Przejdź do treści głównej

Gostyń. Woda ukoi napięcia

autor(ka): Mirosław Sobkowiak
2017-08-14, 10:09
użytkownik
archiwalne
W ramach projektu „Możemy więcej – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim” prowadzone są m.in. nieodpłatne działania aktywizujące i usprawniające na basenie dla osób z niepełnosprawnością (głównie ze środowisk wiejskich).

Osoby z dysfunkcjami nie mają na co dzień możliwości korzystania ze zbyt szerokiej oferty zajęć i różnych form wsparcia oraz wypoczynku. Składa się na to wiele przyczyn: problemy finansowe, ograniczona samodzielność, niska motywacja i aktywność własna, a czasem opór środowiska rodzinnego.

By aktywizować osoby z niepełnosprawnością, realizator projektu: Stowarzyszenie „DZIECKO”, wspierane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Chwałkowie, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Piaskach i Środowiskowym Domem Samopomocy w Gostyniu przygotowały wiele propozycji dla osób z dysfunkcjami, uwzględniając każdorazowo ich indywidualne potrzeby i możliwości.

- Zwiększa to liczbę i różnorodność działań z zakresu integracji oraz rehabilitacji społecznej i ruchowej na terenie powiatu gostyńskiego i pleszewskiego – podkreśla koordynatorka projektu Beata Kasperczak. – Sprzyja to wykreowaniu pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością w lokalnym środowisku. Jednocześnie umożliwia tym osobom korzystanie z dóbr kulturalnych i obiektów użyteczności publicznej.

W ramach projektu zorganizowano m.in. działania rehabilitacyjne na gostyńskiej pływalni „Na fali”. Potrwają one do grudnia 2017 r. Do ich prowadzenia wykorzystywane są różne formy aktywności ruchowej w wodzie z naciskiem na ćwiczenia ogólnousprawniające. Do ćwiczeń wykorzystuje się różnego rodzaju przybory, takie jak np. makaron pływacki, nakładki oporowe, hantle. Warto podkreślić, iż ćwiczenia w wodzie mają swoje szczególne właściwości w przypadku osób z niepełnosprawnościami, ponieważ woda daje odciążenie, ułatwia ruch i ułatwia zrelaksowanie się.

Działanie to pozwala nie tylko na aktywizację ruchową beneficjentów, mającą na celu ich usprawnienie, ale też zapobiega stanom bierności, ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów, poprawia jakość życia, wypełnia czas wolny oraz poszerza zainteresowania.

Celem projektu „Możemy więcej – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim”, w ramach którego realizowane są cykliczne zajęcia na gostyńskiej pływalni, jest dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi - osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskim oraz pracownikom wspierającym te osoby. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu, wspierane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Projekt otrzymał grant finansowy w otwartym konkursie ofert w ramach Programu „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Realizowany jest też ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne
Miejsce: 63-800 Gostyń, woj. wielkopolskie
Data wydarzenia: od 2017-08-14 do 2017-12-31
Organizator:

Stowarzyszenie "Dziecko"

Adres:

Bojanowskiego 14a, 63-800 Gostyń, woj. WP

Tel.:

65 572 53 25

E-mail:

stowarzyszeniedziecko@wp.pl

Www:

http://www.ngo.gostyn.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ochrona zdrowia
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • rekreacja
  • sport, wypoczynek