Przejdź do treści głównej

Czujemy się potrzebni, czyli wolontariat według Pokolenia Z

autor(ka): Fundacja DKMS
2017-08-10, 14:44
Fot. Fundacja DKMS
Urodzeni po 1990 roku, dorastający w czasie dobrobytu i błyskawicznego rozwoju najnowszych technologii - oto najkrótsza i najbardziej ogólnikowa definicja tzw. Pokolenia Z. Postrzegani jako skupieni na sobie, rzadko utożsamiani są z zamiłowaniem do pomocy drugiemu człowiekowi. Okazuje się jednak, że jest zupełnie na odwrót, a możliwości pomocy jest wiele.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Fundacja DKMS sprawdza, jak młodzi ludzie odnajdują się w roli wolontariuszy.

Gabriela po raz pierwszy zaangażowała się w organizację akcji rejestracyjnej 5 lat temu na początku studiów. Wówczas, jak sama mówi „zdecydowała się wziąć sprawę w swoje ręce”, ponieważ jej chora koleżanka potrzebowała dawcy szpiku. Od tej pory nie pamięta już ile Dni Dawcy udało jej się zorganizować, jednak jedna liczba mówi sama za siebie – w wyniku przeprowadzonych przez nią działań, aż 14 zarejestrowanych osób zostało dawcami faktycznymi i dało komuś szansę na drugie życie, a sama dla samej zainteresowanej angażowanie się w pomoc na rzecz innych jest już czymś normalnym.

Wolontariat – cenna forma aktywności

Dzięki przemianom społecznym i kulturowym, jakie nastąpiły w naszym kraju po 1989 roku, coraz więcej środowisk powołuje do istnienia organizacje bazujące na wolontariacie i edukowaniu społeczeństwa w tym zakresie, a sam wolontariat jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się zjawisk w Polsce. Według badania „Wolontariat w organizacjach” przeprowadzonego pod koniec 2016 roku przez Główny Urząd Statystyczny, największy odsetek wolontariuszy (9,5%) stanowi młodzież w wieku 15-24 lata, a pomaganie traktują nie tylko jak pomoc innym, ale inwestycję we własną przyszłość.

Przykładem organizacji, w których młoda osoba może dać „upust” swojej chęci pomocy drugiemu człowiekowi oraz zdobyć niezbędne doświadczenie mogą być np. organizacje studenckie, takie jak Centrum Wolontariatu przy Uniwersytecie Warszawskim, które zajmuje się m.in. organizacją wolontariatu pomocowego i kompetencyjnego. W 2013 roku wystartował również projekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS.

„Chcemy działać jeszcze bardziej”

HELPERS’ GENERATION to projekt skierowany do środowiska akademickiego, którego celem jest zaangażowanie studentów w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację i wsparcie akcji rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Od 4 lat projekt odbywa się w ramach dwóch odsłon w ciągu roku – jesiennej i wiosennej. Dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu młodych ludzi, Fundacji DKMS, tylko wśród studentów, udało się zarejestrować ponad 95 tysięcy młodych zdrowych ludzi, a ponad 400 osób z tej grupy podzieliło się cząstką siebie i dało komuś szansę na drugie życie.

– Myślę, że dobrem łatwo jest się zarazić. Każdy z nas ma świadomość, że robi coś bardzo ważnego i przez to czujemy się potrzebni. Dodatkowo jeśli coś robimy, choćby dla samej idei, a potem widzimy wymierne efekty tych działań, to chce nam się działać jeszcze bardziej. Za każdym razem gdy dostaję telefon z Fundacji i informację o znalezieniu dawcy mam łzy szczęścia w oczach i wiem, że warto było poświęcić swój czas na przygotowanie akcji – mówi Gabriela, wolontariuszka Fundacji DKMS Polska.

Tylko w 2016 roku Fundacja DKMS mogła liczyć na wsparcie niemalże 10 000 młodych wolontariuszy. Młodzi rozumiejąc ideę dawstwa szpiku nie poprzestają na rejestracji, ale chcą do niej namówić również inne osoby. Podczas Dni Dawców aktywnie angażują się w organizację wydarzenia na swoich uczelniach.

– Młodzi ludzie to bardzo zaangażowana grupa. Do każdej edycji projektu HELPERS’ GENERATION rekrutujemy kilkudziesięciu studenckich Liderów, których zadaniem jest organizacja akcji na uczelni. Są oni odpowiedzialni za pozyskanie wszystkich niezbędnych zgód, rekrutację i szkolenie wolontariuszy oraz skoordynowanie akcji rejestracji. Większość z nich podchodzi do tego zadania bardzo poważnie i wkłada w nie całe serce – tłumaczy Igor Belczewski, Lider Projektu HELPERS’ GENERATION

Szansa na rozwój osobisty

Główną motywacją do zaangażowania się w wolontariat jest nie tylko pomoc innym, ale również dbanie o własną przyszłość i kompetencje. Dla Pokolenia Z, które w szczególny sposób dba o rozwój osobisty, wolontariat jest szansą na zdobycie doświadczenia w praktyce. Między innymi dlatego, w ramach wspomnianego HELPERS’ GENERATION zdecydowano się na uruchomienie konkursu, w którym zwycięzca ma szansę odbyć wakacyjny staż w siedzibie Fundacji DKMS w Warszawie. Chętnych nie brakuje.

– Po przeprowadzeniu akcji studenckiej na swojej uczelni zdecydowałam się zaaplikować na program stażowy w Fundacji DKMS. Początkowo nie wiedziałam jak to będzie wyglądać, jednak zafascynowana postawą pracowników i ich historiami podczas warsztatów postanowiłam skorzystać z takiej okazji i spróbować swoich sił. Przede wszystkim zamysłem było zdobycie doświadczenia i poznanie działalności dużej fundacji o zasięgu międzynarodowej. Dziś wiem, że to była dobra decyzja! – mówi Wiktoria Mioduna, Lider Projektu HELPERS’ GENERATION na AGH w Krakowie

Stażysta Fundacji oprócz wynagrodzenia, może liczyć na darmowe zakwaterowanie. Zdobyta wiedza może być cenna szczególnie dla osób, którą swoją przyszłość chcą wiązać z pomocą drugiemu człowiekowi.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja DKMS
Organizator:

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

Adres:

Altowa 6 lok. 9, 02-386 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

22 331 01 47

E-mail:

kontakt@dkms.pl

Www:

http://www.dkms.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • młodzież
  • ochrona zdrowia
  • wolontariat
  • wolontariusze