Przejdź do treści głównej

20 wywiadów na XX-lecie Dobroczyńcy Roku: Tomasz Andrukiewicz. Zawodowy ełczanin [wywiad]

autor(ka): Weronika Chrapońska
2017-08-01, 09:56
użytkownik
Tomasz Andrukiewicz
– Samorząd i biznes to dwie przenikające się sfery, które muszą nauczyć się z sobą współpracować, ale przede wszystkim słuchać się nawzajem oraz rozumieć wzajemne potrzeby i oczekiwania – mówi Tomasz Andrukiewicz, prawnik, samorządowiec, specjalista PR.

Jaką rolę widzi pan dla biznesu w kształtowaniu dobra wspólnego w mieście?

Tomasz Andrukiewicz: – Środowisko biznesowe, a przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy rozumieją potrzebę wspierania oddolnych inicjatyw społecznych, to nieoceniony partner każdego, kto chce realizować działania na rzecz naszych mieszkańców. Obecnie przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że bez społecznego uznania trudno jest zaistnieć na rynku i promować swoje produkty czy usługi. Świadomie wspierają podejmowane inicjatywy, dzielą się wiedzą, doświadczeniem i swoimi zasobami, przez co budują nieoceniony kapitał społeczny.

Czy możemy tu podać jakieś przykłady z ełckiego podwórka?

T.A.: – Ełk od kilku lat mocno stawia na różnorodne działania, które wiążą się z szeroko rozumianą aktywnością mieszkańców, turystów – bez względu na wiek i posiadane umiejętności. Sport i rekreacja to jedna z prężnie działających gałęzi życia społecznego naszego miasta. Sprzyjają temu przede wszystkim położenie i doskonała infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Każde organizowane wydarzenie jest życzliwie przyjmowane i chętnie wspierane przez ełcki biznes. Kwestie związane z zagospodarowaniem przestrzeni, nawet w obrębie własności przedsiębiorcy, często są konsultowane z nami. Na przykład przedsiębiorca chciałby, żeby jego obiekt wpisywał się w ukształtowaną przestrzeń publiczną, by był akceptowany. W ostatnim okresie otrzymaliśmy kilka propozycji związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych przez ełckich przedsiębiorców. To bardzo pozytywne zachowania.

Jakie, ogólnie rzecz biorąc, biznes ma możliwości angażowania się w życie społeczności miasta?

T.A.: – Tak naprawdę każdy przedsiębiorca może włączyć się w społeczną działalność naszego miasta. Nie jest ważne, czy firma zatrudnia dwie, 40 czy 250 osób, liczą się przede wszystkim chęci i realne wsparcie, jakie może zaoferować, bo dzięki temu kształtowany jest klimat zaufania i wzajemnej współpracy. Pomoc przedsiębiorców ma wymiar wieloaspektowy, począwszy od sponsoringu, mecenatu, reklamy, na konkretnych działaniach marketingowych kończąc. Każdego roku kilka razy spotykam się z przedstawicielami różnych branż. Rozmawiamy o rozwiązaniach komunikacyjnych, transportowych, środowiskowych. Przedstawiciele firm pomagają nam lub wspierają nasze instytucje w organizacji wydarzeń, takich jak konferencje, warsztaty, wydarzenia rekreacyjno-sportowe.

Jak powinna wyglądać modelowa współpraca biznes – samorząd dla dobra społeczności?

T.A.: – Samorząd i biznes to dwie przenikające się sfery, które muszą nauczyć się z sobą współpracować, ale przede wszystkim słuchać się nawzajem oraz rozumieć wzajemne potrzeby i oczekiwania. Przecież lokalne firmy zatrudniają pracowników, którzy tu mieszkają, utrzymują swoje rodziny, uczą się i wypoczywają. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, ucierpią na tym głównie ełczanie, bo stracą miejsca pracy i możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Także miasto straci inwestora, który przeniesie swoją działalność w inne miejsce. Dlatego od wielu lat jako samorząd podejmujemy działania, aby stworzyć korzystne warunki do zakładania i prowadzenia w Ełku własnego biznesu. Na przykład na obszarze około 130 ha działa Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna Podstrefa Ełk. I tu też zapraszamy biznes do współpracy. Utworzyliśmy park naukowo-technologiczny – doskonałe miejsce dla innowacji w biznesie.

Tomasz Andrukiewicz – prawnik, samorządowiec, specjalista PR, szczególnie zasłużony dla Warmii i Mazur. Tworzył w Ełku struktury ZHR, był starostą ełckim. Od 2006 roku sprawuje urząd prezydenta Ełku. M.in dzięki działaniom rewitalizacyjnym stworzył silną markę tego miasta w kraju i za granicą.


Zapraszamy Państwa do dyskusji na temat przyszłości biznesu i jego relacji ze społeczeństwem. By zainspirować Państwa do rozmowy, proponujemy lekturę cyklu „20 wywiadów na 20-lecie Dobroczyńcy Roku”, którego gośćmi są znani politycy, działacze społeczni, przedsiębiorcy, sportowcy, celebryci. Każda z tych osób opowie swoją wizję relacji pomiędzy biznesem a społeczeństwem, oraz spróbuje odpowiedzieć na pytanie „Jaki będzie biznes za 20 lat”.

Kolejne wywiady znajdziecie Państwo na stronie Konkursu Dobroczyńca Roku oraz jego fan page, gdzie zachęcamy do komentowania wywiadów i wyrażania swojej opinii.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Dobroczyńca Roku
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • CSR odpowiedzialny biznes
  • dobroczynność, filantropia
  • działalność charytatywna
  • miasto
  • współpraca z administracją
  • współpraca z biznesem