Przejdź do treści głównej

RAI ma już pięć lat [relacja]

autor(ka): Dominik Łazarz
2017-07-17, 14:01
użytkownik
Rzeszowska Akademia Inspiracji (RAI) to program edukacyjny Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który ma na celu pomoc dzieciom i młodzieży na wszystkich poziomach edukacji w rozwoju kompetencji istotnych w dzisiejszym świecie, zwłaszcza społecznych. Ostatnia edycja pod nazwą „Poprzez Rzeszowską Akademię (RAI) do świata” realizowana była przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Dzieci i młodzież to nasza przyszłość – brzmi jak frazes, ale to stwierdzenie wciąż jest aktualne. Młode pokolenie jest najcenniejsze i dlatego trzeba mu poświęcać wiele uwagi i czasu. Rzeszowska Akademia Inspiracji to inicjatywa, która pozwala w pełni wykorzystać potencjał umysłowy uczestników, wykorzystując lekkie i atrakcyjne formy. Nie tylko poszerzamy wiedzę, ale także zaszczepiamy i rozwijamy ciekawość naukową u dzieci i młodzieży – wspomina Natalia Białek, dyrektor RAI.

Główną ideą przygotowywanych kursów jest pomoc dzieciom i młodzieży na wszystkich poziomach edukacji, rozwoju najistotniejszych kompetencji, które pozwolą odkrywać pasje, radzić sobie z manipulacją społeczną, podejmować decyzje logiczne i analitycznie, ale także oryginalnie i twórczo myśleć oraz działać w zespole.

- Z pewnością do najmocniejszych punktów oferty Akademii należy również fakt, że zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, w małych grupach, nie ma wykładów, a zamiast tego są liczne prezentacje, scenki, skecze, quizy, praca w zespole, praca z tekstem, case study, burze mózgów, kwestionariusze samopoznania, eksperymenty poznawcze. Słowem, najbardziej wartościowe metody aktywne – mówi dr Andrzej Rozmus, Prorektor ds. Nauczania WSIiZ oraz pomysłodawca Akademii.

W ostatniej tj. VI edycji RAI udział wzięło 72 dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego. W sobotnie przedpołudnia od lutego do czerwca br. uczęszczali na zajęcia w ramach pięciu oferowanych programów. Trzy z nich skierowane były do najmłodszych uczestników: - W kreatywnym świecie (od 6 lat do I klasy SP), - Zostań obywatelem świata (II-III klasa SP). Dwa do starszych: - Odkryj Świat nauki (4-6 klasa SP) oraz jeden do młodzieży: - Nastolatek w dzisiejszym świecie. Na koniec wszyscy uczestnicy Akademii otrzymali dyplomy podpisane przez Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów.

- Zajęcia odbywały się w budynku głównym WSIiZ, laboratoriach w Rzeszowie-Kielnarowej oraz w Hotelu Rzeszów, który był partnerem przedsięwzięcia. Warto wspomnieć, że uczestnictwo w zajęciach, materiały dydaktyczne, gadżety, catering oraz transport były bezpłatne – dodaje Monika Lewicka-Bułatek, koordynator RAI.

Inicjatywa Rzeszowskiej Akademii Inspiracji funkcjonuje od 2013 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Na koniec 2017r. planowane jest wydanie książki pod red. prof. Bogusława Śliwerskiego i dr. Andrzeja Rozmusa zawierającej zbiór teoretycznych i praktycznych aspektów edukacji pozaformalnej dzieci i młodzieży na różnych poziomach edukacji szkolnej oraz konspekty zajęć do wykorzystania przez nauczycieli.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: WSIiZ Rzeszów
Miejsce: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie
Organizator:

Rzeszowska Akademia Inspiracji

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja pozaformalna
  • młodzież