Przejdź do treści głównej

Jak pomagają Polacy? Najbardziej skłonni do pomocy innym są...

autor(ka): opr. red.
2017-08-28, 03:42
użytkownik
archiwalne
Ponad połowa dorosłych Polaków (53%) deklaruje, że w ciągu minionego roku udzieliła pomocy finansowej innym osobom, przekazując datki na cele charytatywne, darowizny lub 1% podatku. Najwięcej osób deklarujących pomoc jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (po 69%), następnie wśród PiS (58%), a najmniej wśród Kukiz’15 (51%) – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Większą skłonność do pomagania wykazują osoby z wielkich miast (59%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (64%).

 

Wśród osób, które deklarują pomoc finansową więcej jest kobiet (52%) niż mężczyzn (48%). Najwięcej pomagających jest wśród osób powyżej 55. roku życia (32%), mieszkańców wsi (35%) oraz osób z wykształceniem średnim (33%).

Najczęściej deklarowaną formą pomocy jest przekazanie 1% podatku (63%), następnie datki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (47%), na trzecim miejscu ex aequo: przekazanie pieniędzy na zbiórkę charytatywną w kościele oraz przekazanie gotówki na inną fundację (po 22%). Wsparcie projektów crowdfundingowych deklaruje jedynie 2% badanych.

 

Co ciekawe, wbrew obiegowym opiniom elektorat PiS wcale nie unikał wspierania WOŚP – aż 61% z tej grupy twierdzi, że przekazało pieniądze do puszek z serduszkiem.

– To kolejny wynik wskazujący dużą popularność WOŚP w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, co powinno dać do myślenia niektórym liderom obozu rządzącego i skłonić ich do zaprzestania niepotrzebnych ataków na Orkiestrę – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Połowa badanych (50%) deklaruje, że pomaga spontanicznie pod wpływem akcji dobroczynnej, o której usłyszeli w mediach. Znacznie mniejsza grupa osób (20%) samodzielnie wychodzi z inicjatywą i wyszukuje osoby lub fundacje, które potrzebują pomocy. Pod wpływem osobistych próśb pomaga 17% badanych.

Sympatycy PiS i PO najczęściej pomagają spontanicznie (59%), natomiast wśród osób, które samodzielnie wyszukują osoby i fundacje, które potrzebują pomocy, najwięcej jest sympatyków Kukiz’15 (33%).

 

– Polacy chętniej pomagają pod wpływem spontanicznych akcji, o których dużo się mówi w mediach. Dobrze byłoby, gdyby jednak częściej pomagali świadomie wyszukując te osoby i fundacje, które pomocy potrzebują, a niekoniecznie mają środki i możliwości nagłośnienia swoich potrzeb w mediach – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Polacy nie wykazują się dużą hojnością. Najwięcej osób (42%) w ciągu ostatniego roku przekazało na pomoc finansową do 50 zł. Kwoty między 51-100 zł przekazało 23% badanych, między 101-200 zł – 19%, a ponad 201 zł – 16%.

Kwoty do 50 zł oraz powyżej 201 zł najczęściej przekazują sympatycy Kukiz’15 (odpowiednio 40% i 32%), kwoty 51-100 zł sympatycy PiS i Nowoczesnej (29%), a 101-200 zł sympatycy Nowoczesnej (29%).

Mimo, że tylko ponad połowa Polaków pomaga finansowo, a przekazywane kwoty nie należą do najwyższych, to warto nadmienić, że Polacy potrafią okazać serce i pomagać również w inny sposób ofiarowując swój czas i pracę, co pokazały ostatnie wydarzenia w Rytlu, po sierpniowej nawałnicy.

-----------------------------------------------------------------------------------

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska N=2115 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Terminy realizacji: 14 - 17 lipca i 12 - 14 sierpnia 2017 roku. Metoda: CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: ciekaweliczby.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 2 1

Skomentuj

KOMENTARZE

  • 1% podatku nie PRZEKAZUJE się ~bestuurder 28.08.2017, 04:16 I znowu ktoś zadaje pytanie z poważnym błędem: "przekazując datki na cele charytatywne, darowizny lub 1% podatku". Równie mądre byłoby pytanie: "ilu ludziom uratowałeś w zeszłym roku życie wyciągając ich z wody, pożaru lub nie podkładając bomby pod autobus". Mechanizm 1% podatku to nie jest _przekazanie_ czegokolwiek! ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dobroczynność, filantropia
  • działalność charytatywna
  • z badań III sektora