Przejdź do treści głównej

To nigdy nie jest “tylko” film [relacja]

autor(ka): Adrianna Mosek
2017-08-28, 16:58
użytkownik
Od 16 do 23 sierpnia w Krakowie miał miejsce międzynarodowy projekt "Picture's Up" finansowany w ramach funduszu Erasmus+ na temat historii kinematografii i teatru krajów Unii Europejskiej.

Kino oraz teatr to rodzaje sztuki widowiskowej budujące oraz przedstawiające kulturę. Dzięki nim, na przestrzeni lat możemy zobaczyć ewolucję społeczeństwa. Dostarczają nam one nie tylko niezapomnianych wrażeń estetycznych, ale także są sposobem w jaki ludzie przekazują sobie informacje. Poza rozrywką, kino oraz teatr mogą pełnić różne funkcje. Poprzez nie można sprowokować odbiorców do głębszej refleksji, zamanifestować swój sprzeciw w jakiejś sprawie lub wykorzystać je w sposób mniej szlachetny, tworząc propagandę.

Każdy kraj przechodził przez różne etapy w swojej historii, czego niemal lustrzane odbicie można zobaczyć właśnie w kinie lub teatrze. Tendencje twórcze zmieniały się na przestrzeni dekad. Artyści często wypowiadali się krytycznie wobec społeczeństw swoich czasów wykorzystując do tego spektakle i filmy. Kiedy człowiek zagłębi się bardziej w historię danego kraju, w pewnym momencie w zupełnie inny sposób zaczyna odbierać to, co widzi na ekranie lub na scenie. Dostrzega szczegóły, które wcześniej nic dla niego nie znaczyły, a dla innych mają znaczenie niemal symboliczne lub kultowe.

Właśnie to zainspirowało nas - Stowarzyszenie Youth Human Impact, aby zrealizować w Krakowie, kolebce polskiej sztuki filmowej i teatralnej, projekt finansowany w ramach funduszu Erasmus+ o tytule “Picture’s Up”. Projekt ten dotyczył poznania historii kinematografii oraz teatru 8 krajów partnerskich jakimi są: Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Czechy, Bułgaria, Grecja oraz Polska. Realizując ten projekt chcieliśmy dać młodzieży, która wzięła w nim udział, możliwość poznania i zagłębienia się w te wspomniane wcześniej szczegóły, aby w sposób bardziej refleksyjny podchodziła do odbioru sztuki. Ważnym aspektem tej wymiany było również poruszenie problemu cenzury i propagandy w kinie i teatrze na przestrzeni XX i XXI wieku. Ponadto młodzież miała szansę wziąć udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Barakah, aby zmierzyć się z lękiem przed sceną, wystąpieniami publicznymi i poprawić swoją pewność siebie.

Stowarzyszenie Youth Human Impact pochodzi z Łomży. Podczas projektu Picture's Up grupę polską reprezentowała młodzież z naszego rodzinnego miasta, która interesuje się aktorstwem i chciałaby rozwijać swoje pasje. Dzięki wsparciu Pana Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego mogli oni wziąć w nim udział i promować na arenie międzynarodowej nasz region. Ponadto wsparły nas także Zakłady Mięsne Podgórze oraz Foto Gabs, za co bardzo serdecznie dziękujemy.


LOGO

Źródło: Youth Human Impact
Miejsce: Kraków
Organizator:

Stowarzyszenie Youth Human Impact

Adres:

Kazańska 18 lok. 30, 18-400 Łomża, woj. PD

Tel.:

509 295 142

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • młodzież
  • sztuka
  • współpraca międzynarodowa