Przejdź do treści głównej

Chcesz stworzyć stronę NGO? Zobacz najciekawsze i darmowe systemy!

autor(ka): Piotr Opulski
2017-08-09, 03:00
archiwalne
Skrót CMS pochodzi od sformułowania „content management system”. Mowa o oprogramowaniu, które pozwala na stworzenie estetycznej i prostej w obsłudze strony internetowej. Wśród dostępnych na rynku CMS nie brakuje darmowych, lecz niezwykle dopracowanych rozwiązań. Przedstawiamy kilka z nich.

Wordpress – idealny do blogów

Według analiz opublikowanych przez serwis builtwith.com, najpopularniejszy na świecie CMS to Wordpress. Korzysta z niego aż 30% stron dostępnych w sieci. Najbliższy, darmowy konkurent może poszczycić się wynikiem na poziomie 7%. Fenomen Wordpressa to zasługa prostej obsługi oraz wysokiego stopnia kompatybilności z wieloma komplementarnymi rozwiązaniami na rynku, takimi jak systemy reklamowe czy oprogramowanie do pozycjonowania. Ponadto Wordpress dysponuje ogromną społecznością, która opracowała co najmniej 51 400 wtyczek dostępnych w oficjalnym serwisie. Na użytkowników czekają też tysiące darmowych motywów oraz ogromna baza poradników. Wordpress może pochwalić się oficjalną, polskojęzyczną stroną wsparcia. Oferuje ona nie tylko spolszczoną wersję CMS’a, lecz również dostęp do aktualności i forum dyskusyjnego. Dedykowanym zastosowaniem Wordpressa miało być tworzenie blogów publicystycznych. Jednakże nie brakuje entuzjastów wykorzystujących system do budowy rozbudowanych portali internetowych, a nawet sklepów. Instalacja systemu zajmuje zaledwie kilka minut i powinna być przejrzysta nawet dla początkujących.

Dodatkowe informacje: https://pl.wordpress.org/

Ciekawym przykładem witryny stworzonej z wykorzystaniem Wordpress jest oficjalny serwis Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 

Drupal – wymagający, ale o dużych możliwościach

Drugie miejsce wśród najpopularniejszych, darmowych systemów zarządzania treścią zajmuje Drupal. Niezwykle zaawansowane narzędzie może śmiało konkurować z najpotężniejszymi, komercyjnymi CMS’ami. Dlaczego więc jest mniej popularny od Wordpressa? Wszystko za sprawą obsługi wymagającej od użytkownika znacznie większej biegłości w kodzie informatycznym. Podstawowa wersja Drupala pozwala wprawdzie na stworzenie prostej strony w zaledwie kilka sekund, jednak będzie to witryna wyraźnie słabiej wykonana niż w przypadku Wordpressa. Naprawdę imponujące projekty wymagają zaznajomienia się z kodem i przynajmniej podstawowej wiedzy o środowisku wykorzystywanym w projektach online. Całe szczęście autorzy CMS’a stale pracują nad poprawą jakości jego obsługi. Aktualnie wiele popularnych modułów oraz skórek wgramy bez konieczności samodzielnej ingerencji w kod, co nie było oczywiste w przypadku poprzednich wersji. Przez wzgląd na ogromną społeczność użytkowników, dość łatwo uzyskać również pomoc. Jednakże największa baza materiałów dostępna jest w języku angielskim. Polska strona wsparcia technicznego wciąż nie imponuje dostępnością materiałów. Przez wzgląd na szerokie możliwości personalizacji wyglądu oraz funkcji, Drupal sprawdzi się przy niemal wszystkich rodzajach stron internetowych. Aby samodzielnie przetestować Drupal bez konieczności instalacji, warto odwiedzić stronę simplytest.me.

Dodatkowe informacje: http://www.drupal.pl

Aktualnie wiele funkcji w Drupal można wywoływać z poziomu dedykowanego panelu sterowania. Niestety, nie należy on do najbardziej przejrzystych.

Joomla! – do stron firmowych

Analizy wskazują, że CMS Joomla! jest wykorzystywany przez 1% witryn dostępnych w Internecie. Wynik ten nie byłby tak szokujący, gdyby nie fakt, że niegdyś był to najpopularniejszy CMS na rynku. System zbudowany na fali popularności CMS’a Mambo zachwycał prostotą obsługi oraz ogromnymi możliwościami konfiguracji. Jednakże co za dużo, to niezdrowo. Stała rozbudowa sprawiła, że aplikacja stała się niezwykle ciężka i powolna. Ucierpiała również wygoda obsługi. Mimo wszystko Joomla! pozostaje doskonałym wyborem dla stron firmowych. Nieco gorzej sprawdzi się w przypadku regularnie aktualizowanych portali z dużą ilością treści. Wszystko za sprawą systemu pracy, który daje szerokie możliwości personalizacji przy budowie strony, jednak okazuje się niewygodny podczas codziennej pracy. Użytkownicy cenią sobie dobrze opracowane, polskojęzyczne centrum wsparcia. Dawna popularność wciąż przynosi efekty w postaci dużej społeczności, dla której regularnie organizowane są spotkania pozwalające na nawiązanie nowych znajomości i wymianę doświadczeń. Dużym atutem Joomla! jest szeroka baza darmowych wtyczek oraz skórek.

Oficjalna strona marki 23-krotnego mistrza olimpijskiego, Michaela Phelpsa została opracowana z wykorzystaniem systemu Joomla!.

concrete5 – do projektów ze skomplikowaną strukturą zarządzania

Najlepszy wybór dla osób poszukujących zaawansowanych możliwości personalizacji strony, obejmujących sposoby zarządzania treściami i uprawnieniami. Concrete5 to przykład rozbudowanego CMS, skupionego na systematyzowaniu wykonywania zadań, a nie jedynie kreacji strony internetowej. Jego istotnym wyróżnikiem jest sposób edycji treści i materiałów. Odbywa się ona z poziomu podglądu witryny, bez konieczności zagłębiania się w funkcje w panelu administracyjnym. Autorzy zachwalają wygodę jego użytkowania, nowoczesne zabezpieczenia oraz optymalizację pod kątem pozycjonowania. Niestety Concrete5 nie należy do listy najpopularniejszych CMS. Efektem tego należyte wsparcie ze strony społeczności jest dostępne jedynie w języku angielskim. Przez wzgląd na niewielkie zainteresowanie w Polsce, autorzy zaprzestali wydawania polskiej wersji językowej. Mimo to concrete5 pozostaje jednym z najciekawszych CMS na rynku. System można wypróbować pod adresem www.concrete5.org/trial

Dodatkowe informacje: https://www.concrete5.org/

Strony stworzone w concrete5 mają strukturę modułową. Poszczególne elementy można przenosić i edytować w trybie wizualnym.

TYPO3 – do portali internetowych

System dla osób planujących budowę złożonych portali z dużą liczbą działów i elementów. Od strony administracyjnej jest to raczej wygodny i czytelny CMS dla programistów, niż rozwiązanie przystępne dla początkujących użytkowników. Nie oznacza to, że jest to system trudny w codziennej obsłudze. Osoby odpowiedzialne za samo zarządzanie treścią docenią intuicyjną i sprawną obsługę. Wyróżnikiem TYPO3 jest autorski język TypoScript oparty na PHP. Wprawdzie TYPO3 nie należy do listy najpopularniejszych CMS, jednakże jego atuty przyciągnęły dość pokaźną rzeszę entuzjastów. Dzięki temu osoby posługujące się językiem angielskim mogą liczyć na pomoc społeczności oraz dostęp do imponującej dokumentacji. Lista oferowanych wtyczek jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku Wordpress, jednak ze względu na mocniej sprofesjonalizowany charakter, dodatki są przeważnie bardzo wysokiej jakości. Użytkownicy otrzymują więc skromniejszy wybór, ale raczej nie powinno im czegokolwiek zabraknąć. Zgodnie z przeznaczeniem skrypt umożliwia dużą ingerencję w układ strony, wliczając w to podział prezentowanych treści na sekcje o różnym sposobie prezentacji treści.

Zarządzanie TYPO3 odbywa się z wykorzystaniem ascetycznego panelu o złożonej strukturze. Wbrew pozorom takie rozwiązanie ułatwia pracę wobec wysokiego stopnia złożoności systemu.

Tekst pochodzi z serwisu technologie.ngo.pl


Źródło: technologie.ngo.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 2

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Drupal ~Janusz Kamiński 07.06.2018, 05:12 Kilka darmowych szablonów dla Drupala można znaleźć na stronie https://www.templatemonster.com/pl/szablony/?pr=119507-50127 ODPOWIEDZ
  • PAD ~Artur Marcinkowski 07.08.2017, 11:46 Panie Piotrze przeoczył Pan Polską Akademię Dostępności http://pad.widzialni.org/start choć trudno ją przeoczyć. Szkoda ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Skąd te dane? ~Stefan Wajda 05.08.2017, 02:43 Niestety, autor albo nie lubi, albo nie zna, albo ma jeszcze jakis inny powód, by podawać nieprawdaziwe fakty. Po pierwsze, Joomla nigdy, także w czasach Mambo, nie był najpopularniejszym na świecie CMS-sem. Owszem, był przez wiele lat numerem jeden w Polsce, ale Polska to nie cały świat. Najpopularniejszym CMS-em na świecie był i pozostaje WordPrress. Po drugie, informacje, że Joomla obsługuje 1% witryn na świecie, a drugiim pod względem popularności jest Drupal (7% witryn na swiecie), jest, niestety, z sufitu. Według jedynej takiej statystyki prowadzoneej przez w3techs (https://w3techs.com/) WordPress obsługuje 28,4% ogółu witryn na świecie, Joomla 3,3%, a Drupal 2,3%. Po trzecie, twierdzenie rozpoczynające się we fragmencie dotyczącym Joomla od słów "Co za dużo to niezdrowo" jakobby "Stała rozbudowa sprawiła, że aplikacja stała się niezwykle ciężka i powolna. " jest taką samą prawdą, jak owe dane statystyczne, którymi się auutor posługuje. Owszem, Joomla został znacznie wzbogacony w porównaniu z jego pierwszymi wersjami , ale owo wzbogacenie dotyczyło funkcjonalności, a nie dodawania kolejnych elementów. Ani dodana wielopoziomowość kategorii, ani wzbogacone zarządzanie uprawnieniami, ani dodana obsługa wielojęzyczności, ani dodana obsługa przekierowań i tagów nie skomplikowały w żaden sposób obsługi tego systemu. Z możliwości konfigurowania uprawnień, twrzenia tresci innojęzycznych, tagowania treści czy możliwości przekierowań nikt korzystać nie musi. Twierdzenie o "niewygodzie" systemu pracy jest po prostu czczą, niczym nie popartą paplaniną. I już na marginesie... z owych ponad 51 tysięcy WordPressowych "wtyczek" połowa już dawno nie nadaje się do użytku, mnóstwo z nich posiada poważne luki w zabezpieczeniach, a wielka liczba jest efektem nagromadzenia w repozytorium rzeczy od lat nieaktualizowanych. WordPress ma niewątpliwie inne, cenniejsze dla użytkowników atuty, niż owa masa wtyczek. Niestety, żadna z przedstawionych charakterystyk 4 bardzo dobrych systemów nie pokazuje ich rzeczywistych walorów jako oferty dla organizacji pozarządowych. Swoje nieznajomosci rzeczy i tendencyjności autor dowiódł ponadto prostym niedociągnięciem - podał linki do stron WP, Drupala, Concrete, a do Joomla, racczej nie przez przypadek, pominął. Nie mówiąc już o tym, że mógłby - gdyby mu starczyło kompetencji, wskazać, że Polskie Centrum Joomla zaoferowało organizacjom pozarządowym wzorcowe pakiety startowe witryn spełniajacych wymogi WCAG 2.0 w ramach projektu Kuźnia Dostępnych Stron. Demo pakietów i szablonów można zobaczyć pod adresem http://demo.dostepny.joomla.pl ODPOWIEDZ
  • wix.com ~Agnieszka 04.08.2017, 07:03 ani słowa o wix? www.similartech.com/compare/typo3-vs-wix ODPOWIEDZ
  • Pomoc informatyczno-webowa dla NGO ~Adam 03.08.2017, 09:47 Artykuł przedstawia obecne trendy, czyli tworzenie i zarządzanie stroną przez CMS. Mimo to jest jeszcze sporo stron NGO, które nie pozwalają na łatwe zarządzanie. W razie pojawienia się trudności związanych ze stronami www ale nie tylko, zapraszam na stronę https://telefirma.pl/uslugi/uslugi-dla-ngo-50-taniej/ Mamy specjalną ofertę dla NGO i usługi o połowę tańsze. (Przepraszam za ten spam, ale ktoś z sektora może skorzystać). Pozdrawiam Adam ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • PR, promocja, wizerunek