Przejdź do treści głównej

UE: Znamy finalistów nagrody filmowej LUX 2017

autor(ka): opr. MW, ue.ngo.pl
2017-08-19, 09:38
“120 uderzeń serca”, “Krewa Saamów” i “Western” - to trzy filmy, które znalazły się w finale nagrody filmowej LUX 2017. Zwycięzcę poznamy w listopadzie 2017 r. . Lista finalistów została ogłoszona 25 lipca 2017 r. w Rzymie na Giornate degli autori przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego.

Nagroda Filmowa LUX ma dwa główne cele: wspieranie publicznej debaty na temat Europy oraz obiegu europejskich produkcji filmowych na terenie Unii Europejskiej. Dystrybucja, ograniczona przez bariery językowe, jest "piętą achillesową" kina europejskiego. Celem Nagrody LUX jest przezwyciężanie tych przeszkód. Poza tym nagroda ma również pobudzać debatę o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych.

Oto trzy finałowe filmy:

  • 120 uderzeń serca, reż. Robin Campillo (Francja). Film opowaida o solidarności, poczuciu humoru i determinacji grupy aktywistów walczących o większa uwagę dla problemu AIDS i o szybszy postęp w zapobieganiu i leczeniu zakażeń we Francji na początku lat 90. XX wieku.
  • Krew Saamów, reż. Amanda Kernell (Szwecja/Dania/Norwegia). Historia 14-letniej Laponki, która opuszcza swoją społeczność, marząc o innym życiu; musi jednak zmierzyć się z rasizmem i dyskryminacją ze względu na swoją tożsamość.
  • Western, reż. Valeska Grisebach (Niemcy/Bułgaria/Austria). Wykorzystując elementy klasycznego westernu, film odnosi się do kwestii migracji ekonomicznej i integracji, opowiadając historię niemieckich robotników pracujących w Bułgarii.

Jesienią trzy finałowe filmy będą wyświetlane w całej UE we wszystkich 24 oficjalnych językach dzięki pomocy finansowej Parlamentu Europejskiego. Zwycięski film otrzyma napisy filmowe w 24 językach urzędowych UE oraz wersje dla osób niedowidzących lub z wadami słuchu.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się na grudniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Więcej informacji:


Informacja pochodzi ze stron internetowych instytucji europejskich.

Źródło: Parlament Europejski
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • integracja europejska
  • kultura
  • sztuka