Przejdź do treści głównej

Przedstawiciele NGO nie wejdą do Sejmu

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, wiadomosci.ngo.pl
2017-07-17, 16:52
sejm.gov.pl, fot. Krzysztof Białoskórski
Działacze i działaczki organizacji pozarządowych nie będą mieli możliwości uczestniczyć w pracach Sejmu nad projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wszystko przez ograniczenia wprowadzone przez marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego.

Jeszcze w zeszłym tygodniu prace Sejmu nad rządowym projektem ustawy o Narodowym Centrum obserwowali najbardziej zainteresowani zmianami, a więc przedstawiciele organizacji pozarządowych. W międzyczasie marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, wprowadził jednak ograniczenia wstępu na teren parlamentu dla osób bez stałych przepustek – a więc na przykład zapraszanych przez posłów i senatorów przedstawicieli strony społecznej.

Oznacza to, że działacze i działaczki NGO nie będą mogli ani obserwować głosowania nad wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ani uczestniczyć (jeśli wniosek ten przepadnie) w posiedzeniu komisji sejmowej, która w takim przypadku pochyli się nad projektem.

 

 

NGO apelują o wysłuchanie publiczne

Na razie nie wiadomo również, czy w sprawie projektu o Narodowym Centrum odbędzie się wysłuchanie publiczne, podczas którego przedstawiciele organizacji mogliby wyrazić swoją opinię w parlamencie. Podczas zeszłotygodniowej debaty sejmowej wicepremier Piotr Gliński deklarował, że rząd jest „gotowy na wysłuchanie publiczne”, niemniej zastrzegł również, że warunkiem jego przeprowadzenie jest to, że nie przeszkodzi ono w szybkim powołaniu nowej instytucji.

Działacze i działaczki NGO nie chcą biernie czekać na decyzję, ale apelują w tej sprawie do posłów, pisząc listy do sekretariatu Sejmu oraz parlamentarzystów.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 8 6

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • prawo
  • rzecznictwo, lobbing
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca z administracją