Przejdź do treści głównej

ITAN w Brzeziu [relacja]

autor(ka): Ewa Krupnik
2017-07-17, 15:38
użytkownik
Trzydziestu aktorów, kilkudziesięciu wolontariuszy, dwa spektakle, kilkuset mieszkańców gminy Zabierzów oraz owacje na stojąco to bilans minionego sobotniego wydarzenia – „Przyjdź na ITAN w Brzeziu” organizowanego przez Fundację Laboratorium Inspiracji Społecznych.

To pierwsze takie wydarzenie w małej miejscowości, jaką jest Brzezie. W budynku OSP, na niewielkiej scenie, dla sali wypełnionej po brzegi zagrał prawdziwy teatr : ITAN – Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego. Aktorzy pod egidą reżysera i aktora Artura Dziurmana zaprezentowali dwa spektakle ze swojego bogatego repertuaru. Pierwszym była „Alicja w Krainie Czarów”, która była wystawiana przede wszystkim dla najmłodszej publiczności. Aktorzy wcielili się w role papugi, kapelusznika, królowej i ciągle spieszącego królika. Organizatorzy wraz z aktorami przygotowali po spektaklu dla setki dzieci warsztaty teatralne, podczas których mogły spróbować żonglerki i innych prostych cyrkowych sztuczek. Dodatkowo część warsztatowa była także poświęcona ćwiczeniom z dykcji.

Wieczorem mieszkańcy Brzezia i sąsiadujących miejscowości po raz drugi wypełnili salę, aby zobaczyć "Czarną Damę na Wesoło". To opowieść osadzona w dawnych czasach, która w interpretacji Teatru ITAN, łączy z współczesnymi problemami, jakimi są chciwość, brak czasu, samotność. Spektakl to ciekawe połączenie filmu i teatru w jednym. Sceny z czasów dawnych przeplatały się z współczesną oprawą muzyczną, co niejednokrotnie zaskakiwało i bawiło publiczność. Na koniec aktorzy wraz z organizatorami otrzymali długie owacje na stojąco. "Takich kulturalnych wydarzeń brakuje w naszej miejscowości. Ludzie potrzebują dobrych powodów do wyjścia z domu a to był bardzo dobry powód, który na pewno mocno ożywił tutejszą społeczność" – podsumowali mieszkańcy Gminy Zabierzów.

Frekwencja jak i entuzjastyczna reakcja publiczności pozytywnie zaskoczyła Fundację LIS i aktorów. "Teatr ITAN integruje ludzi w Brzeziu" - powiedział Artur Dziurman, prezes Teatru i reżyser prezentowanych spektakli, który dziękował przybyłej widowni za wspaniałe przyjęcie a Fundacji LIS za organizację wydarzenia.

Fundacja Laboratorium Inspiracji Społecznych to organizacja, która aktywnie kształtuje rzeczywistość, czerpiąc z różnorodności i współpracy lokalnych instytucji i społeczności. Jej misją jest idea rozwoju lokalnego i inspiracja do współpracy i wzmacniania potencjału społecznych instytucji i społeczności. Wspiera lokalne społeczności w regionie poprzez szereg dedykowanych projektów do różnych grup społecznych. W Brzeziu prowadzi m.in. świetlicę dla dzieci a od jesieni tego roku także warsztaty kreatywne dla dzieci z Gminy Zabierzów. Więcej informacji pod koniec wakacji na www.fundacjalis.org

Działania Teatru ITAN odbywają się w ramach projektu TEATR AKCJA INTEGRACJA, współfinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Organizator:

Fundacja Laboratorium Inspiracji Społecznych

Adres:

Osiedle 2 Pułku Lotniczego 16 lok. 135, 31-868 Kraków, woj. MA

E-mail:

lisfundacja@gmail.com

Www:

http://www.fundacjalis.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • sztuka
  • wolontariusze