o jakość polskiej edukacji od ponad 20 lat. Przez ten czas fundacja wypracowała sprawdzone programy, które kompleksowo pomagają dyrekcji rozwijać szkoły i kadrę pedagogiczną. Tradycyjnie już szkoły mogą wziąć udział w doskonale im znanych działaniach np. Szkoły Uczącej Się czy Szkoły z Klasą, realizowanych wspólnie m.in. z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.

Obecnie można się zgłaszać także na warsztaty dla rad pedagogicznych, do Nauczycielskiej Akademii Internetowej, na szkolenia w ramach programu Nauczyciel/ka I klasa czy programu Szkoła Demokracji, który ułatwia angażowanie społeczności szkolnych we współdecydowanie o bieżących sprawach placówki.

– Pomagamy dyrektorom stać się liderami zmiany, której celem jest umożliwienie uczniom zdobywanie ważnej wiedzy i umiejętności głębokiego rozumienia, a także wspieramy szkoły w budowaniu współpracy całej kadry pedagogicznej – mówi Marta Dobrzyńska, dyrektorka Szkoły Uczącej Się.

O migracjach, smogu, filmie, przedsiębiorczości

CEO proponuje nauczycielom szereg przedsięwzięć edukacyjnych, które można zrealizować na poszczególnych przedmiotach.

– Duże zróżnicowanie tematyczne propozycji CEO pozwala realnie pomóc nauczycielom w prowadzeniu atrakcyjnych lekcji. Udostępniamy im gotowe scenariusze zajęć, szkolenia, webinaria, dzięki którym korzystają z najnowszych rozwiązań metodycznych – dodaje Alicja Pacewicz, wiceprezeska CEO.

W nowym roku szkolnym można zgłaszać się do programów:

Filmoteka Szkolna. Akcja – przygotowuje do pracy z filmem na lekcjach różnych przedmiotów;

Młodzi Przedsiębiorczy – uczy młodych ludzi przedsiębiorczości;

OK zeszyt – pozwala zastosować zasady oceniania kształtującego w codziennej pracy z uczniem;

PoczytajMy – zachęca młodzież do dzielenia się z innymi pasją czytania;

Rozmawiajmy o uchodźcach – zaprasza do merytorycznej dyskusji z poszanowaniem różnych opinii;

Solidarna Szkoła – włącza całą społeczność szkolną w edukację solidarnościową;

Weź oddech – angażuje szkoły i społeczności lokalne do codziennego dbania o czyste powietrze.

– W naszych programach pokazujemy, jak angażować młodych ludzi w lokalne działania, dajemy im poczucie wpływu na najbliższe otoczenie, uczymy rozmawiać na trudne i ważne tematy, zachęcamy do wychodzenia poza mury szkoły i doświadczania, czym jest obywatelska aktywność – mówi Jędrzej Witkowski z CEO.

Każdego roku CEO wprowadza do oferty nowości – tym razem są to: Młodzi w Akcji, który zachęca młodzież do robienia projektów na rzecz lokalnego otoczenia, Dzień Patrioty_ki XXI wieku, czy PoczytajMy o migracjach.

– Obserwujemy światowe trendy w edukacji, a także polską rzeczywistość i staramy się wprowadzać programy, które odpowiadają na zaobserwowane przez nas potrzeby społeczności szkolnych – dodaje Jędrzej Witkowski.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

Tradycyjnie już Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do zgłaszania nauczycieli do nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Przeznaczona jest ona dla osób, które uczą i wychowują w duchu tolerancji i szacunku do innych, działają na rzecz równości i solidarności. Zwycięzca wyłoniony przez Kapitułę otrzyma nagrodę 15 tys. PLN.

Wszystkie informacje o bieżącej rekrutacji znajdują się na www.ceo.org.pl/rekrutacja.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja globalna i rozwojowa
  • edukacja obywatelska
  • historia
  • kultura
  • oświata